Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Подорожчали бланки суворої звітності

10 червня, 00:00

З 1 червня відповідно до наказу Держкомстату України запроваджено бланки суворої звітності на вісім документів бухгалтерського обліку. Їхньою основною відмітною особливістю є ціна, що в 25—100 разів перевищує колишню.

Наприклад, один бланк витратної накладної (ф. М-20) коштує 25—30 копійок, а таких бланків під час оформлення однієї операції необхідно три. Бланк шляхового листа вантажного автотранспорту (ф. 1) коштує 1,08—1,2 грн.

На моїх очах у бухгалтерії одного iз заводів інвалід виписував для своїх потреб один метр сталевого кутка вартістю 80 копійок. Головний бухгалтер відмовилася оформляти витратну накладну, оскільки бланки дорожчі за товар. Все закінчилося прозаїчно: директор розпорядився видати куток безкоштовно.

Під час реалізації дешевого товару дрібним оптом вартість бланків «з'їдає» до чверті прибутку. В зв'язку з цим продавці дрібноштучного товару, в тому числі однієї всесвітньовідомої фірми (назва якої на прохання менеджера не називається), вже підвищили на нього ціни.

Посилання ініціаторів «суворої звітності» на можливість контролю руху товару й виявлення тіньового обігу неспроможні. Номенклатура товарів в Україні перевищує 40 мільйонів найменувань, а кількість їхніх переміщень наближається до мільярда. В цьому океані господарських зв'язків ніхто не виловить тих, хто зміг піти «в тінь».

Разом з тим про прибутковість торгівлі такими бланками говорить той факт, що підприємствами бродить ціла армія розповсюджувачів прайс- листів з цінами бланків, що реалізуються їхніми фірмами. Сервіс незвичайний: вранці факсом ви передаєте заявку й повідомляєте номер платіжного доручення, за яким перераховано гроші, ввечері отримуєте. Деякі фірми при великому замовленнi привезуть вам бланки прямо до офісу.

Історія з бланками нагадує нещодавню історію, коли всіх власників легкових автомобілів зобов'язали наклеювати на них смугасті «сигнальні» стрічки, що дорого коштують. Лоббісти такого «бізнесу» зірвали чималий куш, але зрештою були викриті. Коли ж отримають своє, законне, й любителі суворості, що дорого коштує?

ВIД РЕДАКЦIЇ

Як пояснив перший заступник голови Держкомстату Віктор Головко, комітет своїм наказом лише узгоджує нові форми звітності. Автором та ініціатором в цьому випадку є Мінфін, і тепер стає зрозумілим, чому так дорого ціняться насправді копійчані листки — держава хоче на них заробити. Але, мабуть, заробить не вона, а ті, хто має доступ до великих замовлень.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати