Оподаткування: ефект дежавю?
Бізнес все ще чекає на обіцяний урядом «кодекс економічного зростання»
Попри обіцянки поліпшити систему оподаткування, зокрема знизити податкове навантаження, уряд ще не перейшов до дій. Про це, зокрема, свідчать результати п’ятої хвилі дослідження Податкового індексу Європейської Бізнес Асоціації.
Згідно з оприлюдненими результатами, сьогодні інтегральний показник Індексу податкового навантаження ЄБА дорівнює 2,37 бала з п’яти можливих. А у жовтні 2013 року він становив 2,41.
«Отримані дані мають бути сигналом державним органам оподаткування про те, що саме зараз час активно проявити себе на новій позиції і у нових реаліях та спробувати змінити перебіг речей у цій сфері на краще. Адже справедлива й поміркована податкова політика є запорукою поступового виходу з економічної кризи», — коментує виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна ДЕРЕВ’ЯНКО.
В ЄБА зазначають, що думки експертів за цей досить складний у всіх відношеннях період (з жовтня 2013 року до кінця травня цього року) практично не змінилися. Причиною цього, насамперед, є те, що активність численних робочих груп при Міністерстві фінансів України щодо вдосконалення законодавства поки що не призвела до поліпшення настрою бухгалтерів та фінансових керівників. «Керівництво бізнесу все ще чекає на обіцяний урядом «кодекс економічного зростання», — зазначає керівник Департаменту податкового планування Group DF Володимир ДІДЕНКО.
На думку компаній, які взяли учать в опитуванні, протягом останнього часу податковий режим в Україні не сприяв розвитку бізнесу. Натомість 75% негативно оцінили якість та ефективність податкового законодавства. І лише 4% опитаних поставили четвірку у пункті анкети. При цьому майже третина усіх відповідей є абсолютно нейтральними — 31%. «Все-таки щось заважає реформаторам вже зараз робити прості й зрозумілі кроки, які не потребують роботи десятків груп, експертів та часу. Наприклад, податковий орган за час своєї роботи у новому складі міг би домогтися у парламенті відміни паперових податкових накладних або почав би виконувати вимоги ПКУ щодо заліку сплачених авансових дивідендних платежів у рахунок авансових платежів з податку на прибуток», — зазначає партнер «ОЛ. Консалтинг», керуючий партнер АФ «ОЛГА Аудит» Артур СУРМЕНКО. За його словами, тільки прості, зрозумілі та реальні кроки у напрямку поліпшення ситуації можуть радикально змінити оцінки експертів щодо податкових умов ведення бізнесу в Україні.
Щодо адміністрування податків, то 63% респондентів зазначили, що податкова звітність та адміністрування залишилися на тому ж рівні. Тобто складними та незручними. Зокрема, обтяжливі процедури податкової звітності призводять до значних витрат для компаній. Нейтрально поставилися до цього питання 27% опитаних.
Окрім цього, більшість бізнесменів зазначає, що суттєвою перешкодою для діяльності залишається тиск з боку податкових органів. Ця негативна тенденція була також підкреслена 48% учасниками опитування. «Головним фактором податкового тиску все ще залишається «пропозиція сплати податків авансом», — наголошує Володимир Діденко.
Загалом же, відзначили респонденти, якість податкового обслуговування та роботи податківців залишається на досить низькому рівні. Майже 46% висловлювали незадоволення якістю сервісу та обслуговування. Задоволені професійністю, компетентністю та рівнем сервісу податківців — 25%. Нейтральну позицію висловили 29% опитаних компаній.