Перейти до основного вмісту

Реєстровий скандал навколо обленерго

Застосовано метод «бюрократичного захоплення»
16 червня, 00:00

Стартував черговий бізнес- скандал, у якому фігурують структури російського бізнесмена Костянтина Григоришина та Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Мовиться про плутанину з реєстрами акціонерів чотирьох енергетичних компаній: ВАТ «Полтаваобленерго», ВАТ «Львівобленерго», ВАТ «Чернігівобленерго» та ВАТ «Прикарпаттяобленерго». До речі, їхнє керівництво в офіційному листі заявило про те, що ніякої втрати реєстрів немає, а відносини власників і реєстратора ніщо не затьмарює. «Ми постійно звертаємося до реєстратора з різними запитами відносно системи реєстру й отримуємо необхідну нам інформацію, що унеможливлює факт втрати систем реєстрів наших підприємств», — говориться в «листі чотирьох», переданому ЗМІ.

У свою чергу, ДКЦПФР ініціювала жорсткий розгляд проблеми «подвійних реєстрів», а голова комісії Анатолій Балюк у інтерв’ю журналу «Профіль-Україна» повідомив про те, що «зараз в Україні є 32 об’єкти, по яких існує два реєстри акціонерів». Однак подробиць розділ ДКЦПФР розкривати не став: «Я поки що не можу назвати конкретних речей…». А чому? Справа в тому, що компанія «Інтер- Сервіс-Реєстр» подала позов до Господарського суду Києва про скасування постанови ДКЦПФР від 19 травня про втрату систем реєстрів чотирьох енергокомпаній. Фактично, компанію, визнану переможцем конкурсу ФПГ з вибору реєстратора, якому довіряється обслуговувати підприємства з державною часткою в статутних фондах понад 50%, звинуватили в недбалості. А як інакше можна назвати втрату реєстрів акціонерів?

Сумнівно, щоб «Інтер-Сервіс-Реєстр», що має десятирічний досвід роботи незалежним реєстратором, так недбало поставився б до важливих документів. Можливо, вся справа в тому, що дана компанія стосується опонентів Григоришина? Обвинувачення відомого реєстратора в нібито втраті реєстру є «розвитком» практики спроб захоплення окремими ФПГ енергорозподільних компаній. Але якщо в лютому спроби «перепідпорядкування» чотирьох енергорозподільних компаній були силовими, то чотири місяці по тому було знайдено інший шлях. У ролі «легалізатора» процесу переведення систем реєстрів акціонерів обленерго з одних рук у інші виступила ДКЦПФР.

Комісія, по суті, забезпечила оформлення операції, суть якої полягає в тому, щоб передати обслуговування акцій чотирьох обленерго структурі, яку ЗМІ (зокрема, «Киевские ведомости») зв’язують із Григоришиним — «Об’єднаний фондовий реєстратор». Новий виток конфлікту супроводжувався міліцейським обшуком, який у квітні було проведено в київській філії компанії «Інтер-Сервіс-Реєстр», — намагалися знайти реєстри обленерго, яке ТОВ веде з 2003 року. Ще через місяць ДКЦПФР винесла постанову про втрату систем реєстрів. Причому незважаючи на те, що уповноваженим особам ДКЦПФР реєстратор представив вагомі аргументи своєї правоти: обслуговування систем реєстрів тих самих обленерго здійснює головний офіс ТОВ «Інтер-Сервіс-Реєстр» в Дніпропетровську, тому шукати документи в київській філії безглуздо.

Але комісію це не збентежило і там у найкоротші строки виставили санкції — без доказів втрати реєстрів, без перевірки в головному дніпропетровському офісі, без повідомлення представників «Інтер-Сервісу-Реєстру» про підписання Держкомісією акта про правопорушення. Не зупинила керівництво ДКЦПФР і позиція перших осіб держави. Нагадаємо, що Президент Віктор Ющенко підписав доручення, яке зобов’язує керівників МВС, СБУ, Міністерства юстиції та ТЕК забезпечити умови для безперешкодної роботи ВАТ «Прикарпаттяобленерго», ВАТ «Полтаваобленерго» й інших підприємств енергетичної галузі. Якщо перехід акцій обленерго до іншого реєстратора відбудеться, то ніщо не перешкодить його «патрону» не тільки «обнулить» у чотирьох енергорозподільних компаніях частку свого бізнес- партнера Ігоря Коломойського, але й залишити ні з чим інших акціонерів.

За великим рахунком, перипетії з реєстром означають лише одне — йде активна боротьба за документальне підтвердження прав власності на акції обленерго. В кого в результаті на руках виявляться папери, той і виграв право контролю над чотирма великими енергетичними компаніями. Йдеться не тільки про вплив на енергетичну безпеку країни. Абсолютно очевидним є й інше — вирішення конфлікту можливе не в чиновницьких кулуарах, не шляхом обшуків у офісі реєстратора, а виключно на загальних зборах акціонерів, де кожен власник може висловити свою позицію та підтвердити свої повноваження як акціонера. В іншому випадку «бюрократичне захоплення» стане нормою й незаконного розподілу власності в країні не уникнути.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати