Перейти до основного вмісту

Питання «хліба» і свободи

Україні вільний ринок з ЄС вигідніший, ніж Митний союз. Чи так це — експерти обговорили на публічних дебатах Фонду «Ефективне управління»
27 квітня, 00:00

Офіційний Київ побачив прогрес у діалозі з Європою. Про це заявив перший віце-прем’єр України Валерій Хорошковський після чергового візиту до Брюсселя. За словами першого віце-прем’єра, під час зустрічі з європейським комісаром з питань розширення і Європейської політики сусідства Штефаном Фюле, представник Європейської комісії «оцінив прогрес, який був здійснений у рамках наших двосторонніх відносин». «Коли я обійняв цю посаду, то прописав близько 25 пунктів, які необхідно реалізувати, аби можна було упевнено сказати, що ми досягли певного прогресу. На сьогодні ми реалізували 15 з них. Отже, ми показали, що рухаємося досить швидкими темпами», — похвалився Хорошковський. Про зміцнення співпраці з Європейським Союзом говорить і міністр економічного розвитку і торгівлі України Петро Порошенко, який повідомив про повернення до питання надання Україні макрофінансової допомоги у розмірі EUR610 млн. Одне слово, офіційний Київ наводить нові євроінтеграційні мости. Зовні Україна начебто визначилася, куди рухатися далі. Але судячи із заяв вищого керівництва країни вона все ж спробує всидіти на двох стільцях водночас — працювати з Європою і з Митним союзом. А що ж вигідніше? На черговому засіданні дебатів «Україні вільний ринок з ЄС вигідніший, ніж Митний союз, чи це так?», організованих Фондом «Ефективне управління» і компанією «Intelligence Squared», експети спробували викласти своє бачення.

КОМАНДА «ЗА»

Прибічники економічної співпраці України з ЄС під час дебатів заявили, що, окрім економічних вигод, вільний ринок з ЄС також сприятиме подальшим демократичним процесам у країні.

РОМАН ШПЕК: «ЧЛЕНСТВО В МИТНОМУ СОЮЗІ Є КОНСЕРВАЦІЄЮ ВИСОКОВИТРАТНОЇ СТРУКТУРИ ЕКОНОМІКИ, ЩО ІСНУЄ»

«Вільний ринок з ЄС вигідніший Україні тому, що цей ринок налічує 490 млн споживачів. Співпраця з Європейським союзом підштовхне Україну до структурних реформ і прискорить темпи економічного зростання, сприятиме підвищенню конкурентоспроможності української економіки в глобальному плані. Окрім того, спричинить подальші демократичні зміни, зростання цінностей громадянського суспільства, — наводить свої аргументи за ЄС екс-міністр економіки України, голова постійного представництва України при ЄС, віце-президент ПАТ «Альфа-банк», радник Президента України Роман Шпек. — Членство в Митному союзі, у свою чергу, є консервацією існуючої високовитратної структури економіки. Такий союз остаточно закріпить Україну як надійного покупця великих обсягів газу в РФ»

ВОЛОДИМИР ОГРИЗКО: «ЗАПЕРЕЧУВАТИ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ВИБІР — ОЗНАЧАЄ НАМАГАТИСЯ ЗАГНАТИ УКРАЇНЦІВ У КОЛОНІАЛЬНЕ ЯРМО»

На думку екс-міністра закордонних справ України Володимира Огризка, європейський вибір є поверненням України до своїх історичних витоків. «Заперечувати цей вибір означає намагатися загнати українців в колоніальне ярмо, але вже в новій, «євразійській упаковці». У такого курсу немає шансів на успіх», — заявив він. Євразійський союз — це той самий Радянський союз, але в іншій упаковці.

КОМАНДА «ПРОТИ»

Учасники дебатів, які виступили на підтримку інтеграційного вибору України на користь Митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном, вважають, що Митний союз цих країн вже демонструє вигоди для України, оскільки наші товари й послуги конкурентоспроможні на цих ринках. На їхню думку, для України вигідніше приєднатися до зони вільної торгівлі з ЄС після того, як вона стане членом Митного союзу.

ВАЛЕРІЙ МУНТІЯН: «ВІЛЬНИЙ РИНОК З ЄС БУДЕ ВИГІДНИМ ПІСЛЯ ТОГО, ЯК УКРАЇНА СТАНЕ ЧЛЕНОМ МС»

«Вільний ринок з ЄС буде вигідним після того, як Україна, отримавши відповідні преференції, стане членом МС. Ми посилимо економічну могутність і конкурентоспроможність без втрати права на проведення власної економічної політики, увібравши все найкраще як від МС, так і від ЄС», — заявив під час дебатів урядовий уповноважений з питань співпраці з Російською Федерацією, державами-учасниками Співдружності Незалежних Держав, Євразійської економічної співпраці Валерій Мунтіян.

ВІКТОР СУСЛОВ: «НЕЗВАЖАЮЧИ НА ПОЛІТИЧНУ ПРИВАБЛИВІСТЬ ЄВРОПЕЙСЬКОГО ВЕКТОРА, ЕКОНОМІЧНО ВИГІДНІШОЮ ДЛЯ УКРАЇНИ Є УЧАСТЬ У МИТНОМУ СОЮЗІ»

Екс-міністр економіки України, екс-голова Державної комісії регулювання ринків фінансових послуг Віктор Суслов додав, що, незважаючи на всю політичну привабливість європейського вектора, для України економічно вигіднішою є участь у Митному союзі порівняно із Зоною вільної торгівлі з Євросоюзом.

Підсумки дебатів засвідчили, що промовці, які виступали за співробітництво з Митним союзом, були переконливішими і зуміли перетягнути на свій бік респондентів, які ще не визначилися. На початку дебатів 70% учасників висловилося за те, що вільний ринок між Україною та ЄС вигідніший, 13% це заперечує, і 17% — утрималося. Проте завершальне голосування показало, що інтеграцію в Митний союз підтримує 25%, так і не визначилися — 6%, а кількість прихильників Зони вільної торгівлі з ЄС практично залишилася незмінною — 69%.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати