Промисловість вийшла «на позитив»
Обсяг виробництва в Українi досяг рiвня 1990 рокуПісля двомісячного спаду (на 0,6%) кумулятивна динаміка української промисловості ще в березні стала позитивною (+0,2%). Сьогодні лише будівництво є галуззю, яка демонструє від’ємні темпи. При цьому прискорення зростання в промисловості хоча й було сезонним, але одним із найвищих — 13,3% до лютого. Лише березня 2005 року воно сягнуло 13,7%, що становило історичний максимум.
Дуже цінно, що покращився стан справ у базових експортних галузях — металургії та хімії. Якщо січня обсяги виробництва в першій з цих галузей скоротилися на 4,2% до відповідного періоду 2005 р., а січня — лютого зменшилися до 4%, то січня — березня від’ємна накопичувальна динаміка становила лише 1,7%. Це сталося після того, як у березні вперше з початку року галузь збільшила (на 18,4%) обсяги виробництва порівняно з попереднім місяцем. У хімії спад теж за перший квартал став мінімальним — 0,7% проти 4,7% стартового місяця року.
Промисловість зберігає провідні позиції, орієнтовані на споживчий попит. Харчова промисловість березня мала найвищий темп із початку року до лютого — 15,1%. Виробництво деревини зросло на 18,3%, у паперовій промисловості обсяги піднялися на 10,1%, в машинобудуванні — на 17,4%.
Особливо слід відзначити досягнення легкої промисловості. Тут зростання становило 9,8% (до лютого) проти 3% у відповідному місяці 2005 р. Галузь вийшла зі спаду, в якому перебувала в січні — лютому. За I квартал зростання становило 0,7% проти зниження на 2,1% у перші два місяці року.
Після невдалого старту (січня лише +0,1%) набрало обертів виробництво будматеріалів (+7,7% за квартал). Якщо взяти до уваги те, що й машинобудування зростає темпом (9,1%), близьким до минулорічного за I квартал (11,6%), то можна вважати, що почалося певне пожвавлення в інвестиційній сфері.
До галузей, які ще не подолали спад, належать коксохімія й нафтопереробка (в останній —21,3% за квартал проти 19% за січень — лютий). І виною тут обсяг постачання сировини з Росії.
Віддаючи належне добрим новинам, слід врахувати, що зазвичай березень, як і жовтень, є піковим у річній траєкторії руху промислового виробництва. Імовірність уникнути рецесії в галузі за підсумками року зросла, хоча впевнено можна припустити лише те, що зростання в двозначному вимірі 2006 року не буде.
Схоже, за останні два роки промисловість, що відновила обсяги 1990 року, майже вибрала всі вільні потужності. Це підвищує ризик не тільки спаду, а й підвищеного цінового тиску, особливо за умов зростання вартості енергоносіїв і неврівноваженого підвищення заробітних плат. Щоб уникнути рецидиву нового падіння виробництва, необхідно закріпити березневі позитивні зрушення. Зокрема, Нацбанк мав би забезпечити таку післявиборну ліквідність банківської системи, яка була б достатньою для кредитної підтримки оздоровчих тенденцій у промисловості. При збереженні переважання попиту на валюту й при подальшому вичерпанні перехідного запасу монетарної пропозиції, сформованої ще 2005 року, доцільно вдатися до здешевлення рефінансування. Умовою цього кроку є утримання місячної інфляції в квітні — травні на рівні менше 1% за місяць. При зміні векторів руху попиту й пропозиції валюти на користь останньої, слід би утриматися від значного зменшення купівлі валюти. Доцільно було б також прискорити створення банку сприяння розвитку та стимулювати входження в Україну тих іноземних банків, які віддають перевагу кредитуванню реального сектора економіки. У той же час головним завданням центробанку можна було б вважати продовження протидії зростанню реального ефективного обмінного курсу через стримування інфляції при збереженні в середньостроковій перспективі базового співвідношення номінального курсу обміну національної валюти.