«Незалежність», «альтернатива», «злиття»...
Про ключові питання наступних 25 років українського енергоринку
Україна зможе самостійно виробляти більшість необхідних їй енергоресурсів через 25—30 років, ближче до 2040 року. Так вважає половина галузевих експертів, думки яких представлено в результатах дослідження «Енергетичний сектор України», проведеного консультаційною компанією «КПМГ в Україні» спільно з IBCentre. Дослідження ѓрунтується на результатах опитування 34 фахівців вітчизняних та іноземних компаній, які працюють у різноманітних підгалузях енергетики та галузевих експертів. Звіт містить порівняння поглядів українських експертів із результатами схожого опитування на міжнародному рівні.
Основна енергетична проблема України, на думку 32% опитаних, — надмірне споживання енергоресурсів та необхідність впровадження енергоефективного обладнання. Найбільше стримує розвиток підприємств галузі вартість капіталу та економічна нестабільність. «Основні проблеми фінансування енергетичного сектору, по-перше, пов’язані з відсутністю в Україні джерел довгострокового банківського кредитування. У світовій практиці енергетичні компанії мають можливість залучати недорогі довгострокові кредитні ресурси для модернізації існуючих і будівництва нових потужностей, а в Україні, за винятком кількох найбільших гравців, вони такої можливості позбавлені. По-друге, існуючі тарифи, (за винятком встановлених на високому рівні тарифів на відновлювальну енергію), також не дозволяють виробникам акумулювати кошти для реалізації інвестиційних програм. Третій чинник — недостатній рівень попиту на українські енергетичні об’єкти зі сторони іноземних стратегічних інвесторів. Це викликано як великими ризиками інвестування в Україні, так і відсутністю в іноземних гравців можливостей конкурувати з українськими фінансово-промисловими групами, які мають більше можливостей для відстоювання своїх інтересів у цьому секторові», — коментує причини енергетичного відставання керівник відділу корпоративних фінансів «КПМГ в Україні» Володимир Лізунов.
Результати ж міжнародного опитування, навпаки, не виокремлюють проблему фінансування і акцентують увагу на нестабільності цін на енергоносії, а також на питанні кваліфікації та доступності робочої сили. «Зважаючи на поступову міжнародну інтеграцію вітчизняної економіки, у середньостроковій перспективі вірогідною є актуалізація подібних викликів і для енергетичного сектору України», — додає керівник галузевої практики «Енергетика і природні ресурси» «КПМГ в Україні» Юрій Швед.
У дослідженні також сказано, що роль відновлювальної енергетики зростатиме і до 2040 року її частка в енергобалансі становитиме не менше 20%. Найбільш привабливими її напрямами експерти називають виробництво енергії з біомаси та відходів, сонячну та вітроенергетику. Майже половина (45%) українських експертів відзначає складності фінансування проектів відновлювальної енергетики. Серед інших стримуючих факторів називають проблеми з підключенням до об’єднаної мережі та вартість у порівняні з традиційними джерелами тощо. Є цікаві прогнози і щодо іншого напрямку нетрадиційної енергії: тільки 7% опитаних вважає, що видобуток сланцевої нафти та газу значно впливатиме на енергетичні потреби протягом наступних трьох років. Цікаво, що результати міжнародного дослідження прямо протилежні — 77% опитаних вважає, що вплив цієї підгалузі у світі буде значним або дуже значним.
Експерти також відмічають збільшення кількості злиттів та поглинань в енергетичному секторі з кінця 2011 року. 2012 року зріс інтерес до нетрадиційної енергетики, зокрема і за рахунок урядової підтримки проектів з видобутку сланцевого та шельфового газу. «Деякі іноземні спеціалізовані компанії зацікавилися також інвестиціями в українські сонячні, вітрові та гідроелектростанції», — розповідає про нову тенденцію на ринку Швед. «Європейські ринки вже наближаються до свого насичення, і державні програми країн Єврозони зменшують підтримку індустрії відновлюваної енергетики. Але ми бачимо перспективні точки концентрацій зусиль на ринках СНД та в Україні зокрема», — пояснює підвищення інвестиційного інтересу іноземців керуючий директор IBCentre Юлія Березовська. Загалом більше половини опитаних експертів (53%) допускають можливість таких процесів протягом найближчих трьох років серед підприємств у тих сферах, де вони працюють.