Пригоди «заморської» рибки
Iноземні постачальники не довiряють департаменту ветеринарної медициниУкраїна має намір в середині вересня провести переговори з норвезькою стороною та до початку нового сезону вилову риби врегулювати всі спірні питання, що виникли навколо умов імпорту рибної продукції з цієї країни, заявив нещодавно перший заступник голови Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики (МАП) Володимир Горжеєв. Він також сказав, що Україна вже погодила нові зразки ветеринарних сертифікатів на рибу та рибну продукцію з 80% країн-імпортерів, включно з Норвегією.
За даними МАП, ця держава є найбільшим постачальником риби на ринки України (за 2003 рік — 52% від імпортованої риби). В. Горжеєв наголосив на тому, що в «Міжнародний ветеринарний сертифікат» внесено лише одну зміну. Відтепер там обов’язково має вказуватися дата заморозки чи дата виробки продукції. Заступник міністра аграрної політики Юрій Мельник проінформував журналістів про те, що при Кабміні була створена експертна комісія з питань залучення інвестицій в рибопромислову галузь та розвитку її інфраструктури, яка працювала шість місяців і розробила програму розвитку інфраструктури ринку рибної продукції на 2004—2010 роки. За словами Ю. Мельника, зараз річна потреба в рибній продукції населення України становить 550 тисяч тонн, а до закінчення програми (2010 рік) її поставки повинні зрости до 750 тисяч. При цьому заступник міністра запевнив, що суттєвого зростання цін на рибу та продукцію з неї на ринку України не спостерігається (лише 1—3%).
Але у цих заявах і матеріалах, надісланих «Дню» Українською асоціацією рибопромисловців, є суттєві розбіжності. «Ветеринарний департамент, — повідомив Крістен Мордал, голова Норвезької федерації морепродуктів, — увів нову форму сертифікатів без усяких узгоджень і попереджень». За даними Мордала, представники Норвегії півтора місяця не могли отримати від Ветдепартаменту офіційного повідомлення та зразків оновленої форми сертифікатів. Особливо він наголосив на тій обставинi, що в квітні введено зміни в «Мінімальний перелік...» вимог, які в Україні ставляться до харчової продукції. На його думку, вони суперечать положенням і загальним правилам Codex Allimentarius. У прес-службі Асоціації зауважили, що зразки сертифікатів з жодною країною-імпортером Україна не погоджувала. І офіційних документів на підтвердження цього Асоціація не отримала.
За словами Горжеєва, на сьогодні не існує бар’єрів для ввезення в Україну доброякісної рибної продукції. За даними Держдепартаменту, імпорт рибної продукції не скоротився, а здійснюється з тією ж динамікою, що й у минулі роки. Та в Асоціації рибопромисловців категорично заперечили цей факт.
Отже, рибний конфлікт за іноземною участю в Україні не припиняється.