План дій після Брюсселя
Експерт: «Ці домовленості дають перепочинок, але не дають можливості відпочивати і чекати, поки проблема сама розв’яжеться»![](/sites/default/files/main/articles/04112014/6photo.jpg)
Підсумки газових переговорів у Брюсселі, що завершилися минулої п’ятниці, викликали у людей різну реакцію. Навряд чи сьогодні можна стверджувати, що Україна вже ніби в теплому раю.
Учора голова НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв розмістив на Facebook свої думки з цього приводу. «Заїхав на вечерю до друзів (центр міста), — пише пильний Коболєв. — На батареях стоять регулювальники. Із трьох батарей дві перекрито повністю. Запитую: «Чому? Навіть з однією так жарко, що відкриваємо вікна».
«Мені «експерти» часто рекомендують «не сунути носа в бізнес теплової генерації», — продовжує газовий начальник. — Схоже, таки «будемо сунути», шановні пані та панове. Окреме тепле вітання хочу передати «Київенерго» і Київській міськдержадміністрації». А ще він обіцяє провести з цього приводу термінову нараду з першим заступником голови КМДА Ігорем Никоновим.
Практично згоден в цьому питанні з Коболєвим президент Київського інституту енергетичних досліджень Олександр Нарбут. «Ці домовленості дають перепочинок, але не дають можливості відпочивати на позитивній хвилі і чекати, поки ситуація сама розв’яжеться», — зазначив А.Нарбут. Водночас він переконаний, що «ці домовленості (30 жовтня у Брюсселі. — Авт.) є одним з невеликих способів отримати перепочинок і дати можливість українській владі сформувати ефективніше управління енергетичним комплексом». Він наголошує, що брюссельські домовленості дадуть змогу «вільно зітхнути споживачам газу: як пересічним громадянам, так і промисловим підприємствам». І навіть сподівається, що запроваджені Кабміном обмеження, особливо для хімічних підприємств, найближчим часом можуть бути скасовані, оскільки хіміки роблять чималий внесок до бюджету країни, який зараз переживає не найкращі часи.
На думку Нарбута, на переговорах Україні вдалося отримати непогану як для січня ціну газу ($365 за тисячу кубометрів), і вона у зв’язку зі зниженням нафтових цін може бути ще меншою. Водночас він зазначає, що оптимальною для нашої країни могла б бути ціна $320-340 за тисячу кубометрів, але для її отримання на майбутніх переговорах українській делегації доведеться, можливо, вдаватися до аргументів не лише з енергетичної сфери. Президент КІЕД дещо сумнівається в реальності тимчасових рамок, поставлених прем’єр-міністром Яценюком для спорудження газової перемички між Польщею і Україною, яка дала б змогу наростити обсяги подачі в Україну європейського реверсного газу. Він наполягає на тому, що доречніше продовжити переговори з Єврокомісією про так званий великий реверс через Словаччину.
Експерт стверджує, що стосовно попередньої оплати за газ, який Україна має намір купувати в Росії, так само, як і стосовно оплати реверсного газу, є багато запитань. Експерт різко виступає проти того, аби уряд брав на себе відповідальність за розрахунки, нехай і державної, проте все ж комерційної компанії, і передавало їй і дали гроші з держбюджету у вигляді рефінансування. «Це треба припинити», — наполягає Нарбут і додає вже багато разів повторювані слова про необхідність субсидіювання незахищених верств населення, а також про запровадження однакових тарифів для всіх категорій споживачів. На його думку, граничні ціни на газ та інші маніпуляції призводитимуть лише до нових боргів, внаслідок чого можуть повторюватися нинішні кризові ситуації.
Попереду в України новий раунд газових переговорів за складних умов, коли вона вийде після зими з практично порожніми підземними сховищами, де буде лише буферний газ, наголошує Нарбут. У зв’язку з цим він відкидає можливість і корисність для України будь-яких політичних домовленостей у цій сфері (за його словами, участь президентів і прем’єрів у всіх попередніх перемовинах призводила до системних дисбалансів і не давала бажаних результатів). Він наполягає на необхідності кардинального оновлення керівного складу Міненерговугілля і формуванні професіональної команди, недоступної для впливу олігархічних груп. Він повторює, що для умов попередньої оплати за газ модель бюджетного субсидіювання НАК абсолютно не підходить, і ратує за створення моделі страхового фінансового запасу.
Відповідаючи на запитання «Дня» про можливість укладення ініційованого Україною нового контракту на транзит російського газу територією нашої країни, Нарбут наголосив, що такий контракт має будуватися на абсолютно інших, європейських принципах, що передбачають ціну за вхід і вихід, а також придбання вільних потужностей трубопроводів. На його думку, у зв’язку з відповідною зміною українського законодавства і за умови зробленого заздалегідь попередження про необхідність перегляду контракту, виходячи з нових принципів, українська сторона може наполягати, що відмова від перегляду контракту може призвести до зупинення транзиту газу в Європу. Для розв’язання пов’язаних з цим комплексу проблем Нарбут вважає за необхідне, аби Україна підписала інтерконекшн агрімент.
Що залишилося, так би мовити, за лаштунками цих оцінок і пропозицій? Це запитання «День» поставив відомому експертові в газовій сфері, який прийшов, аби послухати думку колеги. Нічого не було сказано про роль такого незримого учасника всіх переговорів, що їх веде останнім часом Україна, як Віктор Медведчук. Експерт вважає, що цей сірий кардинал минулого не забуде взяти участі ні у формуванні нового уряду, пропонуючи чи відкидаючи ті чи ті кандидатури, ні в підборі учасників і розробці українських пропозицій до порядку денного майбутніх переговорів як про мир на Донбасі, так і про газ.