«...Просто знищить бюджети українських муніципалітетів»
Міський голова Житомира прокоментував бюджетну політику уряду на 2020 рікКабінет Міністрів України в неділю, 3 листопада, на позачерговому засіданні ухвалив проєкт бюджету на 2020 рік до другого читання, повідомляє прес-служба урядового порталу.
«Сьогодні ми ухвалили проєкт бюджету-2020 до другого читання, опрацювавши висновки Верховної Ради. Враховуючи рішення РНБО та комісії щодо розподілу коштів на інвестпроекти, Бюджет ухвалено з доопрацюванням. Ми завершимо і якнайшвидше передамо документ до Верховної Ради», — наводить прес-служба заяву міністра фінансів України Оксани Маркарової.
Уряд скоротив чисельність працівників райдержадміністрацій (РДА). «Це зумовлене тим, що внаслідок реформи децентралізації функції РДА активно переходять до об’єднаних територіальних громад», — йдеться в поясненні на урядовому порталі.
Також в уряді запевнили, що це рішення уряду дасть змогу оптимізувати роботу таких райдержадміністрацій та зменшити витрати бюджетних коштів, які можуть бути спрямовані на розвиток громад на відповідних територіях.
Нагадаємо, 31 жовтня міністр Кабінету міністрів України Дмитро Дубілет повідомив, що український уряд вирішив скоротити штат районних державних адміністрацій (РДА) на 18449 позицій. Він пояснив скорочення низкою причин, серед яких дублювання частини функцій з об’єднаними територіальними громадами (ОТГ), застарілість та неефективність частини функцій, можливість перенесення частини функцій на вищий рівень та можливість об’єднати частину функцій.
Прем’єр-міністр України Олексій ГОНЧАРУК називає проект бюджету «бюджетом розвитку країни та безпеки людей», який Україна, за словами політика, отримує вперше.
«Наша філософія дуже проста. Держава має не заважати, а навпаки створювати чесні та конкурентні умови для розвитку тих, хто цього прагне та надавати підтримку тим, хто справді цього потребує. Найвища цінність держави — соціальний капітал, люди з усіма їхніми надбаннями. Саме тому, ми заклали в Бюджет наступного року розвиток стратегічно важливих напрямів для людей. Один з них — медицина. Зокрема, йдеться про систему екстреної медичної допомоги. Наш уряд відходить від загальних тез про турботу до конкретних вимог та соціальних стандартів, які має гарантувати держава своїм громадянам», — заявив Гончарук.
Глава Кабінету Міністрів також відзначив, що бюджет 2020 обійдеться без підвищення податків і буде знижено дефіцит.
«Ми будемо більше заробляти всередині країни — за рахунок приватизації, внутрішніх та зовнішніх інвестицій, лібералізації ринків», — пояснив політик джерела наповнення бюджету 2020.
За словами Гончарука, у проекті багато інноваційних речей, в яких закладена капіталізація зростання. Мовляв, саме це дасть кошти, щоб підвищувати соціальні стандарти.
«Справжні зміни ніколи не даються легко. Для того, щоб вони були відчутними вже в наступних роках, ми з колегами працюємо 24/7 вже понад 60 днів)», — нагадав прем’єр.
Та поки уряд святкує «перемогу», міські голови б’ють в набат, і пишуть листи прем’єру, щоб той переглянув рішення щодо бюджета, і не наповнював казну за рахунок розвитку українських міст.
КОМЕНТАР
Сергій СУХОМЛИН, міський голова Житомира:
— 2020 рік буде дуже важким фінансово для Житомира у порівнянні з 2019-м.
На плечі місцевих бюджетів планують перекласти ще більше витрат. Раніше нам віддали «на утримання» заклади профтех освіти, зарплатню медиків і педагогів.
Хоч було складно, але ми якось витягували.
У проекті держбюджету на 2020 рік планується забрати з місцевого на державний рівень кошти від акцизного податку на пальне. Для міста це — 40 млн грн.
Але і це не кінець. У червні уряд Володимира Гройсмана схвалив постанову №560, яка встановлює граничний тариф на теплопостачання для населення у розмірі 1400 грн/Гкал (за наявності приладів обліку) та 35,21 грн (з ПДВ) за 1 кв м (без приладів обліку). Середньозважений економічно обґрунтований тариф по Україні станом на 1 травня 2019 року становить 1807 грн/Гкал.
Тобто, різницю мають компенсувати з місцевих бюджетів. Йдеться про 7 млрд грн!
У Житомирі один із найнижчих тарифів на теплопостачання з-поміж обласних центрів — 1636,96 грн/Гкал. Різниця менша, ніж по Україні. Але з міського бюджету доведеться додатково виділити понад 70 млн грн.
Місто фактично залишається без бюджету розвитку. Потрібно буде обирати: нова школа, капітальний ремонт дороги чи зарплати медиків і вчителів... Про реконструкцію скверів, парків і стадіонів взагалі не йдеться.
Як міський голова звертаюся до прем’єр-міністра України Олексія Гончарука і урядовців з проханням переглянути постанову №560, яка просто знищить бюджети українських муніципалітетів.
Переконаний, мене підтримають і решта колег-мерів.