Очолити НБУ має професіонал з чітко окресленими поглядами
Про чи не найважливіше призначення, яке Зеленський зробить за час свого президентстваПісля заяви Голови НБУ про відставку Україні пророкували різні апокаліптичні сценаріі?.
Найпопулярнішим був обвал гривні і стрімка інфляція. В мережі навіть з’явилися де сатиристичні малюнки банкноти з декількома десятками нулів і портретом Володимира Зеленського як символ «друкарського станка», якого буцім-то збирається ввімкнути Президентом, і тому так «тиснув» на попереднього главу НБУ Якова Смолія, що аж той звільнився.
Утім поведінка ринків насправді виявилася значно раціональнішою, ніж деякі «пророцтва». У четвер, 2 липня, з метою стримування надмірних коливань курсу гривні до долару США під впливом понад як 10-кратного збільшення обсягу купівлі іноземноі? валюти на умовах «форвард» порівняно з середньоденним значенням з початку 2020 року Національним банком було продано 150 млн. дол. США. Однак вже у п’ятницю ситуація на МВРУ стабілізувалась. І вже в понеділок 6 липня, курс гривні до долара США мав виражену тенденцію до зміцнення.
Та й гучні заяви про «політичний тиск» теж виявились трохи перебільшеними. В своєму першому інтерв’ю після відставки Яків Смолій розповів, що справді написав заяву після розмови з Президентом. Однак, як говорить сам Смолій, йти його ніхто не змушував. Він сам — «відчув», і запитав у Президента, чи хоче той, аби Смолій пішов. І глава держави відповів — «так».
«З Зеленським в останні тижні ми зустрічалися кілька разів, на останній зустрічі 30 червня я з контексту бесіди зрозумів, що потрібно прямо запитати у нього, чи повинен я піти. Він сказав, що повинен. При цьому розмова була абсолютно адекватною і стриманим, ми спокійно обговорили, як і коли має відбутися моя відставка. Я уточнив, коли він хоче цього — восени або зараз. Він відповів, що зараз. Часу не було: Верховна Рада працює тільки до 17 липня. Вже 1 числа я подав заяву. У ній було написано «за власним бажанням». Слова про політичний тиск — це вже супутній коментар», — пояснив Смолій.
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»
Голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев в інтерв’ю Liga.net розкритикував Якова Смолія за те, що він подав у відставку «в такий складний період».
«Для всіх нас це було повною несподіванкою. У НБУ при ньому були і помилки, і хороше. Помилки ми завжди відверто обговорювали і завжди знаходили розуміння. І тут раптом така заява. Я вважаю, що вона неадекватна обставинам. Тим більше в такий складний період. Особисто я б на його місці утримався від подібного роду заяв. Але що зроблено, те зроблено», — сказав він.
Він підтвердив інформацію, що автором проекту постанови з критикою НБУ, який схвалив фінансовий комітет парламенту, був нардеп від Слуги народу Олександр Дубінський, якого пов’язують з олігархом Ігорем Коломойським.
«Це чисто політична оцінка, юридичних наслідків немає. Ми не збиралися звільняти Смолія», — сказав голова комітету.
Якби там не було: був тиск чи ні, і рішення Смолія — це гра на випередження, і свідомий удар по фінансовій стабільності України, чи адекватна реакція професіонала, який втратив підтримку і якого не хочуть «бачити», але Національний банк 1 липня втратив голову, і ось вже 8-й день залишається обезголовленим.
В пресі сьогодні тиражуються три прізвища найімовірніших претенденти на посаду наступного Голови. Перше — чинний голова Ради Національного банку Богдан Данилишин. Друге — голова правління «Укргазбанку» Кирил Тимошенко. Третє — екс-глава правління Райффайзен Банк Аваль Володимир Лавренчук. Жоден з них поки ніяк не відреагував на чутки щодо свого можливого призначення.
Президент Володимир Зеленський заявив, що має три списки кандидатів на посаду нового голови Національного банку України. Він провів зустрічі з представниками державних і комерційних банків України, на яких заслухав пропозиції щодо кандидатури голови НБУ.
«Я зробив три великі дискусійні зустрічі в межах професійного діалогу. Я зустрівся з усіма головами державних банків України, хотів від них отримати і кандидатуру, і їхнє особисте враження через цю ситуацію. Всі досить спокійно сприймають звільнення голови НБУ. Всі не бачать ризиків», — сказав Зеленський.
Президент додав, що зустрівся зі всіма заступниками голови НБУ та представниками комерційних банків України.
«Всі три списки, які запропонували ці три «столи» банківського сектору, ми вивчаємо і через правоохоронні органи, щоб знати, що це за люди, які в них статки і професійний рівень. Від банкірів я вже це отримав», — зазначив Зеленський.
Колишній глава НБУ Яків Смолій радив президенту Володимиру Зеленському призначити новим головою Нацбанку когось із діючих заступників. «Я у нього сам запитав, кого будуть подавати (На посаду голови НБУ. — Ред.). (...) Ще порадив, щоб він подивився на кого-то з моїх заступників. Президент пообіцяв, що поспілкується, і обіцянку виконав», — розповів Смолій.
Утім, кого все ж таки обере Президент? Народний депутат від фракції «Слуга народу» Ірина Верещук заявила, що ім’я кандидата від Зеленського на посаду голови центрального банку України буде представлено в Раду вже наступного тижня. А поки що в Офісу президента та народних депутатів є час ознайомитися не лише з біографією претендентів, їх можливими «зв’язками», але й, і (на нашу думку це головне) з їх політекономічними поглядами та звірити їх з стратегічними інтересами держави. НБУ — це орган, який не пробачить колотнечі, політичної передусім.
Старе як світ прислів’я «гроші люблять тишу» нагадало про себе, коли гучна відставка зірвала розміщення євробондів і поставила перед загрозою можливість запозичень України для покриття дефіциту бюджету. Це, мабуть, найважливіше призначення яке Зеленський зробить за час свого президентства. Тут немає місця помилкам та експериментам, схожим на призначення в КМУ.