Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Нові інвестиції в Україну приведуть... волонтери

Тетяна Джафарова — про те, як громадські активісти повезуть підприємців на світову виставку в Мілан
28 квітня, 12:18
ТЕТЯНА ДЖАФАРОВА

Сьогодні в Києві відбудеться Міжнародна конференція на підтримку України. Як писав «День» раніше, захід, на якому збереться чимало потенційних кредиторів з усього світу, має допомогти залучити в українську економіку нові кошти.

Тим часом волонтери вирішили самостійно подбати про імідж української економіки за кордоном і збирають вітчизняних підприємців для участі у всесвітній виставці — ЕКСПО 2015, від участі в якій, на державному рівні, Україна відмовилася.

До слова, міжнародна спеціалізована виставка проходить раз на п’ять років в іншій країні. Тематика цьогорічної виставки, яка проходитиме в Мілані з 1 травня по 31 жовтня — «Нагодуй планету. Енергія для життя». Відтак, протягом пів року тут презентуватимуть свою продукцію представники переважно аграрного бізнесу та харчової промисловості з 144 країн.

Напередодні відкриття ЕКСПО 2015 «День» поспілкувався із членом волонтерської ініціативної групи по організації участі України в EXPO 2015 на недержавному рівні — Тетяною ДЖАФАРОВОЮ. Нещодавно вона повернулася із Мілану, де вела перемовини щодо можливих форматів участі та майданчиків на які може розраховувати український бізнес на виставці:

— Я завжди спостерігала за тим, яке місце в світовій спільноті займає Україна, як ідентифікується у найрізноманітніших сферах життя. Другий рік поспіль я роблю флешмоб у вишиванках на меблевому форумі «I Saloni» в Мілані, що є найбільшою меблевою виставкою в Європі.

Звичайно ж, про світову виставку я знала і спостерігала за її організацією. Спочатку участь України планувалася на державному рівні, у нас мав бути свій павільйон, як це було у Япоії 2005 року, та в Шанхаї в 2010 році. Як розповідав консул з економічних питань України в Мілані, було вже зроблено левову частку роботи. Втім, коли у нас почалася революція, зміни в політичному та економічному становищі, було прийнято рішення про відмову в участі у ЕКСПО 2015 на державному рівні.

Моя особиста позиція, яку я транслювала при спілкуванні в найрізноманітніших колах, писала в соцмережах, залишалась незмінною — Україна має бути представлена на EXPO2015. Завдяки соцмережам мене знайшов Валерій Пекар (ГО «Нова країна») і в січні цього року запропонував зустрітися. Зібралась команда з небайдужих волонтерів, що почали шукати можливі формати для участі українського бізнесу. Наразі працює такий собі «кістяк» — п’ятеро людей. А Валерій Пекар та Андрій Длігач з «Нової країни» допомагають нам консультаціями та зв’язками з державними органами та з бізнесом.

Як відбувалася підготовка до виставки? На якому етапі все зараз?

— У нас виникла така ідея: допомогти бізнесу орендувати майданчик на виставці і представити там свою продукцію. Оскільки виставка триває пів року, бути присутніми там увесь цей час — це доволі великі витрати для однієї компанії. Було вирішено змінювати експозиторів щомісяця. Оскільки мінімальний майданчик для оренди — 125 квадратних метрів, ми хотіли розмістити там 4 компанії та облаштувати площу для офісів та перемовин.

В організації роботи з боку італійської сторони нам допомагає почесний консул України в Італії Марко Тоссон. Він віднайшов контакти італійського бізнесмена, який взяв на себе роботу по закінченню будівництва павільйону. Потім ці площі будуть здаватися в оренду.

Але сам павільйон ще не готовий. Хоча у організаторів є вимоги, що всі споруди повинні бути готові, принаймні ззовні, до 1 травня. Втім, ще десь 20% споруд будуть добудовуватися після офіційного відкриття. Тому говорити про оренду поверху для українського бізнесу ми можемо не раніше, ніж з 1 червня.

Справа в тому, що дуже складно отримати будь-який майданчик на EXPO, якщо країна не є офіційним учасником. Зараз ми розглядаємо декілька можливих форматів участі: оренда поверху в павільйоні; проведення міжнародної бізнес конференції на найвищому економічному та політичному рівні у павільйоні країни організатора; проведення так званих «днів дружби» між Україною та країнами, що будуть готові запросити нас у гості на свої майданчики. Паралельно плануємо організувати дні культури України в Мілані з представленням різноманітних творчих колективів. Ми впевнені, що віднайдеться актуальний формат участі для України у будь якому випадку.

Як реагував бізнес на вашу пропозицію прийняти участь у виставці?

— Ми контактували з дуже великою кількістю підприємців, продовжуємо презентаційно-інформаційну роботу для середнього і малого бізнесу. Команда звернулася до Міністерства аграрної політики та продовольства України, відбулася зустріч з Олексієм Павленко, зараз триває робота з Торгово-Промисловою Палатою України, де запланований на 30 квітня круглий стіл бізнесу з нашою командою.

Наразі є точна інформація, що одна велика компанія погодилася винаймати площу на два місяці. Ще три компанії з сегменту середнього бізнесу хочуть прийняти участь у виставці об’єднавши кошти для участі.

Втім, усі компанії виставляють приблизно однакову вимогу для прийняття рішення — сформулювати чітко формат. Чи це буде орендований поверх у павільйоні, чи це буде просто участь у тематичних конференціях. Адже від цього залежить вартість.

Як відбувалося протягом цього часу спілкування із владою?

— Всі представники державних органів висловлюють нам підтримку, але вона залишається дійсною тільки на словах.

Мені здається, що допомога на рівні визначення статусу робочої групи при міністерстві для нашої команди — це була б мінімальна допомога від державних органів, що полегшила б нашу роботу. Адже бізнес, в першу чергу запитує про офіційний статус команди. А ми — просто зібрання волонтерів, яким дуже небайдужа доля України.

Загалом, мені здається, до нашої роботи державні структури ставляться дуже скептично. Звичайно, ми розуміємо, що недостатньо часу для організації участі нашого бізнесу в повномасштабному форматі, як це передбачено на державному рівні. Але заходи такого масштабу, як всесвітня виставка EXPO2015 відбуваються раз на п’ять років, тому маємо скористатися такою нагодою.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати