Пам'ятна банкнота на честь Великого Каменяра
З 1 вересня вона надійде в грошовий оборот, але інфляцію не прискорить
До 160-річного ювілею одного з геніїв українського народу, письменника, вченого і громадського діяча Івана Франка Національний банк України показав журналістам спеціально створені пам'ятні банкноти номіналом 20 гривень. І сама нова купюра і портрет молодого Франка в її центрі дійсно гарні - дизайнери і технологи Банкнотного двору попрацювали, як то кажуть, на славу.
За словами заступника голови НБУ Якова Смолія, десять років тому, до 150-річчя Великого Каменяра, була випущена пам'ятна монета двох видів - зі срібла та нейзильберу. А всього Монетний двір центробанку України, працюючи відповідно до нумізматичної програми НБУ, розпочатої в 1995 році, випустив близько 700 таких монет. Деякі з них успішно продавалися на аукціонах. А пам'ятна банкнота (номіналом в 50 гривень і накладом у тисячу штук) випускалася до цього тільки один раз: в 2011 році, на честь двадцятої річниці створення НБУ.
Робота над купюрою, присвяченою ювілею Великого Каменяра, тривала майже цілий рік. «Ця праця, - зазначає Смолій, - демонструє всі інноваційні та технологічні можливості нашого Монетного двору». Нова банкнота буде випущена в обіг з 1 вересня накладом мільйон штук. При її створенні були застосовані найсучасніші інноваційні технології, як у дизайні, так і системі захисту, зокрема оптико-мінливі елементи захисту: «віконна» захисна стрічка з ефектом руху фонових зображень, елемент SPARK, що поступово змінює колір під час зміни кута нахилу банкноти.
Папір для банкнот виготовлено з додаванням українського льону, що дозволило скоротити витрати на їх виробництво і збільшити зносостійкість купюр. Нові банкноти будуть реалізовуватися регіональними представництвами Національного банку. 20 тисяч примірників упакують в сувенірні конверти і продаватимуть по 31 гривні за штуку, інші - по 27 гривень. Смолій демонструє аркуш банкнотного паперу, на якому повністю готові відбитки 64 купюр, а також показує дві перші вирізані банкноти за підписом голови Нацбанку Валерії Гонтаревої.
Ще під час акредитації на презентацію пам'ятної банкноти журналістів попереджали, що запитання можуть бути тільки з теми. Проте Смолію довелося пояснювати, чому коливається курс національної валюти.
«Сьогодні ці коливання допустимі, і жодних інтервенцій Національний банк не планує здійснювати», - сказав він, але додав, що НБУ продовжує стежити за формуванням курсу нацвалюти в режимі інфляційного таргетування і готовий вжити заходів для згладжування різких коливань. За його словами, НБУ дотримується своїх прогнозів, які були узгоджені з Міністерством фінансів і оприлюднені у всіх презентація та прес-релізах. Нагадаємо, згідно з оновленою програмою розширеного фінансування EFF Міжнародного валютного фонду, курс гривні до долара США до кінця 2016 року прогнозувався на рівні 24,4 грн/$1, до кінця 2017 року - 24,9 грн/$1.
«День» запитав у Смолія, чи не позначиться емісія мільйона 20-гривневих купюр на рівні інфляції в Україні.
«Емісія гривні, яка виробляється в країні, проводиться виключно безготівковим шляхом, - сказав заступник глави НБУ, - введення готівки проводиться шляхом заміни безготівкових коштів на готівку. У нас є два інструменти для того, щоб ввести готівку в обмін: перший - це купівля комерційними банками готівкової гривні за безготівкову, яка була введена в обіг раніше, і другий - заміна зношених банкнот на нові. Додаткова емісія в обох випадках не відбувається». Можна сказати: заспокоїв. А ще простіше було відзначити, що 20 мільйонів гривень - ця далеко не та сума, яка може якоюсь мірою впливати на рівень інфляції...
Author
Віталій КняжанськийРубрика
Економіка