Орендодавцям не вистачає студентів?
Восени прогнозується зниження цін на оренду житла в Києві![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20090903/4155-5-1.jpg)
Зняти квартиру здається легкою справою тільки тому, хто жодного разу з цією справою не стикався. Спочатку все здається просто — зателефонувати до знайомих, погортати газети безкоштовних оголошень... Та ще й ціни у цьому році обіцяють порадувати нестабільністю. Але, на жаль, зниження для всіх не буде можливим. Всупереч деяким прогнозам аналітиків і на розчарування потенційних наймачів, ціни на оренду житла економ-класу й не думали падати. Тільки за липень цього року вони підскочили в середньому на 1 %.
Аналітики не можуть знайти економічне пояснення такій дивній динаміці. Адже попит на оренду квартир у Києві, як вони стверджують, значно впав. Єдине, що може пояснити таку ситуацію, це очікування початку навчального року — золотий час для всіх тих, хто здає квартири в оренду. Восени на орендоване житло попит незмінно високий, бажаючих зняти квартиру надто багато.
Але незважаючи на початок нового навчального року та велику кількість студентів, що потребують житла, а також велика кількість шлюбів, що укладається восени, і, відповідно, зростаюча кількість сімей, які шукають для себе квартиру, попит на оренду житла в Києві суттєво не виріс. Особливо впав він у сегменті дорогого житла. Люди почали жити на свої кошти. А передбачливі абітурієнти створили ажіотаж на сегменті оренди недорого житла у Києві ще в кінці липня і в серпні.
Також кількість студентів, які винаймали раніше окремі квартири, нинішнього року істотно скоротилася: через нестачу коштів у батьків, багато хто почав знімати кімнати в квартирі з господарями. Причому, якщо в 2008 році студенти, як правило, селилися по одній людині в кімнаті, то зараз орендують по двоє-троє. Враховуючи, що вартість кімнати сьогодні стартує від 500 гривень на місяць, сплатити за проживання можна навіть за рахунок стипендії.
Не тільки студентів не вистачає орендарям, не помітно й напливу приїжджих фахівців із регіонів. Причиною цього, як стверджують рекрутингові компанії, є те, що велика частина заїжджих фахівців працювали в будівельних фірмах та на виробничих підприємствах, які в умовах економічної кризи вимушені були або скоротити обсяги робіт і провести масові звільнення, або зовсім згорнули свою діяльність. Але навіть ті, кому пощастило знайти роботу в столиці, знімають або квартири у складчину, або кімнати, а то й зовсім ліжко-місця за 15 — 20 гривень на добу, що спричинило розвиток нової для ринку тенденції.
Криза неабияк пошарпала гаманці наймачів, але не зменшила апетити орендодавців — констатують люди, які шукають квартири в Києві. «Нинішнього року нам довелося шукати квартиру в серпні. Було дуже важко знайти відповідний варіант. Багато студентів, які вступили до вузів, а місць в гуртожитках немає. Вони вимушені наймати квартиру, незважаючи навіть на високі ціни, — розповідає Богдана Гречанюк, яка приїхала на роботу в столицю з Луцька.— Що стосується цін, то я б не сказала, що вони знизились. Це дивлячись, у якому еквіваленті розглядати. Якщо в доларах, то можливо трошки й впали, але курс виріс. Істотною відмінністю цього року я б назвала те, що якщо в минулому році ціни на оренду житла виставлялися в доларах, то в цьому році — вже в гривнях», — продовжує дівчина.
Фахівці ж не ризикують давати якихось чітких прогнозів на осінь, передбачаючи, що велика кількість нових потенційних наймачів все ж не дозволить ціні оренди впасти. Хоча можна чекати абсолютно зворотного. Про це й свідчить статистика, надана консалтинговою компанією SV Development. За їхніми даними, середня вартість оренди одно-, дво- та трикімнатних квартир у Києві з 1 серпня по 1 вересня 2009 року знизилася на 1,07% і становила 435 дол. за квартиру на місяць.
За середніми показниками оренди житла найдорожчим для найму житла традиційно є Печерський район столиці, де оренда однокімнатної квартири за цей період знизилася на 1,45% і склала 435 дол./ місяць, двокімнатної — на 2,21%, до 616 дол./ місяць, трикімнатної — на 1,01%, до 743 дол. / місяць.
Найдешевшим, як і раніше, є Дарницький район, де оренда однокімнатної квартири за цей період знизилася на 2,1% і становила 241дол. на місяць, двокімнатної — на 0,32%, до 357 дол. на місяць, трикімнатної — на 0,63%, до 456 дол. на місяць.
Згідно з даними SV Development, найбільша кількість квартир в оренду за вказаний період пропонувалася в Шевченківському районі (17% від загальної кількості), найменша — в Подільському районі (6%).
Однак не всі фахівці ринку нерухомості причину так званого падіння цін на оренду житла вбачають тільки в зниженні попиту. Власники, які здають квартири в оренду, вважають за краще залишити квартиру в тимчасовому простої, ніж знизити ціну на декілька відсотків. Роблять вони це не від жадібності, а з тієї простої причини, що криза позначається й на них, і вартість оренди для них часто є основними коштами для існування, — переконані експерти. Винуватцем здешевлення оренди житла називають зростаючий долар. Адже ціни впали в доларовому еквіваленті.
Звичайно, серед оголошень щодо пропозицій оренди житла у Києві з’явилося безліч за «кризовими цінами». Але всі ці оголошення не більш ніж трюк, який використовують окремі учасники ринку з метою привернути увагу потенційних клієнтів. У дійсності, подібних квартир практично немає. Під час телефонних дзвінків, звичайно, відповідають, що ці квартири вже здано, але є інші... Правда, трохи дорожче, — стверджують аналітики Київського порталу нерухомості.
Представники ж агентств нерухомості в Києві про зниження не чули. Ситуація є докорінно іншою, — запевняють вони. «Як можуть ціни на оренду житла впасти, якщо долар зростає, а господарі прив’язуються до долара? Курс зростає, і ціна оренди також зростає. А що стосується попиту, то в Києві він залежить і від студентів, і від кількості нових робочих місць для іногородніх. Я вас запевняю, що в цьому році попит трохи, але все ж таки вищий, ніж у аналогічному періоді минулого року», — говорить «Дню» представник столичного агентства нерухомості «Амадеус».