Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Підтримка, але... не фінансова

Експерти: якщо МВФ не дає грошей, це далеко не завжди негатив
13 липня, 11:12
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Міністр фінансів України Олександр Данилюк на початку цього тижня зустрічався в Хорватії  з директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард і якось цікаво розповідав, про що йшлося. «Обговорили подальшу співпрацю в рамках програми МВФ, зокрема, пенсійну та земельну реформи, приватизацію, боротьбу з корупцією і реформу ДФС», — повідомив він у «Фейсбуці». Якщо вірити, що програма зустрічі була саме такою, то напрошується питання: а чому не йшлося про черговий транш МВФ для України за підсумками четвертого перегляду ходу виконання програми EFF? Раніше повідомлялося, що в результаті Україна може отримати $1,9 мільярда. Невже це питання закрите чи навіть перенесене на 2018 рік?

Актуальності цій темі додає ще і те, що раніше, 7 липня, прем’єр-міністр України Володимир Гройсман несподівано заявив про доцільність нової програми співпраці з МВФ для досягнення максимально ефективної взаємодії з Фондом. Правда, трохи пізніше він уточнив, що це може бути зроблено після завершення поточної програми. Але слово, як мовиться, не горобець: вилетіло — не зловиш. І це дало привід експертам говорити про обмовку за Фрейдом. В історії України вже, мовляв, були такі випадки. Коли уряд бачив, що не в змозі виконати програму, що діє, він починав розмови про перехід до нової.

«День» запитав у експертів, чи отримано, усе ж, якийсь позитив від цієї зустрічі? «Однозначний коментар щодо цієї теми дати досить складно, — сказав «Дню» професор, доктор економічних наук Олексій ПЛОТНІКОВ. — Позитив є в самому факті цієї зустрічі, в тому. що вона його прийняла і поговорила з ним. Навіть при тому, що МВФ фінансує Україну, не завжди в таких випадках  з головою МВФ зустрічається міністр країни-позичальника. Говорити, що їхня розмова призведе до яких-небудь позитивів чи негативів, я б не став. Загалом це досить банальна зустріч і, повторюю, її позитив у самому факті. На жаль, стосунки України з МВФ не є цілком благополучними і позитивними...».

«Це був нефінансовий сигнал підтримки, — відповів на запитання «Дня» експерт з питань економіки «Економічного дискусійного клубу» Євген ОЛЕЙНИКОВ, — що, мовляв, Україна повністю не кинута і МВФ від неї не відвернувся, а продовжує діалог. З одного боку, такий сигнал — це непогано. З другого — вирішення наших проблем він не забезпечує. До листопада цього року я б не прогнозував для України якихось істотних наслідків через  подальшу затримку траншу МВФ, зокрема і для курсу гривні. Зараз у нас попит на іноземну валюту знизився. Промисловість не оновлює устаткування, а основна маса населення отримує не ті доходи, і можливість накопичень у валюті мінімальна. Немає прориву і в інвестиційній привабливості. В основному ми чуємо не про історії успіху, а про історії розчарування. Інша ситуація в середньостроковій перспективі. В умовах відсутності підтримки з боку МВФ може початися або витрачання резервів НБУ на підтримку курсу гривні, або його падіння».

Економічний експерт Віктор СКАРШЕВСЬКИЙ для своєї оцінки зустрічі Данилюка з Лагард використав анекдот на тему «Не вчіть мене жити — краще допоможіть матеріально»: «Чим можу допомогти? — Поки можу лише зустрітися. Грошима допомогти не можу». Експерт нагадує, що, починаючи з 1995 року, Україна реалізує вже дев’яту програму роботи з МВФ, але жодна з них не була виконана на всі 100%. Тому в середньому вибірка коштів МВФ складає 35—40%. При цьому експерт, посилаючись на статистику, стверджує, якщо МВФ не дає грошей, це далеко не завжди негатив. Тому що найкраще —розраховувати на свої сили.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати