Перейти до основного вмісту

Пакет інвестиційних стимулів

«Закон про створення індустріальних парків дозволить Україні хоча б частково «підтягнутись» до рівня Туреччини та Польщі», — народний депутат
07 липня, 19:58

На четвер було внесено до порядку денного парламенту пакет законопроектів №2554а-д і 2555а-д, спрямованих на створення і розвиток в Україні індустріальних парків. А напередодні парламентський комітет з питань промислової політики і підприємництва спільно з Асоціацією індустріальних парків України і за участю Українського співтовариства лідерів будівельної галузі (UBC) також розглядали це питання в режимі дискусії.

Нагадаємо, що індустріальні парки — це виробничі майданчики, куди інвестор може прийти і, не витрачаючи багато часу і зусиль, і, звісно, без хабарів, отримати точки підключення до інфраструктури і тимчасові податкові стимули, що мотивують його на створення нового виробництва. Наприклад, у Туреччині з 2002-го по 2010 рік було створено 148 індустріальних парків. І сьогодні ВВП країни і експорт збільшилися майже втричі.

Індустріальні парки повинні забезпечувати привабливі умови і для іноземних інвесторів. Незважаючи на всі ризики, йому повинно бути вигідно заходити в Україну і створювати тут виробництва, робочі місця, постачати до Європи продукцію, користуючись нашою угодою про вільну торгівлю з ЄС.

«Законопроект 2554а-д створює належні інструменти підтримки учасників індустріальних парків на основі кращих міжнародних практик, — упевнений секретар комітету промполітики і підприємництва Михайло Хмель. — Це механізм звільнення від сплати ввізного мита, особливий режим оподаткування на перші 5—10 років діяльності». Народний депутат нагадує: «Оскільки чинним механізмом не скористався ще жоден резидент індустріального парку в Україні — зараз для затвердження списку обладнання і матеріалів, що ввозяться на територію України без сплати мита, необхідно пройти узгодження в чотирьох інстанціях, що в наших реаліях, будемо відвертими, пов’язано або з корупційною процедурою, або взагалі неможливо,— то пропонуємо законопроект 2555а-д, який спрощує вищезазначений механізм ввізного мита».

Закликаючи Верховну Раду підтримати цю ініціативу, Хміль зазначає: презентуючи план пріоритетних кроків на 2016 рік, прем’єр-міністр України Володимир Гройсман назвав індустріальні парки осередками нової індустріальної політики України, чим ще раз підкреслив пріоритетність цього інструменту залучення інвестицій в Україну.

За словами секретаря комітету ВР із питань податкової і митної політики Олега Кришина, активні підприємці, стикаючись сьогодні з низкою ускладнень, пов’язаних із відкриттям нового виробництва, часто відмовляються від реалізації своїх проектів. «Наше завдання — забезпечити такий комплекс взаємин між власниками парку і підприємцями, які дозволять створити там виробництво, щоб це було вигідно всім», — підкреслює Кришин.

Заступник голови бюджетного комітету Ради Віктор Кривенко радить колегам перестати орієнтуватись на заклики «псевдолібертаріанців», згідно з якими держава має бути виключно «нічним сторожем» бюджету. На його думку, економіка світу будується на доданій вартості і «війні» за інвестиції та людські ресурси. Він вважає, що Україна не має бути в цих питаннях об’єктом, їй потрібно піклуватися про економічний розвиток і об’єднуватися в боротьбі за потужну країну.

Директор Асоціації індустріальних парків України Ігор Ніколін охарактеризував ситуацію з розвитком індустріальних парків в Україні як «сповільнену стабільність». За його словами, за два з половиною роки в реєстрі з’явився лише один новий індустріальний парк: «За нашими оцінками, існує 43 території, перспективні для створення парків у різних областях України, — повідомив Ніколін, — але діючих індустріальних парків у країні лише три. Ми відстаємо за їхнім розвитком від країн Європи на років 15—20, і якщо не поспішимо — втратимо всі перспективи для розвитку».

У Львівській області відведено 53 земельні ділянки, на яких можна розгорнути індустріальні парки, повідомив керівник управління інвестиційної політики Львівської ОДА Роман Матіс. Проте, на його думку, існує проблема залучення в них інвесторів. «Усі підприємці в один голос стверджують, що єдиний шлях — це податкова мотивація», — підкреслив він. Виконувач обов’язків директора Департаменту економіки Київської ОДА Дмитро Берулава зазначив, що в області було розроблено програму щодо залучення інвестицій і поліпшення інвестиційного клімату на 2016—2018 роки, якою передбачається створення на території області 25 індустріальних парків. За його словами, вони повинні забезпечити точки зростання кожного району і потужний економічний розвиток регіону в цілому.

«Для нашої держави індустріальні парки — це перехід від моделі економічного дрейфу, яку маємо сьогодні, до моделі керованого промислового інноваційного розвитку, де темпи зростання будуть мінімум 7—8% на рік, а не 1%, як зараз прогнозують», — зазначає голова комітету промполітики і підприємництва Віктор Галасюк. Він підкреслює, що створення таких парків забезпечує країні регіональний розвиток, наповнення місцевих бюджетів і створення робочих місць, дозволить запустити життєво важливий механізм розвитку вітчизняного виробництва шляхом стимулювання інвестицій у реальний сектор економіки через індустріальні парки. Голова комітету сподівається, що в українському парламенті знайдуться голоси, щоб підтримати перспективні законопроекти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати