Перейти до основного вмісту

Податківцям шукають... «комісара Катані»

Експерти «Дня» — про причини відставки голови Державної фіскальної служби та виклики для його наступника
25 березня, 10:52

Уряд звільнив голову Державної фіскальної служби (ДФС) Ігоря Білоуса (за власним бажанням ) і ще двох його заступників — Володимира Хоменка та Анатолія Макаренка. Нагадаємо, кадрові зміни в Державній фіскальній службі відбуваються на тлі службового розслідування, яке проводилося за розпорядженням прем’єра проти керівництва відомства, через те, що прокуратура здійснює кримінальне провадження за фактом можливого отримання цими держслужбовцями неправомірної вигоди під час розмитнення товарів на кордоні.

Утім, заява Білоуса стала несподіванкою. Адже днями КМУ отримав результати перевірки і незабаром мав оприлюднити те, що «накопала» прокуратура. З неофіційних джерел в ДФС, відомо, що найменше зауважень було якраз до Білоуса. Тож його добровільний відвід виглядає дивним. Тепер в уряду є два тижні, аби провести відкритий конкурс на вакансію керівника фіскального відомства.

 «Тиждень тому мене офіційно ознайомили з актом, за результатами службового розслідування, діяльності керівництва ДФС, судячи з якого урядова комісія не мала серйозних претензій особисто до мене. Негативні факти, викладені в акті, насамперед стосувалися діяльності першого заступника та заступника голови ДФС. Тим не менше, в ситуації, що склалася, я вважаю за доцільне відмовитися від посади голови ДФС», — так указав у своїй заяві сам Білоус.

Але що ж стало-таки причиною звільнення? «День» запитав учасників ринку та експертів про причини кадрових ротацій та з якими викликами доведеться зіткнутися новому очільнику ДФС?

Більшість  схиляється до того, що причина — розподіл сфер  впливу між бізнес-групами.

«Він (Білоус. — Авт.) не впорався з поставленими перед ним завданнями в Кабміні. А найголовніше: «кусаючих» все більше, а шматок все менше. Він — заручник ситуації. Це чисто політична проблема: всі хочуть поділити те, що не ділиться. Уже пора з людьми ділитися, а вони між собою діляться», — говорить про  причину звільнення очільника ДФС депутат сьомого скликання, екс-заступник голови комітету парламенту з питань податкової та митної політики, колишній голова Кримської митниці Віктор Тимошенко. 

«Це перерозподіл впливу. Білоус представляв одну групу людей. Зараз мають прийти інші. Його просто посунули», — пояснив «Дню» своє бачення ситуації член парламентського комітету з питань податкової та митної політики Михайло Головко. Плюс, додає він, прем’єру Яценюку потрібно відмитися від  корупційних скандалів і показати когось крайнім. «Він (Яценюк. — Авт.)  від себе відбивається...Чому немає результату... І він пробує на когось іншого перекинути. Хоча розуміє, що під ним земля горить, і ці корупційні скандали б’ють по його уряду. Він розуміє, що він — наступна жертва, що він стоїть на вильоті», — говорить Головко. 

Заступник голови парламентського комітету з питань промислової політики та підприємництва Олександра Кужель також вказує на політичні  причини  кадрових змін  у ДФС. «По Білоусу була впевнена, що  він лишиться.  Я не можу сказати, що він будував якісь схеми. Але, коли до нього «підсадили» Хоменка, то було  зрозуміло, що він не зможе навести лад», — пояснює вона. За її словами,  проблема Білоуса була в тому, що він як перша особа у відомстві був не готовий битися за встановлення правил і не завжди реагував на скарги бізнесу. Вона розповіла, що неодноразово зверталася до керівника ДФС із проханням розібратися з безладом, який коїться у Харківській податковій, але реакції не було. «Якщо людина на такій посаді  не переймається, значить, вона знає, що там відбувається, або просто нічого не може зробити», — припускає вона. А розслідування, за словами Кужель, стало  фінальною краплею  в неможливості змінити цю систему.  Він, мабуть, зрозумів, якщо лишиться, то без права приймати рішення, а це означало б удар по ньому самому,  вважає вона. «Навіщо (залишатися. — Авт.)? Зараз можна піти, а потім просто посадять...» — підсумувала Кужель. А от відставкою Анатолія Макаренка вона здивована, бо за підсумками перевірок, була така кількість звернень  із проханням  залишити його, що  група перевірки була в шоку. «Не знали, що робити», — уточнила Кужель.

Хто претендує на посаду нового голови ДФС. Поки прізвищ не називають. Але за два тижні КМУ має визначитися. Втім, хоч би хто  прийде, виклики  в системі для нього незмінні,  кажуть опитані «Днем» експерти.  Якщо їх не подолає, навряд чи  його робота увінчається успіхом.

Головко вважає, що «це має бути «комісар Катані», який рубатиме схеми  і наповнюватиме бюджет».

На думку Кужель, на зміну має прийти професіонал, який розуміється на аудиті, податковому законодавстві, знає всю приреченість системи і готовий покласти  частину свого життя,  щоби все змінити. Для нього є три завдання, каже вона. «Перше —  вибудувати нову ідеологію роботи митниці й провести це законом... Друге — ввести жорсткий контроль і реагувати миттєво на будь-яку ситуацію з  корупцією, про яку сигналізує  бізнес... І третє — скомпонувати свою  команду», — говорить вона. Але чи буде це? Вона сумнівається. Адже, за словами Кужель, ризик проведення непрозорого кадрового конкурсу  існує. «Оголосіть конкурс, і все одно переможе той, кому поставили непомітну «мітку». Як в Антикорупційному бюро: вибирає трьох кандидатів комісія, а з них одного — Президент. Головне, щоб у ці три потрапив той, хто потрібен... Покажуть певну процедуру,  а буде «свій», — підсумовує вона. 

Більш оптимістичний Тимошенко. «Перше — «пережити» Порошенка, друге — «пережити»  Яценюка і третє — спробувати не брати хабарі», — називає він три головні завдання для нового очільника фіскала. Тобто він має бути  фіскалом-камікадзе, визнає колишній митник, бо гарантії самостійності в його роботі сьогодні мінімальні. Аби не допустити того, що нового ДФС призначать під  конкретні схеми, продовжує він, потрібно діяти інакше. Альтернатива, на думку колишнього голови Кримської митниці, може бути передача митниці та податкової у вигляді двох департаментів у підпорядкування міністра фінансів Наталії  Яресько.  «Було б не погано. Американці не дадуть красти... І чим швидше це буде, тим краще для бюджету.  Я сподіваюся, що так і буде», — говорить  він «Дню».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати