План дій для економіки
Україні необхідно продовжити реформи для підтримки економічного зростання. Такого висновку дійшли Інститут економічних досліджень і політичних консультацій та Німецька консультативна група з питань економічних реформ при уряді України в спільному дослідженні «Нові виклики для економічної політики України: рекомендації до плану невідкладних дій». Серед невідкладних кроків у цьому напрямку експерти називають подальше скорочення податкових пільг, поступове зниження зовнішніх комерційних позик у загальний фонд державного бюджету, перехід до більш гнучкого валютного курсу та скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.
«Відсутність реформ обумовить подальше накопичення економічних і соціальних проблем... Уряд має покласти в основу своїх дій у всіх сферах середньострокову перспективу. Це стосується фіскальної політики, енергетики, сільського господарства тощо. Але для того, щоб отримати бажані результати завтра, треба діяти вже сьогодні», — зазначається в дослідженні.
Серед викликів, що стоять сьогодні перед українською економікою, у дослідженні вказуються: зростання вартості імпортованого газу, що продовжиться; посилення конкуренції на світових ринках тих товарів, які становлять основу українського експорту, насамперед металів; збереження в країні несприятливого клімату для інвестиційної діяльності; подальше відкриття внутрішнього ринку, зумовлене вступом України до Світової організації торгівлі (СОТ) у недалекому майбутньому, а також різке зростання соціальних виплат у різних формах і незбалансована структура держборгу.
У сфері інвестиційної діяльності владі країни доцільно надати приватним інвесторам довгострокові гарантії безпеки їхніх прав; удосконалити процедуру судового та позасудового захисту прав власності; впровадити прозорий механізм приватизації та визначити офіційний статус Фонду держмайна України шляхом прийняття відповідного закону. Крім того, експерти рекомендують спростити процедуру реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності; знизити тарифи на імпорт машин й обладнання; розвивати пенсійну та страхові системи для формування альтернативного джерела інвестиційного капіталу.
У сфері фіскальної та соціальної політики, за оцінкою авторів дослідження, зокрема доцільно: вжити заходів зі скорочення дефіциту Пенсійного фонду шляхом припинення підвищення мінімальної пенсії, розширення бази сплати пенсійних внесків, а також виведення схеми раннього виходу на пенсію за рамки солідарної системи; припинити практику частих змін у податковому законодавстві; розширити базу оподаткування; уникати прив’язки питання збільшення доходів держбюджету до зростання витрат.
Уряду також рекомендується скоротити частку зовнішнього боргу в загальній структурі держборгу. На думку авторів дослідження, владі необхідно удосконалити законодавство та порядок випуску облігацій внутрішньої держпозики, диверсифікувати інструменти внутрішніх позик і розширити доступ до них.
Для покращання фінансування дефіциту поточного рахунку платіжного балансу необхідно залучати прямі іноземні інвестиції, використовувати кредити міжнародних фінансових організацій, проводити більш гнучку валютно-курсову політику, а також підтримувати просування експорту. «Якщо при фінансуванні дефіциту рахунку поточних операцій виникають серйозні проблеми, то помірне знецінення національної валюти може зробити свій внесок у вирішення цих проблем», — йдеться в дослідженні. У ньому прогнозується, що зростання конкуренції на зовнішньому ринку, зростання цін на газ, а також зростання імпорту споживчих товарів формуватимуть дефіцит рахунку поточних операцій країни щонайменше протягом кількох найближчих років.
Випуск газети №:
№110, (2006)Рубрика
Економіка