Перейти до основного вмісту

«Південний потік» і доля української ГТС

Її перспектива, на думку експерта, в синхронізації з європейською системою газопроводів
10 грудня, 12:21

В Європі досить делікатно критикують двосторонні угоди низки європейських країн з «Газпромом» про будівництво на їхній території газопроводу «Південний потік». Офіційний представник Єврокомісії Марлене Хольцнер заявила минулого четверга в Брюсселі, що в двосторонніх угодах «Газпрому» щодо газопроводу «Південний потік» з низкою європейських країн не відображено деякі базові принципи газового ринку Євросоюзу, і їм (країнам) рекомендовано переглянути ці угоди. Головне, відзначає представник ЄК, що було порушено принципи допуску інших користувачів до газопроводу. Ним, відповідно до цих угод, розпоряджатиметься лише «Газпром».

«В основному газопровід буде управлятися «Газпромом», — вважає  Хольцнер. — Це не відповідає законодавству ЄС. По-друге, йдеться про доступ третіх сторін. Ми ще раз заявляємо, що газопровід має бути доступний для третіх газових підприємств, наприклад, французьких, німецьких тощо. В угодах ми бачили, що йдеться про газопровід лише для російського газу. І, по-третє, тарифи. Ціни, за якими ви повинні сплачувати за використання газопроводу, також визначатимуться «Газпромом», — сказала єврочиновник і нагадала, що за європейським законодавством ціни пропонуються незалежним керівником і мають бути підтверджені регулятором.

За словами Хольцнер, у серпні вже пройшли попередні консультації з відповідними державами-членами ЄС. Потім з ними були проведені наради, на яких порушувалися ці самі питання і було досягнуто домовленості, що Європейська комісія поінформує російську сторону про те, що угоди мають бути переглянуті.

«Ми це виклали в листі, який було надіслано два дні тому. Тепер ми чекаємо, що держави-члени звернуться до Росії з проханням нових переговорів за угодами, — розповіла  Хольцнер, — А ми, Європейська комісія, залишаємося у розпорядженні обох сторін, щоб їм допомогти, оскільки вважаємо, що краще заручитися юридичною безпекою і знати, що відповідає законодавству, а що — ні».

Тож, можливо, наш уряд не даремно докоряє Євросоюзу та Енергетичному співтовариству в тому, що вони не враховують негативного ставлення України до будівництва «Південного потоку», що йде в обхід нашої країни? Адже представник ЄК жодного слова не сказала про відому позицію нашої країни, наче її  взагалі немає на карті Європи...

Проте незалежний енергетичний експерт Олександр Нарбут не бачить причин для образ і докорів з боку України. Коментуючи «Дню» думку Єврокомісії, викладену в зазначеному листі, він відзначив: «Європейці артикулюють свою позицію, що полягає в тому, що все, що прокладатиметься в межах Євросоюзу, має відповідати вимогам європейських правил, європейського регулювання». «В цьому випадку Комісія обстоює в першу чергу питання енергетичної безпеки Євросоюзу, — продовжує Нарбут і запитує: — А чи повинна вона надавати допомогу Україні? Це залежить від того, куди «пливе» наша країна. Якщо вона рухається в Митний союз і збирається «здавати» нашу газотранспортну систему або робити рух у бік консорціуму з управління нашою ГТС, що, власне, одне й те саме, то про яку допомогу Україні тоді може йтися?».

«Виходить, країна сама себе позбавляє залишків енергетичної незалежності, — констатує експерт. —  Адже ці питання ми повинні вирішувати, вирішувати самі відповідно до того напряму розвитку, який обрано нашою країною. Чи йти нам у бік Казахстану або Киргизії або у напрямі Великобританії, Німеччини, Голландії. Хто з них може слугувати для нас взірцем?». Крім того, Україна, впевнений Нарбут, не може і не повинна боротися проти віртуального «Південного потоку», який не відповідає в першу чергу економічним інтересам самої Росії і здоровому глузду взагалі.

«До серйозного масштабного будівництва цього газопроводу справа ще не дійшла, про що свідчить обсяг запланованих «Газпромом» інвестицій в цей проект, — запевняє  співрозмовник «Дня». — Це для його масштабів просто сльози, це —  імітація. І навіть не варто було б нею займатися і відволікати увагу читачів. Ні сьогодні, ні завтра «Південний потік» не вплине негативно на завантаження української газотранспортної системи. І навіть у перспективі не вплине. Перспектива нашої ГТС — у можливості її синхронізації з європейською системою газопроводів, в реальній диверсифікації джерел її наповнення».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати