Перейти до основного вмісту

(Не)втішний прогноз

Цього року на Україну чекають картопляний рекорд і вівсяна криза
01 вересня, 00:00
КІЛОГРАМ КАРТОПЛІ ВОСЕНИ КОШТУВАТИМЕ БЛИЗЬКО 2,5 ГРИВНІ, ПРОГНОЗУЮТЬ ЕКСПЕРТИ АГРОСЕКТОРУ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Ціни на продовольство до кінця року залишатимуться стабільними. Про це вчора журналістам заявив міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк. «Сьогодні занепокоєності щодо дефіциту сільськогосподарської продукції у жодному сегменті немає, — сказав він. — Я переконаний у тому, що осінньо-зимовий період у нас пройде без великих коливань. Окрім тих сезонних, які відбуваються завжди».

Водночас деякі галузеві експерти не розділяють «цінового» оптимізму профільного міністерства і прогнозують суттєве коливання, зокрема, на ринку картоплі і вівса. До того ж, за прогнозами експертів Українського клубу аграрного бізнесу, восени українці сміливо можуть розраховувати на зниження цін на продукцію так званого «борщового набору». «Такі пізні овочі, як червоний буряк, капуста, морква і цибуля, цього року обіцяють хороший урожай, — стверджує президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса. — Очевидно, що ціна на них знизиться до рівня минулого року. А от картопля подешевшає ще більше. Якщо минулої осені ціна кілограма «другого хліба» коливалась у межах трьох гривень, то цього року картопля коштуватиме близько 2,5 гривні за кілограм».

Адже, за прогнозами експертів агентства «АПК-Інформ: овочі та фрукти», цього року на Україну чекає рекордний урожай картоплі. В середині серпня агентство підвищило свій прогноз, згідно з яким надлишок картоплі на ринку України може перевищити рекордний — один мільйон тонн. А таке суттєве збільшення виробництва цього коренеплоду неодмінно позначиться на його ціні, зазначають експерти. Вже зараз ціни на картоплю на рівні, який майже відповідає собівартості виробництва.

До того ж українським аграріям, зазначають експерти, доведеться чимало попрацювати, щоб знайти покупця на свій продукт. «На жаль, у цьому сезоні у України практично не буде можливості експорту картоплі на ринок Російської Федерації, де також прогнозується різке зростання виробництва. А експорт картоплі в ЄС буде неможливим через якісні параметри української продукції», — говорить керівник проекту «АПК-Інформ: овочі та фрукти» Тетяна Гетьман. Єдина можливість хоча б частково позбавитись надлишку картоплі, за словами експерта, — це пошук нових каналів збуту за межами Росії, Білорусі та ЄС, зокрема, в інших країнах СНД.

Якщо на картоплі українцям економити, схоже, таки справді не доведеться, то от любителям вівсянки, як запевняють експерти, треба буде цей рік перетерпіти. В Україні завершився збір урожаю вівса, і результати збиральної кампанії підтвердили, що побоювання експертів про «вівсяну кризу» були небезпідставними. Цього року аграріям вдалося зібрати 510 тисяч тонн цієї культури. Це лише на 10% перевищує урожай минулого дефіцитного сезону (460 тисяч тонн). Причина зменшення, як пояснюють експерти, — скорочення посівних площ під цю культуру. За останні три роки вони знизились майже на третину, становлячи під урожай 2011 року 292 тисячі гектарів, тоді як 2009 року вівсом було засіяно 433 тисячі гектарів. Крім того, за такого урожаю вівса, який трохи перевищує його торішній рівень, якість продукту через затяжні дощі, що затримали збирання врожаю, залишає бажати кращого.

Про те, що овес може «зіграти» за гречаним сценарієм, експерти заговорили ще навесні 2011 року, у міру вичерпання запасів цієї культури в країні і зростання цін на неї. Від початку року вівсяна крупа подорожчала на 6 гривень — до 15 гривень за кілограм, за один тільки травень добравши 4 гривні. Уряд традиційно списав те, що відбувається на ринку, на спекулянтів та ажіотаж, хоча навіть найпростіший аналіз балансу попиту і пропозиції вівса підтверджував об’єктивну причину зростання ціни — дефіцит. Проте, незважаючи на категоричне заперечення дефіциту, в липні Кабмін таки вніс овес — разом зі «стратегічними» пшеницею, ячменем та житом — до переліку об’єктів державного цінового регулювання на 2011/2012 маркетинговий рік. В уряді навіть заговорили про те, що, можливо, як і у випадку з гречкою, Україні доведеться імпортувати й цю крупу. Обговорювався обсяг імпорту в 5 тисяч тонн, яких вистачило б, аби протриматися до нового урожаю. Однак тепер, коли новий урожай зібраний і повинен зняти напругу на ринку, ситуація не квапиться покращуватись. Аграрії ж не продають свого товару, очікуючи зростання цін. Експерти запевняють: таку позицію виробника цілком можна зрозуміти, враховуючи те, які ціни на зерно, вони намагаються заробити хоч на чомусь. Але якщо така блокада продовжиться достатньо довго, то, за оцінками учасників ринку, відпускні ціни на овес можуть злетіти до 3000—3500 гривень за тонну, при тому, що середній їх рівень традиційно не перевищує 2000 гривень за тонну.

ДО РЕЧI

Прем’єр-міністр Микола Азаров вважає, що необхідно створити систему стабільного функціонування ринку продовольства. Про це він сказав у Харкові на нараді з адміністративно-господарським активом області. «Нам необхідна стабільність на продовольчому ринку. Люди повинні відчувати цю стабільність. Ми повинні створити таку систему, за якої ми якнайменшою мірою залежали б від урожаю, від якихось змов тощо», — підкреслив Азаров. За словами прем’єра, передусім це стосується соціальних продуктів харчування. Азаров також застеріг ритейлерські мережі від завищення цін на соняшникову олію.

Нагадаємо, в березні Азаров пообіцяв, що Україна ніколи більше не стикнеться з дефіцитом на ринку продуктів харчування. Адже в січні і на початку березня на споживчому ринку України значно зросли ціни на низку продуктів харчування — зокрема, на гречку і борошно, після чого Україна імпортувала партію китайської гречки для стабілізації ціни на цей продукт на внутрішньому ринку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати