Неоднозначні перспективи
Ринок зростає, проте інфляція загрожує коштам вкладниківСтраховий бізнес в Україні за останні роки показав вражаючі темпи росту. І, як зазначають підприємці, великий потенціал ринку дозволяє й надалі будувати наполеонівські плани.
Днями фінансова група «Страхові традиції» оголосила, що в 2008 році планує удвічі збільшити збір страхових платежів порівняно з 2007 роком — до 150 мільйонів гривень. За словами голови спостережної ради «Страхових традицій» Дмитра Гончарова, з початку цього року компанія щомісяця збирає по 10 мільйонів гривень таких платежів. Також у планах організації — до 2012 року ввійти в п’ятірку кращих страхових компаній України.
Великі плани щодо вітчизняного ринку будує й страхова компанія «Гарант Поліс», що днями оголосила про ребрендінг. Віднині назва компанії — «Служба страхування 661». І нова їхня стратегія завоювання ринку, як стверджує голова правління компанії Юрій Калениченко, — швидкість обслуговування, зокрема, й надання виплат, а також інші сервіси. Проте основна фішка — швидкий номер «661» та те, що виплати проводитимуться протягом п’яти днів, а суми до 25 тисяч гривень — навіть протягом одного дня... Задля таких пропозицій ринку акціонери не поскупилися на серйозні капіталовкладення: усе це в планах розвитку на 2008—2011 роки коштуватиме їм 60 мільйонів доларів. Тільки в контакт-центр, що надаватиме необхідну інформацію та консультуватиме як реальних, так і потенційних клієнтів, інвестиції склали півмільйона доларів...
Про чудові результати та перспективи говорять і компанії, що спеціалізуються на страхуванні життя. «На наш ринок чекає колосальне зростання! Порівняно з сусідніми європейськими країнами ми на п’ять—сiм років та в 50— 100 разiв відстаємо по кількості вкладів на душу населення. Це означає, що Україні за цей час треба вирости в 50—100 разів... І це можливо! — стверджує голова правління СК «ТАС» Павло Царук. — Адже у нас є шикарний ринок, який зростає, і шикарне населення. Тим більше, що держава з пенсійною реформою не поспішає, тож ми можемо спокійно зайти на цей ринок та зростати».
«У 2007 році тенденція росту ринку була на рівні 60— 70%, за нашими оцінками, 2008 рік збереже таку тенденцію. З кожним роком збільшується кількість фізичних осіб, що укладають договори зі страховими компаніями», — констатує й голова ради зі страхування житла Ліги страхових організацій України Наталія Гудима, коментуючи цю тему на круглому столі.
Оптимістичної думки щодо вітчизняного страхового ринку й іноземці... «Якщо англійський ринок страхування життя розвивався 200—300 років, то український дійде до європейських стандартів за найближчі 5—10 років...» — вважає міжнародний консультант Limra Europe Роман Іванов. Утім, він також застерігає українців від помилок, однією з яких може стати кадрова проблема... За його словами, ситуація, коли на перспективний ринок по черзі приходять нові компанії й, «атакуючи» інші, набирають собі кваліфікований персонал, може призвести до ходіння по колу. В результаті цього будуть у вигоді хіба що наймані працівники, яким у геометричній прогресії збільшуватимуть зарплатню. Ринок же, за словами міжнародного консультанта, уб’є сам себе... «У Москві це вже сталося!» — констатує пан Іванов. Як вихід із ситуації він рекомендує навчати та сертифікувати своїх страхових агентів.
Проте можливі загрози своєму успішному майбутньому страховики вбачають не лише в дефіциті та плинності кадрів... Нині одна з головних причин «головного болю» — банки, де, згідно законодавства, страховики змушені зберігати свої активи. «На фінансовому ринку України катастрофічна ситуація! Сьогодні українська фінансова система офіційно визнана найвідсталішою серед країн, що розвиваються... А ми 50% тримаємо на депозитах у банках, у той час як 75% ліквідних активів банків можуть бути визнані проблемними... Ми ж старанно вкладаємо туди гроші, бо нас примушують до цього! А інфляція? Гроші, які ми зберігаємо в банках людям на пенсію, будуть повністю «з’їдені», — переконує голова правління СК «Планета Страхування» Володимир Скоморохов. Він виступає за інші методи вкладення активів, зокрема, в нерухомість тощо. Однак для цього необхідні зміни законодавства... «Якщо не буде певних кардинальних змін у законодавстві, ривка в страхуванні життя та в пенсійних фондах ми не зробимо», — переконує й президент СК «Лемма Віте» Людмила Временко.