Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

НБУ зібрав банкірів на валютну нараду

Експерти: тиск на гривню послабиться наприкінці тижня, якщо МВФ надасть Україні черговий транш кредиту
28 серпня, 11:37
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

27 серпня голова Національного банку України Валерія Гонтарева зібрала на екстрену нараду керівників тридцяти найбільших банків країни. Тема зустрічі —  курсові коливання і як їх зупинити. Офіційної інформації на сайті НБУ про цю нараду немає. Утім факт її проведення «Дню» підтвердили кілька із запрошених на нараду банкірів. Про що домовилися — на момент здачі номеру інформації не було, зустріч тривала.

Тим часом гривня встановила ще два рекорди: на міжбанку валютний курс сягнув 14,4—14,8 гривні за долар, а НБУ знову змінив офіційний курс, зупинивши його на позначці 13,89 гривні за долар.

«Для української економіки прийнятний курс на рівні 12 гривень за долар. Вище ми не можемо витримати», — резюмував про валютну політику в країні вчора на засіданні уряду прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Натяк на те, що  час зупиняти курсові каруселі, зрозуміли вже всім давно. Але чому ж вони ніяк не вгамовуються?  І де знаходиться межа? Про  це «День» запитав у експертів.

КОМЕНТАРI

Олександр СУГОНЯКО, президент Асоціації українських банків:

— Вся справа — у платіжному балансі. І нарадами в НБУ це не вирішується. Коли Fitch ставить Україні переддефолтний рейтинг за короткостроковими валютними зобов’язаннями, то ніякими адміністративними засобами НБУ не вирішить це питання... На жаль, у частині економічної політики, і навіть в питанні валютного курсу, наш президент та уряд займаються зовсім не тими речами. У нас падають обсяги експорту. Тому треба зменшити імпорт, щоб скоротити попит на валюту. Зокрема, можемо обійтися без імпорту кукурудзи на 500 мільйонів доларів, бо  у  нас багато вирощують своєї. По-друге, варто звернути увагу на валютний попит у тіньовій економіці, на конвертацію валюти. Це  було і залишився.  Влада про це знає. І попит є, і він зриває курс. Звичайно, спекулятивний момент у цьому курсі також є. Але його частка — максимум 10%...

Марія САЛЬНИКОВА, експерт інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні:

— Головна причина стрімкого падіння курсу гривні — невизначеність у динаміці розвитку як політичних відносин між Україною і Росією, так і економічних перспектив України, пов’язаних із погіршенням політичного фону.

Різку девальвацію вчора на 3,62% — до 14,3 гривні на міжбанківському ринку було обумовлено тим, що на той час достеменно не було відомо, наскільки успішно пройдуть переговори в Мінську... Тиск на гривню  продовжиться аж до п’ятниці 29 серпня, коли очікується оголошення рішення про виділення Україні коштів  від МВФ. Цей чинник зараз залишається невизначеним. Але не дивлячись на позитивні очікування, продавців валюти це наразі не зупиняє. Тому спекулятивний «закид» може продовжитися і до кінця тижня. Якщо дивитися на темпи девальвації, то минулої п’ятниці вона склала близько 2,2% на міжбанку, учора — 3,62%. Уже з ранку ми спостерігаємо падіння на 3,5%. Такими темпами нацвалюта спокійно може впасти і до 15—16 гривень за долар. Якщо подивитися на динаміку гривні до моменту останнього виділення МВФ коштів України (25 липня), то побачимо, що девальваційні коливання були, але короткочасні. Ринок їх тут же нівелював, і долар спустився нижче 12-ти гривень. Після того, як МВФ оголосив про тимчасове припинення співпраці, побачили девальвацію, яка, на жаль, триває і зараз. У середньому денне падіння гривні з 25 липня складало 0,9%. І тому, якщо ми отримаємо гроші від МВФ, то можемо розраховувати на зміцнення гривни, нехай і психологічне. Не виключаємо підтримку й від інших кредиторів, які часто приймають рішення, посилаючись на поведінку МВФ. Якщо ж раптом НБУ захоче провести інтервенції на міжбанку, то це швидше дестабілізуватиме ситуацію, як ми бачимо за досвідом у серпні. Ще одним чинником підтримки курсу може стати позитивний результат переговорів Порошенка і Путіна в Мінську.

Олександр ОХРІМЕНКО, президент «Українського аналітичного центру»:

— Перша причина стрімкого падіння гривні — це те, що НБУ, на жаль, проводив політику скуповування валюти на міжбанківському ринку. Він це почав робити ще в липні 2014 року,  а не варто було. Те, що ми спостерігаємо сьогодні, — це реакція ринку на заяви голови НБУ минулого тижня про адміністративний вплив на валютний ринок. Унаслідок цього гравці ринку дійсно злякалися, що не зможуть більше купити валюту — і ми тепер бачимо, що валюту скуповують масово, на будь-яких умовах та за будь-якими цінами. Тобто, замість того, щоб загальмувати девальвацію, НБУ спровокував різкий стрибок.

Якою може бути крайня межа падіння? Невідомо. Коли на ринку паніка, то математика не працює. Наразі на неофіційному ринку готівкову валюту скуповують по 14,30—14,50 гривні. Звичайно, цей ринок — дикий. Але паніка існує.

На сьогоднішній день Україна встановили рекорд у світі по девальвації. Від початку місяця гривня впала майже на 20%. Окрім нас, за останній місяць найбільше девальвував аргентинський песо (на 9,8%). Для того, щоб хоч трохи призупинити процес девальвації, треба зробити кілька речей. По-перше, щоб відповідний підрозділ у НБУ очолив фахівець. По-друге, щоб цей фахівець взяв під контроль валютний ринок. Бо у нас сьогодні офіційний курс встановлює не НБУ, а «чорний» ринок. А так не можна. По-третє — треба монетарні методи регулювання валютного ринку,  а не адміністративні... Населенню я б радив не продавати і не скуповувати валюту. Адже в умовах паніки, купуючи чи продаючи валюту, люди завжди помиляються. Краще перечекати.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати