По долинах і по... нафтопроводах
Чи може компанія закривати очі на крадіжки її майна?У місті Долина, що на Івано-Франківщині, знову пристрасті. На цей раз навколо рішення ВАТ «Укрнафта» про ліквідацію підрозділів стаціонарної та відомчої охорони нафтогазовидобувних підприємств. Віднині вони передаються під охорону ТОВ «Нафтозахист Україна», яке зарекомендувало себе як дієвий інструмент боротьби з розкраданням нафтопродуктів у Східному нафтопромисловому регіоні. Таке рішення ухвалено у зв’язку «із загостренням криміногенної ситуації у Західному нафтопромисловому регіоні та з метою підвищення ефективності захисту економічної безпеки», — зазначається у відповідному наказі компанії, який викликав неоднозначне ставлення у місцевих колах, повідомляє прес-служба «Укрнафти».
Однак цей необхідний, з огляду на дотримання інтересів компанії, крок вона робить також із урахуванням соціально-економічних обставин на Івано- Франківщині. Тому він не призведе до зменшення робочих місць. Навпаки — до охорони нафтових об’єктів передбачається додатково залучити більше тридцяти працівників.
Щоправда, посади у відомчій охороні передбачено скоротити. І тут компанія діє відповідно до норм трудового законодавства України та колективного договору товариства. Працівників, посади яких скорочуються, заздалегідь попереджено. Звичайно, це їм не до вподоби. Вони навіть домагалися скасування вищеназваного наказу, використовуючи для цього різноманітні методи впливу на керівництво компанії. Йдеться про колективні листи, звернення депутатів усіх рівнів, районного та обласного керівництва, і навіть про такі акції протесту, як кількаденне голодування.
Такі дії «підігрівалися» регіональними лідерами окремих політичних сил і йшли все далі та далі. Спочатку аргументом проти перебудови системи охорони було те, що люди не можуть залишитися без роботи. У відповідь на це «Укрнафта» і «Нафтозахист Україна» у спільному листі надали гарантії обов’язкового працевлаштування: більшості — після проходження відповідного конкурсного відбору у «Нафтозахисті Україна», інших — у структурних одиницях «Укрнафти», що розташовані в Долинському районі (після перепідготовки у навчально-курсовому комбінаті та отримання відповідних робітничих професій). Та після цього «невдоволені» сказали, що взагалі не хочуть куди-небудь переходити і не бажають жодних змін. Водночас «непокірні» долинські «охоронці» запевняли, що працюють більш ніж ефективно. Прагнучи залагодити конфлікт, товариство пішло їм назустріч і внесло відповідні доповнення до попереднього рішення, які передбачають їх обов’язкове працевлаштування у структурних одиницях «Укрнафти», після відповідного перенавчання за рахунок компанії та із збереженням середньої заробітної плати за час навчання.
Однак твердження про ефективність роботи стаціонарної та відомчої охорони нафтогазовидобувних управлінь регіону, чесно кажучи, викликає великі сумніви. Наприклад, днями працівники відділу безпеки Західної філії «Нафтозахист Україна» затримали на території будівельно-монтажного цеху НГВУ «Долинанафтогаз» жителя села Гошів Долинського району, який працює слюсарем-монтажником цього цеху. Він викрав 160 літрів дизпалива (100 літрів встиг перенести в багажник автомобіля жителя села Тяпче цього ж району, який працює електриком цього ж цеху). Останній в подальшому, згідно домовленості, мав реалізувати пальне, а виручені кошти планувалося розділити. Інші 60 літрів дизпалива в пластмасових каністрах були приховані на території цеху поблизу огорожі й протягом дня також мали бути реалізовані. Показово, що зазначене авто знаходилося на стоянці цеху, на відстані приблизно 15 метрів від контрольно-пропускного пункту і в зоні видимості охоронця стаціонарної охорони, який нібито не бачив, а насправді, мабуть, не хотів бачити факту крадіжки. І цей приклад непоодинокий. Варто лише згадати про загорання автомобіля у вересні минулого року поблизу складу готової продукції Долинського ГПЗ внаслідок крадіжки місцевими мешканцями 425 літрів бензину. Після проведення інвентаризації на складі виявлено недостачу продукції на суму понад 8,5 тисячі грн. А вже в грудні, неподалік місця пожежі було виявлено дві «врізки» в трубопровід стабільного газового бензину. Нещодавно «День» повідомляв також про трагедію, яка сталася у Полтавській області, коли в колодязі конденсатозбірника було знайдено труп, а поруч знаходилися шланг та наповнені каністри з нафтопродуктами.
Отже, причини змін, до яких вдалася «Укрнафта» очевидні: необхідно налагодити ефективну систему охорони майна товариства і не допустити збитків внаслідок службової халатності, а почасти і за співучасті людей, покликаних захищати економічні інтереси компанії. Додамо, що в умовах ринкової економіки саме так діяла б і будь-яка інша компанія в світі. То лише за радянської влади, коли діяв лозунг «все навкруги колгоспне, все навкруги моє» було можливе таке ставлення до власності. І саме тому ми були тоді (та й тепер ще залишаємося) такі багаті. Щоправда, як відзначає прес-служба «Укрнафти», переважна більшість охоронців компанії — це чесні та порядні люди, які сумлінно виконують свої службові обов’язки. З ними компанія працюватиме й надалі.