«Притік капіталу в Україну зросте за три роки до 10 мільярдів доларів»
Президент Європейської Бізнес Асоціації Томаш Фіала переконаний: інвестуватимуть сюди перш за все країни ЄС, Північної Америки та Східної АзіїЗа три роки Україна може щонайменше втричі збільшити інтерес до своєї економіки іноземного капіталу. І вже у 2017 році отримувати до 10 мільярдів іноземних інвестицій на рік. Такі прогнози озвучив президент Європейської Бізнес Асоціації Томаш Фіала під час презентації результатів дослідження інвестиційної привабливості України. Для порівняння, в 2013 році Україна залучила близько трьох мільярдів доларів, що майже вдвічі менше, ніж за попередні два роки.
Проте аналітики Асоціації зауважують, що для досягнення відповідних показників зростання, потрібно вирішити чимало проблем. Наразі актуальними для бізнес-середовища залишаються проблеми в судовій сфері та питання боротьби з корупцією. «Якщо працівники судової системи та інших органів будуть розуміти, що, незважаючи на їхню високу посаду, у випадку протизаконних дій вони будуть покарані, то всі по-іншому почнуть ставитись до своєї роботи», — вважає член правління Європейської Бізнес Асоціації, керуючий партнер Arzinger Тимур Бондарєв.
За його словами, необхідними також є реформування податкової системи, а також прозорість прийнятих владою рішень. «Інколи навіть ми не розуміємо, чому приймається те чи інше рішення. Правильної комунікації між владою та бізнесом просто не існує», — говорить він. На думку Бондарєва, важливим фактором покращення роботи бізнесу є створення умов для незалежної діяльності місцевого самоуправління. «У нас є формальне самоуправління. Проте, якщо дивитись реально, то в плані фінансування, бюджетування, місцеві органи — «зв’язані» — вони повністю залежать від центрального органу», — пояснює Бондарєв.
Водночас Томаш Фіала зазначає, що одним із головних факторів впливу на притік іноземний інвестицій є президентські вибори, які відбудуться в травні. «Процес виборів завжди пов’язаний з певною невизначеністю інвесторів. Цього разу так само. Тільки добре, що ці вибори відбудуться раніше, і що цей період невизначеності значно скоротився. Є багато досить великих інвесторів, які чекатимуть результатів виборів і на основі цих результатів прийматимуть свої рішення, які будуть помітні в червні-липні цього року», — говорить він.
Як прогнозує президент ЄБА, інвестуватимуть в Україну, перш за все, — країни ЄС, Північна Америка та Східна Азія. Найбільш привабливими цього року для інвесторів будуть традиційні сектори економіки — нерухомість, ритейл, сільське господарство. Інвестори також будуть цікавитись машинобудуванням та легкою промисловістю. Причиною цього Фіала називає дешеву робочу силу. «З наступного року ми відчуємо ефект зближення з ЄС і підписання Угоди про вільну торгівлю. Як наслідок, в Україну приходитимуть інвестори, які розміщували раніше своє виробництво в центральній Європі — Польщі, Чехії, Словаччині. Це буде виробництво компонентів для автомобілів, електроніка та інша легка промисловість», — говорить президент Європейської Бізнес Асоціації.
Також Фіала зазначає, що чималий інтерес у іноземних інвесторів викликає українська ІТ-індустрія. За його словами, це буде однією із пріоритетних галузей для інвестицій цього року.
«У ІТ-ринку завжди все було в порядку. Тому що замовники в цій сфері, в основному, — це іноземні компанії. І якщо говорити про експорт, то цей ринок — необмежений за обсягами. По-друге — він постійно зростає. Більше того, з девальвацією місцевої валюти експортним бізнесом стає займатися вигідніше, оскільки виробництво товару теж дешевшає. Саме тому в українського ІТ-ринку ніколи не було кризи», — пояснює член правління Європейської Бізнес Асоціації, директор Google в Україні Дмитро Шоломко. Цього року зростання в галузі залишиться стабільним. «Ми постійно зростали подвійними цифрами і продовжуємо це робити й зараз», — зазначає директор Google в Україні.
Серед факторів, які ускладнюють роботу ІТ-бізнесу в Україні, Шоломко називає недостатньо досконалу правову базу щодо легалізації роботи. «Не секрет, що податки завжди мали чималий тиск на бізнес. І наразі всі домовленості, пов’язані із законом, значно спрощують роботу в ІТ-сфері. Проте якщо цій галузі дозволять розвиватися в більш легальній формі і будуть її підтримувати, саме з точки зору законодавства та контролю, то все ще краще», — пояснює Дмитро. Також ІТ-шникам полегшить життя, на думку Дмитра Шоломка, вирішення питання з податком на персонал, а також відсутність свободи руху капіталу. «Ці проблеми дуже легко вирішити, тому що це індустрія віртуальна і там не потрібно будувати нові фабрики, щось оновлювати. Тут потрібно просто посадити людей на робочі місця — і вони будуть працювати».
Найбільш проблемною галуззю, незважаючи на значне інвестування, залишається фармацевтична. «Фармацевтична сфера — одна із найбільш чутливих і, можна навіть сказати, — запущених», — говорить член правління Європейської Бізнес Асоціації, голова представництва Aslellas Pharma Europe B.V. в Україні Кшиштоф Сідлєцкі.
За його словами, фармацевтична індустрія має надзвичайно великий кредит довіри владі та розуміння складних для галузі реформ. Проте діям уряду, зауважує Сідлєцкі, не вистачає прозорості та передбачуваності. «Щоб бізнес міг проводити планування принаймні на рік з певною стабільністю. В розвинених країнах ніхто не вводить податки посеред року. Тому що в такому разі бізнес не зможе нічого запланувати», — говорить Кшиштоф, наводячи приклад нещодавнього введення ПДВ на ліки, як одного з найбільш негативних кроків влади. «Мені взагалі ніколи не хотілося б бачити такого прийняття законів. Нехай це буде прикладом на майбутнє, — як не потрібно робити», — говорить він.