Перейти до основного вмісту

Прикордонне підприємництво

Українські угорці «на ПМП» не виїздять
13 травня, 00:00

Велика Доброня – найбільше угорське село Закарпаття. Його назва походить від дубового гаю. Тисячі гектарів дуба — це окраса й легені цього села. А його економіка тримається на ранній картоплі й мітлах.

У кожному третьому дворі виготовляють вироби із сорго. 62-рiчний Бейла Гіді вже піввіку в’яже мітли. Щодня — по 15—20 штук. Зрозуміло, ці вироби приватного підприємця йдуть на продаж.

Та набагато кращий бізнес можна зробити на картоплі. Відразу після травневих свят великодобронці почнуть її збирати. Хто раніше вийде на ринок, той матиме більші прибутки. Тож дехто навіть кличе на поміч мешканців місцевого циганського табору.

Загалом у Великій Доброні налічуються 54 фермерські господарства. Кожне, маючи по 5 гектарів землі, застосовує механізовані технології. Окрім фермерів, у селі 32 приватні підприємці. Інші виживають із земельних наділів і не виїздять на постійне проживання до Угорщини. А вже громадяни Угорщини приїжджають купувати сільгосппродукцію на ринки Закарпаття.

В Україні найбільшим конкурентом великодобронців щодо ранньої картоплі є один з населених пунктів Херсонщини, але навіть там бульби дозрівають пізніше. Газди сподіваються, що, як і в минулі роки, більшість їхньої продукції гуртом заберуть у Донецьку і Дніпропетровську області. Хоча багато хто отримує ліпший зиск від торгівлі на ринках Ужгорода, Мукачева, Львова. Загалом під ранньою картоплею зайнято 300 гектарів.

Велика Добронь славиться і майстрами вирощування солодкого та гіркого перцю. Приватники добиваються хороших врожаїв овочів, пшениці, кукурудзи. А сільрада посідає в Ужгородському районі одне з перших місць за надходженням податків і платежів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати