Перейти до основного вмісту

План порятунку економіки від Шмигаля

Як програма дій уряду відображена в тексті меморандуму з МВФ?
01 червня, 18:54

Нова угода з Міжнародним валютним фондом (МВФ) дозволить Україні спокійно долати наслідки коронакризи. Про це повідомляється на сайті уряду з посиланням на виступ прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля.

За словами Шмигаля, з МВФ досягнуто домовленості за програмою співробітництва на 18 місяців, протягом яких Україна отримає кредит загальним розміром 5 млрд дол. строком на 5 років.

«Це кредит за програмою stand by із досить спрощеними умовами, який дасть Україні можливість рухатися в напрямку подолання наслідків коронакризи. Перший транш, який ми повинні отримати в червні, становитиме 1,9 млрд дол., на осінь ми очікуємо 1,6 млрд дол., наступного року — 1,5 млрд дол.», — цитує прес-служба прем’єра.

Також прем’єр повідомив, що в програмі співробітництва з МВФ прописано необхідні структурні маяки, які збігаються з тими напрямами реформ, які вже впроваджуються в Україні.  І очевидно, на які спирався уряд, коли готував план економічного зростання. Але про це — згодом.

У Міністерстві фінансів наголошують, що основна різниця у нових умовах співпраці МВФ полягає в термінах реалізації програми: Stand-by (яка пропонується зараз) — 1,5 роки, EFF (попередні умови) — 3 роки. Обсяг кредитування не зміниться.

Україна розраховує, що МВФ на засіданні Ради 5 червня схвалить нову кредитну програму на 5 млрд доларів, а наступного дня буде виплачений перший транш у розмірі 1,9 млрд доларів.

ЩО В МЕМОРАНДУМІ?

Утім, досі найбільшою інтригою в темі продовження співпраці України з МВФ залишається текст меморандуму , який був затверджений на засіданні КМУ, але так і не оприлюднений.

Окремі медіа, серед яких онлайн видання «Страна.юа», телеграм канал екс-журналіста а нині народного депутата від Слуги Народу та інші проросійські ЗМІ, на вихідних розмістили ґрунтовний аналіз документу, який вони назвали «оригінальним текстом меморандуму з МВФ».  В тексті зокрема йдеться, що Україна взяла на себе зобов’язання продовжити розпочату Уляною Супрун медичну реформу, забути на найближчі півтора роки про «ліберальну» податкову реформу, підняти пенсійний вік і ... тарифи на комунальні послуги, тощо.

Натомість прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив: нова програма співробітництва з Міжнародним валютним фондом не вимагає від України проведення структурних реформ та підвищення пенсійного віку.

А міністр фінансів Сергій МАРЧЕНКО в інтерв’ю РБК повідомив, що тарифи на газ і елекроенергію не обговорюють у рамках нової програми з Міжнародним валютним фондом. «Питання прозорого тарифоутворення завжди був предметом інтересу МВФ. Але зараз ми бачимо з боку МВФ підтримку ініціатив уряду в цьому питанні», — підкреслив міністр.

ПРОГРАМА УРЯДУ

В переддень Ради МВФ — 4 червня — Верховна Рада України планує розглянути і затвердити, чи відхилити  програму дій уряду Дениса Шмигаля. Надаємо, що відповідно до чинного регламенту роботи українського парламенту глава КМУ повинен був впродовж 15 днів представити програму дій. Утім, як пояснив спікер ВРУ Дмитро Разумков «через коронакризу», команда Дениса Шмигаля не змогла виконати норму регламенту.

Нагадаємо, програму дій уряду, яку в парламенті назвали «рефератом» на дев’ять сторінок, — не підтримав жоден з 12 профільних парламентських комітетів.

Днями уряд опублікував іншу програму — текст на 86-сторінкову в КМУ назвали програмою економічного відновлення. 

Новою програмою Кабмін хоче «прогріти» економіку на адаптивному карантині, підтримати бізнес і безробітних, а також провести чергову «регуляторну гільйотину», яку обіцяв кожен президент починаючи з Ющенка.

«Нічого схожого не бачили щонайменше останні сто років. Ця криза тривимірна і б’є по трьох головних аспектах нашої життєдіяльності: системі охорони здоров’я, економіці та соціальній сфері», — заявляв прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час презентації програми.

За словами прем’єра, через програму «червоною ниткою» проходить здоровий економічний націоналізм: захист українського виробника від імпортних альтернатив. Одна з цілей документа — потрапляння в тридцятку рейтингу Doing Business.

Презентація  практично не містить цифр, тому теж нагадує «реферат», але, як стверджують експерти, які допомагали уряду в роботі, «показує логіку «порятунку» економіки Кабміном».

В умовах протидії коронавірусу Кабмін планує розробити нові правила для бізнесу (дистанціювання та безпечні умови праці).

Пропонується тимчасово звільнити від податків техніку і засоби боротьби з COVID-19 при їх ввезенні в Україну. На наукові дослідження і розробки для запобігання поширенню вірусу виділять 500 млн грн.

У рамках захисту товарів вітчизняного виробництва Кабмін планує активніше проводити антидемпінгові та захисні розслідування, щоб обмежити «недобросовісний імпорт» — читай «контрабанду», а також використовувати для захисту механізми СОТ та міжнародних договорів.

Також уряд хоче відновити автоматичне відшкодування ПДВ без документальних перевірок. Термін реалізації — 2020 рік.

На вересень 2020 року заплановане внесення змін до законодавства для збільшення додаткової вартості в сільському господарстві.

Зокрема, передбачається часткове відшкодування вартості будівництва і реконструкції виробничих об’єктів. Також планують стимулювати створення кооперативів, частково відшкодовуючи купівлю сільгосптехніки українського виробництва.

Крім того, передбачені кредитні гарантії з місцевих бюджетів на купівлю переробних потужностей і потужностей із зберігання для нових виробників.

Ще один пункт — введення довгострокових субсидійних програм на три-п’ять років, термін виконання — 2020 рік.

Найвищий пріоритет уряду серед ініціатив для підтримки агросектору — стимулювання дистанційного збуту агропродукції.

Після заяв президента Володимира Зеленського про «мрію» створити сучасну державну авіакомпанію з українськими літаками ця програма також з’явилася в плані дій уряду.

«Це моя мрія: зробити державну сучасну авіакомпанію на рівні Turkish Airlines або «Сінгапурських авіаліній». Держава готова виділити на це гроші», — говорив у квітні президент.

Головний козир уряду на ринку праці — програма «Велике будівництво», яка повинна створити близько 170 тис робочих місць у дорожній сфері і 150 тис — у суміжних секторах.

Наразі центри зайнятості покривають лише 10% вакансій від потреб 500 тис офіційно зареєстрованих безробітних.

Крім будівництва, у червні Кабмін створюватиме робочі місця для фахівців із соціальної роботи, у лісовому господарстві (протидія пожежам), у сфері оцифровування архівів та в секторі благоустрою.

Уряд не відмовляється від ідеї амністії капіталу, яку президент обіцяє провести у 2020 році. Відсоток, під який буде проводитися амністія, ще обговорюється. Раніше мова йшла про 5% і на гроші, і на нерухомість. Також пропонується замінити податок на прибуток податком на виведений капітал.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати