Один «довгобуд» завершено
Це підприємство примітне тим, що створене воно в корпусі макаронної фабрики. Його почали будувати на околиці Харкова 13 років тому, спорудили каркас — і все завмерло. Роганська макаронна фабрика поповнила величезний список об'єктів незавершеного будівництва. Нарешті Фонду держмайна вдалося продати цей довгобуд акціонерному товариству «Інвестор» за 17 тисяч гривень. «Інвестор» був дистриб'ютором фірми «Ахмад- ті», завозив в Україну і продавав фасовану продукцію. Імпортувати чай у пакунках значно вигідніше. За розрахунками керівництва через півтора-два роки фабрика почне давати чистий прибуток.
Віце-президент товариства Геннадій Гайовий сказав, що купувати об'єкт незавершеного будівництва — все одно, що кота в мішку. Позначається недосконалість законодавства, будівництво може бути обтяжене боргами і т.ін. Характерно, що заплативши на аукціоні 17 тисяч гривень, акціонерне товариство потім витратило ще 85 тисяч на різні податки, штрафи і платежі численним перевіряючим і погоджуючим організаціям. Саме цими труднощами можна пояснити такі цифри: з початку приватизації в Україні приватизовано понад п'ять тисяч об'єктів незавершеного будівництва. Усього ж їх в Україні близько 60 тисяч. (Приватизація «довгобуду» здійснюється за технічної допомоги Міжнародної Фінансової Корпорації, фінансує її Агентство США з міжнародного розвитку). А завершено або добудовують понад ста об'єктів. Це, безсумнівно, позитивний результат, тому що на нових підприємствах створюють робочі місця. Але завмерлих будівництв промисловості незрівнянно більше.
Заступник голови Фонду держмайна Юрій Гришан вважає, що для користі справи об'єкти незавершеного будівництва треба продавати... за одну гривню, враховуючи соціальний ефект у майбутньому. Покинуті будівництва зазнають руйнування, а їхня ринкова ціна з кожним роком меншає на 10%. Однак з такою думкою навряд чи погодяться Кабмін і Верховна Рада. Проект бюджету на 2000 рік передбачає надходження від приватизації величиною 2,5 мільярда гривень. У цю суму входять і плановані надходження від «незавершенки». Начальник Харківського регіонального відділення Фонду держмайна Анатолій Голощапов поскаржився, що постійно чує від політиків звинувачення в тому, що народне добро продають дуже дешево.