«Росія ігнорує міжнародне законодавство»
АМКУ зобов’язав «Газпром» привести умови транзиту газу через територію України до економічно обґрунтованого рівняЗійшовши з російської газової голки, Україна дістала можливість добиватися компенсації за несправедливість газових контрактів, що були чинні. Провідним атакуючим гравцем на цьому полі став Антимонопольний комітет України. Його рішення буде направлено до Москви цього тижня. У ньому АМКУ зобов’язав російський «Газпром» привести умови транзиту газу через територію України до економічно обгрунтованого рівня. Як повідомив журналістів глава комітету Юрій Терентьєв, «рекомендовано зобов’язання компанії «Газпром» протягом двох місяців припинити порушення й привести свою діяльність до вимог законодавства про захист економічної конкуренції».
Перший заступник глави АМКУ Марія Ніжник пояснила: «Необхідно привести умови співпраці до економічно обгрунтованих — це можуть бути зміни, внесені умовою договору або інші». На її думку, штраф у майже 86 мільйонів гривень, накладений АМКУ на «Газпром», також має бути сплачений протягом двох місяців, інакше відомство звернеться до Господарського суду для його примусового стягнення.
Ніжник розповіла, як утворилася наведена сума: «Це 30% від загального обсягу, пов’язаного з порушенням за період у п’ять років. Враховуються також обтяжливі обставини: «Газпром» зовсім не співпрацював з комітетом. Також обтяжливою обставиною є те, що це порушення, яке триває». Вона відкинула заперечення «Газпрому» проти цього штрафу. «Насправді справа перебуває в компетенції АМКУ, оскільки послуга транзиту надається саме на території України», — резюмувала вона.
Крім того, на її думку, у тому випадку, якщо комітет встановлює факт зловживання монопольним становищем, то суб’єкт, чиї права порушені, а в цьому випадку НАК «Нафтогаз України», може звернутися до суду для стягнення збитків у подвійному розмірі», — сказала вона журналістам, додавши, що сума збитків «Нафтогазу» не підлягає розголошуванню. За її словами, у разі звернення до суду «Нафтогаз» самостійно обгрунтовуватиме цю цифру. Ніжник підкреслила, що тяжба між «Нафтогазом» і «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі ведеться «зі схожого, але не зовсім ідентичного питання». «Там йдеться про порушення умов договору (щодо обсягів прокачування газу через Україну. — Авт.)», — уточнила вона.
У коментарі у відповідь «Газпром» заявив: «Це викликає неабиякий подив, оскільки «Газпром» не здійснює підприємницької діяльності на території України, передаючи НАК «Нафтогаз України» природний газ на західному кордоні Російської Федерації. Таке рішення АМКУ не може розглядатися ніяк інакше як спроба чинити тиск на «Газпром».
«Газпром» має намір захищати свої права й законні інтереси в усі доступні йому з правового погляду способи», — говориться в коментарі управління інформації газового концерну. Монополіст наполягає, що «підстави для ініційованого АМКУ розслідування відсутні, й воно має бути припинене». Він нагадує, що зараз питання контрактних взаємовідносин з «Нафтогазом України» є предметом розглядів у Арбітражному інституті Торгівельної палати Стокгольма, який сторони транзитного контракту обрали органом розгляду суперечок».
КОМЕНТАРІ
Валерій БОРОВИК, голова правління альянсу «Нова енергія України»:
— Рішення АМК значною мірою всього лише «страшилка» для «Газпрому». Він за звичкою діятиме так, як йому вигідно. Росія вже багато раз демонструвала, що міжнародне законодавство й міжнародні правила не є для неї обов’язковими для виконання. А от накладений на нього штраф — це реально. Цю справу можна доводити до кінця. Порушення здійснене на території України й може бути покаране за українським законодавством. Я думаю, що «Газпром» буде змушений сплатити штраф, оскільки в нього немає функцій віртуального оператора на території України й він мусить діяти виключно в рамках українського законодавства.
Сергій САПЕГІН, директор науково-технічного центру «Психея»:
— Думаю, що «Газпром» як суб’єкт господарської діяльності оскаржить це рішення Антимонопольного комітету України в суді. Питання лише в якому саме. Я думаю, що, швидше за все, це буде російський суд. До європейського суду «Газпром» навряд чи піде. Причому в російському суді рішення АМК, ймовірно, представлятимуть як таке, що має політичний характер. І так буде до того моменту, поки щось не зрушиться, не зміниться в самій Російській Федерації. Ми бачимо, які там йдуть дезінтеграційні процеси і до чого вони можуть призвести — не лише до змін у економіці, а й у політичній ситуації.
Проте розгляди в судах можуть бути довготривалими. Тим паче що відносини таких компаній, як «Газпром» і «Нафтогаз» далеко не прості. До того ж енергоносії в Росії виведені в політичну площину. І якщо розбиратиметься російський суд, то процедура може затягнутися на роки. Або до часу, коли закінчитися нині чинний контракт, або до зміни політичної влади у наших сусідів. Але тут іще одна невідома. Сьогодні ми ще не можемо передбачити, що буде з самим «Газпромом» на той час, оскільки його капіталізація катастрофічно падає. Очевидно, що для його існування в нинішньому вигляді також є чималі ризики. Отже, я б оцінив дію нашого АМК так: політично вона матиме якийсь резонанс. Але грошей Україна, швидше за все, не отримає.