(Не)надійних позичальників побільшає…
Законопроект про декриміналізацію економічних злочинів загрожує «здоров’ю» фінансового ринку, кажуть банкіри і просять президентського ветоДнями глава держави Віктор Янукович підпише закон про декриміналізацію економічних злочинів. Про це в ефірі телеканалу ТВі заявив представник президента в Верховній Раді Юрій Мірошниченко. Тож президентська віза офіційно таки закріпить давно обіцяну «страховку» для чиновників. Тим часом до глави держави звернулася асоціація «Український кредитно-банківський союз» (УКБС) з проханням ветувати цей документ. За їхніми словами, його прийняття принесе негативні наслідки для стабільності вітчизняної банківської системи.
В асоціації вважають, що за умов зростання кількості економічних злочинів, гуманізація та декриміналізація чинного законодавства неприпустима, бо існує небезпека виникнення додаткових проблем для держави, громадян і юридичних осіб. Іншими словами, за таким формулюванням криється небезпека для самих банків. Зокрема в заяві УКБС зазначено, що цей законопроект передбачає виключення з Кримінального кодексу України (ККУ) статей 218 та 219, які стосуються відповідальності за правопорушення, пов’язані з банкрутством, що ускладнить стягнення заборгованості банками з корпоративних клієнтів. До того ж, за оцінкою УКБС, банки не будуть мати можливість залучати до кримінальної відповідальності винних осіб, які незаконно відчужують майно або вдаються до інших протизаконних дій під час процедури банкрутства. «Декриміналізація зазначених статей позбавить банківську систему важелів впливу на неблагонадійних клієнтів», — підсумовує асоціація головну претензію до декриміналізаційного закону в своїй заяві до глави держави. А грошові штрафи, які будуть застосовуватися за порушення закону, не співставні з рівнем можливих втрат фінансових установ, вважають в УКБС. За їхніми даними, відповідальність за ст. 219 ККУ «Доведення до банкрутства» встановлена у вигляді штрафу в розмірі від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто на сьогодні це 34—51 тис. грн), тоді як втрати банку можуть досягати мільйонів гривень. Тож дисбаланс між незаконними прибутками економічних злочинців і штрафами, вважають в асоціації, очевидний.
Однак не всі представники банківського сектору бачать загрозу в цьому документі для ринку. Гірше, ніж зараз, цей документ банкам не зробить, натомість каже в коментарі «Дню» перший заступник голови правління «Промінвестбанку» В’ячеслав Юткін. Справді, документ дещо погіршить окремі права банків, але загалом його прийняття — позитивний крок для країни. На його думку, банківські проблеми сьогодні лежать в іншій площині. «Позичальники купують за гроші банків (які беруть в кредит) потрібні судові рішення. Цьому сприяють застарі норми Кримінального кодексу. Тому потрібно добиватися справедливих судових рішень та прагнути, щоб українські суди були чесними, а не продажними. Від того, приймуть чи ні даний законопроект, ця практика не викорениться. Її може змінити тільки масштабна реформа судової системи», — говорить він. За його словами, проблема поганих кредитів в країні сьогодні поступово стихає. Якщо за кризи частка поганих кредитів становила 30% загалом по банківській системі, то зараз тенденція змінюється — близько 3% усіх нових виданих кредитів.