Нові інвестиції в Україну приведуть... волонтери
Тетяна Джафарова — про те, як громадські активісти повезуть підприємців на світову виставку в МіланСьогодні в Києві відбудеться Міжнародна конференція на підтримку України. Як писав «День» раніше, захід, на якому збереться чимало потенційних кредиторів з усього світу, має допомогти залучити в українську економіку нові кошти.
Тим часом волонтери вирішили самостійно подбати про імідж української економіки за кордоном і збирають вітчизняних підприємців для участі у всесвітній виставці — ЕКСПО 2015, від участі в якій, на державному рівні, Україна відмовилася.
До слова, міжнародна спеціалізована виставка проходить раз на п’ять років в іншій країні. Тематика цьогорічної виставки, яка проходитиме в Мілані з 1 травня по 31 жовтня — «Нагодуй планету. Енергія для життя». Відтак, протягом пів року тут презентуватимуть свою продукцію представники переважно аграрного бізнесу та харчової промисловості з 144 країн.
Напередодні відкриття ЕКСПО 2015 «День» поспілкувався із членом волонтерської ініціативної групи по організації участі України в EXPO 2015 на недержавному рівні — Тетяною ДЖАФАРОВОЮ. Нещодавно вона повернулася із Мілану, де вела перемовини щодо можливих форматів участі та майданчиків на які може розраховувати український бізнес на виставці:
— Я завжди спостерігала за тим, яке місце в світовій спільноті займає Україна, як ідентифікується у найрізноманітніших сферах життя. Другий рік поспіль я роблю флешмоб у вишиванках на меблевому форумі «I Saloni» в Мілані, що є найбільшою меблевою виставкою в Європі.
Звичайно ж, про світову виставку я знала і спостерігала за її організацією. Спочатку участь України планувалася на державному рівні, у нас мав бути свій павільйон, як це було у Япоії 2005 року, та в Шанхаї в 2010 році. Як розповідав консул з економічних питань України в Мілані, було вже зроблено левову частку роботи. Втім, коли у нас почалася революція, зміни в політичному та економічному становищі, було прийнято рішення про відмову в участі у ЕКСПО 2015 на державному рівні.
Моя особиста позиція, яку я транслювала при спілкуванні в найрізноманітніших колах, писала в соцмережах, залишалась незмінною — Україна має бути представлена на EXPO2015. Завдяки соцмережам мене знайшов Валерій Пекар (ГО «Нова країна») і в січні цього року запропонував зустрітися. Зібралась команда з небайдужих волонтерів, що почали шукати можливі формати для участі українського бізнесу. Наразі працює такий собі «кістяк» — п’ятеро людей. А Валерій Пекар та Андрій Длігач з «Нової країни» допомагають нам консультаціями та зв’язками з державними органами та з бізнесом.
— Як відбувалася підготовка до виставки? На якому етапі все зараз?
— У нас виникла така ідея: допомогти бізнесу орендувати майданчик на виставці і представити там свою продукцію. Оскільки виставка триває пів року, бути присутніми там увесь цей час — це доволі великі витрати для однієї компанії. Було вирішено змінювати експозиторів щомісяця. Оскільки мінімальний майданчик для оренди — 125 квадратних метрів, ми хотіли розмістити там 4 компанії та облаштувати площу для офісів та перемовин.
В організації роботи з боку італійської сторони нам допомагає почесний консул України в Італії Марко Тоссон. Він віднайшов контакти італійського бізнесмена, який взяв на себе роботу по закінченню будівництва павільйону. Потім ці площі будуть здаватися в оренду.
Але сам павільйон ще не готовий. Хоча у організаторів є вимоги, що всі споруди повинні бути готові, принаймні ззовні, до 1 травня. Втім, ще десь 20% споруд будуть добудовуватися після офіційного відкриття. Тому говорити про оренду поверху для українського бізнесу ми можемо не раніше, ніж з 1 червня.
Справа в тому, що дуже складно отримати будь-який майданчик на EXPO, якщо країна не є офіційним учасником. Зараз ми розглядаємо декілька можливих форматів участі: оренда поверху в павільйоні; проведення міжнародної бізнес конференції на найвищому економічному та політичному рівні у павільйоні країни організатора; проведення так званих «днів дружби» між Україною та країнами, що будуть готові запросити нас у гості на свої майданчики. Паралельно плануємо організувати дні культури України в Мілані з представленням різноманітних творчих колективів. Ми впевнені, що віднайдеться актуальний формат участі для України у будь якому випадку.
— Як реагував бізнес на вашу пропозицію прийняти участь у виставці?
— Ми контактували з дуже великою кількістю підприємців, продовжуємо презентаційно-інформаційну роботу для середнього і малого бізнесу. Команда звернулася до Міністерства аграрної політики та продовольства України, відбулася зустріч з Олексієм Павленко, зараз триває робота з Торгово-Промисловою Палатою України, де запланований на 30 квітня круглий стіл бізнесу з нашою командою.
Наразі є точна інформація, що одна велика компанія погодилася винаймати площу на два місяці. Ще три компанії з сегменту середнього бізнесу хочуть прийняти участь у виставці об’єднавши кошти для участі.
Втім, усі компанії виставляють приблизно однакову вимогу для прийняття рішення — сформулювати чітко формат. Чи це буде орендований поверх у павільйоні, чи це буде просто участь у тематичних конференціях. Адже від цього залежить вартість.
— Як відбувалося протягом цього часу спілкування із владою?
— Всі представники державних органів висловлюють нам підтримку, але вона залишається дійсною тільки на словах.
Мені здається, що допомога на рівні визначення статусу робочої групи при міністерстві для нашої команди — це була б мінімальна допомога від державних органів, що полегшила б нашу роботу. Адже бізнес, в першу чергу запитує про офіційний статус команди. А ми — просто зібрання волонтерів, яким дуже небайдужа доля України.
Загалом, мені здається, до нашої роботи державні структури ставляться дуже скептично. Звичайно, ми розуміємо, що недостатньо часу для організації участі нашого бізнесу в повномасштабному форматі, як це передбачено на державному рівні. Але заходи такого масштабу, як всесвітня виставка EXPO2015 відбуваються раз на п’ять років, тому маємо скористатися такою нагодою.