Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Прифронтова реконструкція

До об’єднаної енергосистеми України підключено оновлений дев’ятий блок Кураховської ТЕС
03 червня, 11:41
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

Від лінії поділу, а правильніше, від лінії фронту до Кураховської ТЕС (м. Курахове, Донецька область) усього 18       кілометрів. За останній рік на станції не раз чули гарматні залпи, сюди не раз долітали якщо не снаряди, то їхні осколки. Не випадково гостям, що приїхали на пуск реконструйованого 9-го блока було наказано навіть поза виробничими корпусами ходити в касках — все-таки захист. Але зовні тут все спокійно. Масово цвітуть акації, і повітря на території, як в парку. Ще здалека звертають на себе увагу  труби станції. З однієї з них шугає чорний дим, з іншої він навіть поблизу майже не  помітний — це результат реконструкції. Журналісти корпоративного видання підрахували, що новий електрофільтр дозволяє в 40 разів зменшити викиди вугільної золи.

«Модернізація проходила з квітня 2014 року, фактично один рік, — говорить директор станції Анатолій Боричевський, — у результаті очікується збільшення встановленої потужності блока з 210 до 225 МВт. Діапазон маневреності (він характеризує оперативність виконання команд диспетчера Об’єднаної енергосистеми України) тепер становитиме від 50% до 100%, питома витрата палива знизиться на 10%. Реконструкція продовжить термін експлуатації енергоблока на 15 років, підвищить його ККД. За рік робочі та інженери відновили основні вузли блока №9 (з семи працюючих він був модернізований п’ятим) — турбіну, котел, генератор, трансформатор».

На пуск блока приїхав (у супроводі озброєної охорони) голова військово-цивільної адміністрації генерал Олександр Кихтенко.  Відповідаючи на запитання «Дня», він сказав: «Це трудовий подвиг енергетиків. Станція працює в дуже складних умовах. Пошкоджено лінії електропередач, бракує вугілля, держава має заборгованість перед станцією за вироблену електроенергію, і те, що більше 700 мільйонів гривень вкладено в реконструкцію блока — це позитив не лише для станції, але і для всієї енергосистеми України. Це приклад того, що і в таких складних умовах, фактично в зоні ведення бойових дій, можна і потрібно думати про економіку, про благополуччя людей і розвиток держави».

Продовжуючи спілкування з журналістами, генерал чує докір. Мовляв, не лише на сепаратистських, але і на українських блок-постах вимагають хабарі. «Про це говорять, але ніхто ще щодо наших військових не зробив заяви, — парирує генерал. — Я пропоную: напишіть офіційну заяву, і ми порушуватимемо кримінальну справу проти тих, хто практично бореться таким чином проти держави Україна. Якщо зло є, його потрібно перемогти. Ми сьогодні теж спостерігали неефективну роботу на пропускному пункті. Доки ми рухалися сюди, я дав відповідну команду телефоном, і керівник прикордонної служби вже прибув на місце і з’ясовує питання. Я візьму це на особистий контроль, і, гадаю, заходи буде вжито».

Тим часом у диспетчерській реконструйованого блока, де змонтовано сучасну автоматизовану систему управління технологічними процесами, завершується підготовка до пуску. «День» використав невелику паузу, щоб поспілкуватися з начальником зміни станції Олександром Карою. Молодий фахівець упевнений, що оператори пульта управління блоком за зміну втрачають приблизно півкілограма ваги. «І на старому обладнанні, і на новому, яке змонтоване на 9-му блоці втрати ці однакові?» — запитав «День». «На нових пультах робоче місце оператора вдосконалене, працює автоматика, тобто людський чинник наближається до нуля. Тому нервуєш куди менше. Головне — стежити за сигналами автоматики».

Лунає команда: збільшити обороти до трьох тисяч. «Єсть збільшити до трьох тисяч!» — відповідає диспетчер. «Підключити блок до Об’єднаної енергосистеми», — й  інженер натискує якусь кнопку. Блок видав напругу в мережу — люди кричать «Ура!» і аплодують, хоча ця урочиста процедура ще не говорить про те, що всі роботи завершено — попереду  ретельне пуско-налагодження, яке потрібне для того, щоб уся апаратура працювала надійно, як годинник.

На жаль, так виходить не завжди. Досить сказати, що, за словами Боричевського, на Кураховській станції на складі було всього 90 тисяч тонн вугілля. А це вистачає лише на шість днів роботи, каже директор. Кихтенко звертає розмову з журналістами на теми економічної безпеки держави. «Якщо ми сьогодні не вживемо заходів, існує реальна загроза зупинки енергосистеми України. Це дуже небезпечно для держави. Мені дуже неприємно, що зупинилася Слов’янська ТЕЦ, тому що трохи більше місяця тому я брав там участь у пуску відремонтованого блока, який зробили практично з нуля. Я буду спільно з керівництвом Слов’янської ТЕЦ готувати офіційні матеріали для Кабінету Міністрів і Президента України — потрібно вживати заходів».

І справді, у день пуску 9-го блока на Кураховській ТЕС, що сприймалося на підприємстві як радісна подія, ситуація в енергетиці України в цілому знову загострилася. Окрім Слов’янської, була вимкнута ще і Змієвська ТЕС. Деякі станції працювали лише одним блоком, що означає, як пояснюють фахівці, що в такому режимі ним не те що своїх робітників не прогодувати, а й із шахтарями не розрахуватися. Виходить, що вигідніше зовсім зупинитися, ніж так працювати. Проте «Укренерго» повідомляло, що запаси вугілля на складах ТЕС у вівторок становили 954 тисячі тонн. Лише необізнаному ця цифра не здасться загрозливою.

Але в енергетиці не буває «середньої температури по лікарні». Працює лише той, у кого є вугілля, а той, у кого його немає, стоїть. За даними «Укренерго», у вівторок через відсутність палива не працювали 30 енергоблоків та два корпуси ТЕС сумарною потужністю близько 8 тисяч  МВт. У аварійних ремонтах через пошкодження були ще один блок і два корпуси сумарною потужністю 450 МВт. Боричевський пояснює журналістам, що окрім відсутності вугілля, зараз вже починає діяти чинник підвищеного споживання. «В енергосистемі з’явилося таке поняття, як літній максимум, — пояснює він, — тому станції і влітку завантажені, як кажуть, під зав’язку. У побуті тепер використовується дуже багато такого обладнання, як кондиціонери, холодильники, морозильники, охолоджувачі. Узимку був небаланс енергосистеми 2000 МВт, і зараз майже такий самий...»

Представник харківського заводу «Турбоатом» Олександр Бураков, вітаючи колектив станції, прагнув внести до розмови позитивний струмінь. Він назвав у модернізацію 9-го блока «внеском в нашу, українську,  енергетику». «Уся ця робота виконана українськими компаніями. У ній брали участь і ми, машинобудівники, і монтажники «Електроважмашу». У цьому напрямі в країні є дуже великий обсяг роботи щодо модернізації існуючих блоків, але крім того, ми готові поставляти сучасне обладнання великої потужності для нових блоків по 500—800 МВт. Наразі ж ми працюємо в основному на експорт. Зараз іде відвантаження обладнання на два блоки в Казахстані». Бураков закликав уряд задуматись над тим, щоб організувати в Україні випуск потужного, надійного і економічного обладнання для ТЕС, завдяки чому можна буде використовувати менше палива.

Сповнений оптимізму і народний депутат Сергій Сажко. Йдучи зі станції, він сказав «Дню»: «Пуск модернізованого енергоблока, звичайно, позначиться на стабільності роботи всієї енергетичної галузі України». Чи згодні з цією оцінкою самі енергетики? Вони вважають, що стабільність може бути лише в тому разі, якщо в країні буде налагоджено видобуток вугілля, який зараз, на їхню думку, практично зупинено (з шахт вивозиться лише «чорне золото», видобуте раніше), і якщо для теплової генерації буде встановлено справедливий тариф замість нинішнього, практично рівного тарифу для гідростанцій.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати