Пандемії та епідемії вже нестрашні?
Українські фармацевти першими у світі розробили оригінальний препарат, який ефективно бореться з усіма штамами грипуІмунологи обіцяють українцям першу хвилю епідемії грипу в середині грудня. За словами директора департаменту медичних імунобіологічних препаратів та імунопрофілактики державного експертного центру МОЗ Вікторії Задорожної, взимку 2011—2012 рр. українцям будуть загрожувати ті ж гострі респіраторні захворювання, що й минулого року, також очікують епідемію нових вірусів. При цьому, уточнює експерт, якщо минулої зими найбільше українців були схильні до вірусу «свинячого грипу» (H1N1), то наразі найпоширенішим вірусом буде H3N2.
Чи готові вітчизняні фармвиробники до «сезону»? Як запевнили «День» на одному з підприємств-лідерів вітчизняного ринку лікарських засобів, готові на всі 100%. Що більше, кажуть там, український фармвиробник сьогодні готовий дати фору навіть широко розрекламованим і популярним під час осінньо-зимового періоду імпортним препаратам. Мовляв, їхня «альтернативна» таблетка і з вірусом бореться краще, і організму не шкодить. До того ж її можна вживати як профілактичний засіб.
Ідеться про противірусний препарат «Альтабор» Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу. «Це не генерик, а оригінальний український препарат, дослідження якого тривало більше десяти років», — запевнив «День» кандидат хімічних наук заступник генерального директора з науки Борщагівського хімфармзаводу Анатолій Шаламай. Важливо те, зауважив учений, що він виготовлений на рослинній основі, а тому краще засвоюється організмом та не завдає шкоди імунітету.
Для виробництва «Альтабору», розповідає Шаламай, використовують супліддя вільхи сірої та вільхи клейкої. Фармакологи багатьох країн вже давно досліджують активну речовину цих рослин, та пошуки вели зовсім в іншому напряму. Однак саме київським фахівцям удалося помітити її вплив на віруси. «Коли нас запитують, де ми беремо субстанцію для «Альтабору», чесно відповідаємо: росте в Західній Україні, — каже Шаламай. — Супліддя вільхи клейкої та вільхи сірої заготовляють взимку, коли триває лісоповал. Ми їх закуповуємо і переробляємо. Вони містять дуже велику кількість елаготанінів — активних та екстракційних речовин, однак технологія їх виділення досить складна».
Роботу над новим препаратом на БХФЗ почали ще 1998 року. У середньому на створення оригінального препарату зазвичай іде 10—15 років. А коли «Альтабор» перестав бути науковою ідеєю і нарешті з’явився у вигляді таблеток і мазі, його відправили на дослідження в Інститут інфекційних хвороб та епідеміології ім. Л. Громашевського, де його тестували на моделях вірусів грипу, на герпес-віруси, вірус Епштейна — Барр і навіть віл-інфекції.
Як з’ясували під час вивчення антивірусної дії «Альтабору» на різні штами грипу, він виявляє два види активності: по-перше, активізує в клітині індукцію синтезу інтерферону, що надзвичайно важливо в боротьбі з вірусами. А по-друге, діє як інгібітор на ключовий фермент — нейрамінідазу — вірусу типу А/H1N1, який називають свинячим. Крім того, дослідження in vitro на тваринах довели: цей препарат має дуже хорошу протизапальну дію. Завдяки високій антиоксидантної активності він сприяє мембраностабілізаціі клітин, унаслідок чого зменшуються запальні процеси.
Після тестувань було проведено масштабні дослідження на клінічній базі Національного фармацевтичного університету. Клінічні дослідження першої фази — це вивчення переносності й безпечності препарату на здорових людях, які добровільно беруть участь у випробуваннях. Це дуже відповідальний етап, оскільки ліки можуть бути досить ефективними, але водночас і токсичними, викликати серйозні побічні реакції. Результати випробувань показали хорошу ефективність та сприйняття «Альтабору» і в курсовій, і в одноразових дозах.
«Нині ми проходимо другу фазу клінічних досліджень. Тобто глибоке-глибоке вивчення ефективності препарату в умовах вірусного навантаження, коли людина хворіє на грип або у неї гостра респіраторна інфекція. У цьому разі перевіряють, наскільки препарат ефективний для лікування цих захворювань, і досліджують імунний статус організму», — розповідає Шаламай. За його словами, фахівці планують завершити дослідження, яке триває вже два роки, якраз до початку прогнозованої імунологами епідемії грипу в Україні (до грудня поточного року. — Авт.)
«Усі говорять про епідемію грипу, бігають по аптеках у пошуках ліків від нього. Але зауважте, якщо вірус уже потрапив у людську клітину, то знищити його можна тільки разом із цією клітиною. Потрібен препарат, який, умовно кажучи, зв’яже вірус, не дасть йому можливості проникнути всередину клітини, перешкодить його розмноженню. Саме так діє «Альтабор», — розповідає про механізм дії препарату Шаламай. — Доклінічні дослідження показали, що цей фармпрепарат пригнічує активність вірусу, впливає на його фермент — нейрамінідазу, захищаючи тим самим живі клітини від згубної дії». Таким чином, зауважує вчений, винайдений українцями препарат ефективний для будь-якого штаму грипу, адже бореться з ним на найнижчому, базовому рівні.
З минулого року «Альтабор» уже можна придбати у будь-якій аптеці міста. Він зареєстрований і дозволений в Україні. А незабаром, підкреслює Шаламай, щойно закінчиться друга фаза клінічних досліджень механізму дії препарату, підприємство почне опікуватися підготовкою паперів або продаватиме його за кордон.
«Альтабор» Борщагівського хімфармзаводу, як свого часу запевнив професор, завідувач кафедри клінічної фармакології з фармацевтичною опікою Національного фармацевтичного університету Ігор Зупанець, — це ліки, якими можна пишатися. Адже, за словами вченого, йому нечасто доводиться мати справу з українськими розробками, хоча на його рахунку дослідження майже 50 фармацевтичних препаратів.
Тож, виходить, грип українцям уже нестрашний. Тільки треба, щоб люди почали довіряти українському. І не гналися за імпортними препаратами сумнівної ефективності, але достовірної «дорожчості».
ДО РЕЧI
Статистика свідчить, що останні десять років частка вітчизняних засобів на фармацевтичному ринку постійно скорочувалася (з 39% 2005 р. до 26,5% 2011 р.). Нині в Україні зареєстровано 14308 лікарських засобів, з яких 11527 — торгових марок готових лікарських засобів, інші — субстанції та упаковки in bulk. З міжнародними непатентованими назвами (INN) є 1343 лікарських засоби. З них усього 232 INN (17,3%) — препарати вітчизняних виробників, 692 INN (51,5%) — імпортні препарати, а 419 INN (31,2%) одночасно мають торгові марки й імпортних, і вітчизняних виробників.