Розумний податок
може скоротити обсяги контрабандиЗа повідомленням Державної митної служби України, кількість контрабандних справ щорічно зменшується на 20%. Це результат прийнятого раніше Митного кодексу. Здавалося б, позитивна тенденція закріплюється, проте сумарні грошові показники виявлених порушень все-таки збільшуються. Логічне пояснення такій математичній невідповідності дають митники: ріст даного показника забезпечує викриття значних у грошовому вираженні контрабанд.
Основний спектр порушень на кордоні доволі різноманітний: промислові та продовольчі товари, різноманітне обладнання, валюта, наркотики, зброя, історичні та культурні пам’ятки. Якщо з контрабандним товаром все більш-менш зрозуміло, то способи його перевезення постійно вдосконалюються, а учасники контрабанди стають більш винахідливими та обережними. Митники зізнаються, що не встигають дивуватися умільцям. Так, нещодавній випадок на Раво- Руській митниці з викриттям значного каналу транспортування цигарок на Захід перетворився у справжній детектив. Дійовими особами виступили українські митники і монгольські дипломати. При цьому перші були цілком реальними, а справжній статус останніх до цього часу встановлюється. Темні плями на почесному званні окремих дипломатів можуть з’явитися і через спроби ухилитися від законної сплати податків при ввезенні на територію України дорогих авто. Декілька таких справ уже розглядається у судах, говорить заступник начальника ДМСУ Андрій Руссов.
Левова частка пійманих на кордоні України товарів припадає на Західний регіон України — понад 50%. Близько 20—25% тіньового експорту від загального обсягу належить Росії. Руссов зазначає, що «експортуються» в основному тютюнові вироби, ціна на які у багатьох європейських країнах значно зросла останімм часом, і сировина (ліс, м’ясо, метал). До України надходить переважно борошно, авто, техніка та інші, вже готові, товари. Майже третину вилученої митниками контрабанди становлять завезені з Європи транзитним шляхом наркотичні речовини. Про масштабність існуючих каналів поширення «білої смерті» свідчить нещодавнє затримання Південною регіональною митницею 20 кілограмів кокаїну на судні корабля.
Пояснюючи причини протизаконного ввезення і методи боротьби з ним, Руссов говорить: «Контрабанда є у всіх країнах. І вона буде, доки існуватиме економічна доцільність цього виду злочину. Тому з нею потрібно боротися економічними методами». Одним iз найдієвіших він називає встановлення державою розумних податкових ставок. Це ліквідує власне економічну вигоду від переміщення контрабанди. Попрацювати потрібно і над чіткістю законодавства, яке б унеможливило реалізацію продукції без належної документації на внутрішньому ринку країни. Озвучені підходи пропонувалися на розгляд «різнокольоровим» урядам, та поки без конкретних результатів.
Для громадян України таке недбальство виливається у недоотримання соціальних трансферів (адже податки не сплачуються). Держава також втрачає значні кошти. Забезпечивши належне функціонування «митного механізму», розміри повернутих митниками до бюджету грошових ресурсів можуть навіть зрівнятися з податковими зборами ДПАУ. 23 мільярди 745 мільйонів гривень, повернутих митниками державі податків за останні п’ять місяців, свідчать про справжній потенціал такого джерела надходження.
Як пояснив журналісту «Дня» Руссов, наведені результати отримано завдяки безпосередньому митному контролю товарів та перевірці громадян. Тоді як у всіх європейських і пострадянських країнах в арсеналах таких органів є дозвіл на проведення оперативно-розшукової діяльності, що значно покращує справу. Можливість не просто заарештовувати тіньовий товар на кордоні, але й вести його до кінцевого пункту призначення, у підсумку дає значно вищий відсоток викриття цілих каналів контрабанди.