Перейти до основного вмісту

Полігон... для рейдерів

Чому влада мовчки дивиться на те, що коїться в металургії?
16 червня, 00:00

За останній місяць в українській металургії раптово виникло відразу декілька «больових» точок. Одні металургійні підприємства потайки скуповують невідомі російські інвестори, інших атакують рейдери. Жертвою такого нападу днями став промисловий полігон шлакових відвалів «Балка Середня», розташований за три кілометри від Запоріжжя. На його території (майже 221 га) ще з 1939 року складують свої відходи чотири найбільших металургійних підприємства України — «Запоріжсталь», «Запорізький завод феросплавів», «Дніпроспецсталь» та «Запоріжкокс». За десятиліття експлуатації в «Балці Середній» скупчилося понад 300 мільйонів тонн відходів металургійного виробництва, майже 7% яких складає сировина, придатна для повторного використання. Економісти підрахували, що лише відходи чорних металів, у тому числі леговані сталі, що містяться на цьому полігоні, можуть коштувати майже 3 мільярди доларів. А щомісячний їх видобуток може забезпечити 2—2,5 мільйона доларів.

Цей металургійний Клондайк останнім часом привертає пильну увагу як місцевих кримінальних ділків, так і цілком легальних і легітимних фірм. У числі останніх особливо активним є ТОВ «Деа Рома Лтд». Раніше компанія вже намагалася налагодити розробку відвалів на ділянці «Балки Середня», що належала «Запоріжсталі». Влітку 2008 року міліція навіть затримала порушників. І дещо присоромлене товариство тимчасово перестало турбувати металургів. Але 2009 року проблеми знов почалися. «Деа Рома» звернулася з позовом до Господарського суду Запорізької області з пропозицією закріпити за собою право безкоштовного обмеженого користування ділянкою полігону, що належить уже ЗФЗ. Щоправда, суд не побачив законних підстав для такого рішення і в позові відмовив. Але, як мовиться, з наполегливістю, гідною кращого застосування, «Деа Рома Лтд» 27 травня робить ще одну, цього разу відверто рейдерську спробу закріпитися на полігоні.

На його ділянку, що належить феросплавному заводу, входять співробітники Управління державної служби охорони УМВС України в Запорізької області, прокладаючи дорогу не лише «Деа Ромі», а й якимсь людям у спортивних костюмах. Як пізніше з'ясувалося, вони представляли приватну охоронну фірму «Ірбіс». Вона тут же взяла під «охорону» чужі шлакові відвали, і під її прикриттям до «злачного» місця підтягнулися й новоявлені претенденти на цю долароносну територію. Вони пред'явили розпорядження, видане прокурором Заводського району м. Запоріжжя Сергієм Богданом, яке забороняло заводу здійснювати будь-яку діяльність на території шлакових відвалів. А те, що розміщений тут уже багато років цех ЗФЗ з переробки шлаків є повноцінним структурним підрозділом заводу, нікого не хвилювало. З іншого боку, прокурор також забороняв металургам перешкоджати товариству «Деа Рома ЛТД» вести роботи на території полігону. Для впевненості в тому, що прокурорське розпорядження буде виконане, «Балку» оточив міліцейський спецназ, заблокувавши всі в'їзди і виїзди.

Такі самі розпорядження прокуратури отримали й інші металургійні підприємства, що працюють на полігоні, — «Дніпроспецсталь» та «Запоріжсталь». Заводську охорону з території відвалів фактично викинули, узявши всю «Балку» під контроль «Ірбіса».

Трудові колективи всіх трьох, що піддалися атаці, підприємств ці дії вкрай обурили. Не міг не відреагувати на них і губернатор Запорізької області Борис Петров. Він створив спеціальну комісію, покликану розібратися в ситуації. 1 червня вона запланувала провести на території «Балки Середня» виїзне засідання. Виступаючи на ньому, заступник голови правління ВАТ «Запоріжсталь» Олександр Путнокі заявив, що збитки підприємства від захоплення відвалів заводу компанією «Деа Рома ЛТД» лише за чотири останніх робочих дня перевищили 130 тисяч доларів. За словами топ-менеджера, ця цифра склала вартість сировини, яку завод буде вимушений купувати в сторонніх організацій замість того, яке раніше підприємство отримувало від переробки власних відвалів на полігоні.

«Сьогодні нам начебто ніхто не заважає — доки працює комісія, проте, враховуючи розпорядження прокурора, наші установки стоять», — коментує ситуацію Путнокі.

Так, відповідати за незаконну акцію, мабуть, не входило в плани загарбників. Вони ретирувалися з полігону ще до прибуття спецкомісії. Але щойно вона виїхала, як відвали було захоплено знов, причому охоронці «Ірбіса» знову діяли в присутності та з мовчазної згоди співробітників «Беркута» і Державної служби охорони. Та цього разу жодних документів, що давали хоча б видиму законність таким діям, ніхто не пред'являв. Співробітники Держслужби охорони запевнили, що «їхнє керівництво повністю в курсі дій, що робляться ними».

Відтоді біля цеху ЗФЗ цілодобово чергують чотири машини з озброєними бійцями «Беркута» і Держслужби охорони. Як повідомили керівники обласного МВС, що брали участь у роботі спецкомісії, створеної губернатором, міліція всього лише охороняє громадський порядок. Чи це так? Скоріше, йдеться про захист рейдерів від гніву робітників. І в цьому, можливо, є якийсь сенс. Якщо блокування полігону не припиниться, то металургійний комбінат може зупинитися через неможливість вивозити шлак до відвалів, складувати його там і переробляти. Тимчасово шлак можна складувати в аварійні ємності, призначені для використання в критичних ситуаціях. Але наскільки їх вистачить? Крім того, згодом для їх очищення знадобиться не один місяць і чималі засоби. Але в принципі використання такого паліативу лише відстрочить зупинку підприємства. Якщо це станеться, то чотири тисячі металургів залишаться без роботи.

Розбурханий цими негативними новинами колектив підприємства днями провів багатотисячний мітинг протесту проти незаконного захоплення «Балки Середньої». Схоже, ситуація може перейти в стадію, дуже близьку до соціального вибуху. Владі час втрутитися. Приватна структура може, звичайно, наймати охоронне агентство. Але у функції Генпрокуратури і МВС надання таких послуг, як відомо, не входить.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати