Про два сценарії для економіки після 24 липня
Експерт: Навіть за умов дефолту в України є надійна страховка — дворічна програма фінансової співпраці з МВФВже майже два місяці тривають дискусії на тему настане чи ні в Україні дефолт. Крапку в цьому питанні уряд поставить сьогодні. Адже саме 24 липня збігає час виплати чергового боргового купона за єврооблігаціями України, вартість якого становить 120 мільйонів доларів.
Як розгортатиметься ситуація — поки що невідомо. Адже донині ні від міністра фінансів Наталії Яресько, ні від прем’єра Арсенія Яценюка конкретних заяв щодо виплати боргу зовнішнім кредиторам так і не прозвучало. Хоча фінальна зустріч з кредиторами була ще минулого четверга. Підписаний протокол конфіденційності наразі стримує сторони від розголошення будь-яких деталей щодо того, чи відбудеться реструктуризація зовнішніх боргів. Єдине, що заявила міністр фінансів напередодні, відбулися переговори зі Спеціальним комітетом кредиторів у телефонному режимі.
Тим часом закордонні ЗМІ пророкують Україні долю Греції та дефолт. Так, видання Bloomberg Business, посилаючись на інформацію американської інвестиційної компанії Goldman Sachs, прогнозує, що офіційний Київ не матиме достатньо грошей і оголосить дефолт. Як підтвердження цьому, у виданні називають неодноразові заяви Наталії Яресько про те, що технічний дефолт не вплине на життя українців. Подібний прогноз, посилаючись на цю ж інвестиційну компанію, робить і Financial Times. Водночас після зустрічі із кредиторами 15 липня Яресько повідомила про те, що Мінфіну вдалося досягнути прогресу, що є позитивним сигналом для України.
Тим часом реальні дії КМУ вказують на інший сценарій: у середу Міністерству фінансів вдалося залучити на внутрішньому ринку 205 мільйонів доларів. Саме на цю суму банки викупили у нього річні валютні облігації внутрішньої державної позики. Всього на аукціон було подано шість заявок за ставками від 8,5% до 8,85% річних, середньозважена дохідність склала 8,79%. До слова, отримана бюджетом сума — найбільша з початку року, вона побила рекорд 23 червня. Тоді Мінфіну вдалося залучити 140 мільйонів доларів.
В принципі цих грошей цілком має вистачити, аби розрахуватися із зовнішніми кредиторами. Втім, вважають експерти, залучені кошти підуть до держбюджету, і їх направлять на погашення ОВДП на суму 200 мільйонів, які були залучені раніше. «Рефінансування внутрішніх виплат у валюті — одна з умов співпраці з МВФ», — цитують ЗМІ старшого фінансового аналітика групи ICU Тараса Котовича. Всього, за його словами, з 13 по 24 липня Мінфін направить 316,68 мільйона доларів на виплати по валютних ОВДП. «Залученої в середу суми вистачить, щоб компенсувати дві третини видатків бюджету», — підрахував експерт.
Хоч як би було, а саме сьогодні залежить, які тренди будуть визначальними для економіки на наступні місяці або й рік. Про два сценарії розвитку економіки після 24 липня «День» запитав експертів.
КОМЕНТАРI
Борис СОБОЛЄВ, голова ради «Українського кредитно-банківського союзу»:
— Зможемо виплатити борг. Впевненості додає, по-перше, хороший платіжний баланс. По-друге, позитивна реакція наших зовнішніх кредиторів, які нас підтримують, зокрема МВФ, Світовий банк, ЄС. Тому я вважаю, що Україна є цілком платоспроможна. Чи підуть кредитори нам назустріч? Це питання абсолютно ринкове. За скільки вони купували наші облігації на вторинному ринку? З дисконтом 60%, тобто по 40 центів за акцію. І цілком очевидно, що ми з ними маємо торгуватися. Якби ми ці акції отримали одразу, то була б зовсім інша справа. Якщо Україна домовиться з кредиторами, то подальший економічний сценарій розписаний в Меморандумі з МВФ. За ним Фонд виділяє нам 17 мільярдів доларів, ще 15 мільярдів країна реструктуризує, і за двосторонніми договорами з міжнародними фінансовими організаціями ми залучаємо ще 9 мільярдів доларів. Тобто у сумі майже 40 мільярдів доларів — це та реальна сума, яка виведе Україну до 2020 року на позитивну макроекономічну динаміку. В меморандумі все правильно прописано. Тому нам залишається чітко виконувати взяті на себе зобов’язання і залишитися в очах світу солідною країною, а не так, як Греція.
Олександр ЖОЛУДЬ, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень:
— Досить велика ймовірність, що Україна продовжить обслуговувати зовнішні борги. Потрібно розуміти, що дана виплата стосується не основної суми боргу. Йдеться про сплату відсотків, а це — значно менше, ніж основна сума кредиту. Якщо ми виплатимо відсотки, то економічна ситуація залишиться на нинішньому рівні. Якщо ні — увійдемо в зону дефолту. Але це є чимось надто страшним для нас. Адже така країна не зможе виходити на приватні зовнішні ринки із запозиченнями. Україні цього не потрібно, бо вона має в запасі два роки гарантованої співпраці з МВФ.