Перейти до основного вмісту

Ринкова картина в темних тонах

Газ для населення може подорожчати на 40% – директор «Нафтогазу»
15 лютого, 19:49

«Якщо не буде продовжене державне регулювання цін для потреб населення, (тобто) так звані «спеціальні зобов'язання" («Нафтогазу України»), – попереджає головний комерційний директор держхолдингу Юрій Вітренко, - то, виходячи з поточних цін на газ на європейських ринках, курсу гривні й інших чинників, можна очікувати, що ціни на газ для потреб населення зростуть на 40%».

У статті для сайту «Новий час» він нагадав, що з 1 квітня 2017 року Україна пообіцяла Міжнародному валютному фонду (МВФ) лібералізацію ціноутворення на газ для потреб населення. «Якщо держрегулювання продовжать, – передбачає Вітренко, – з чим ще має погодитися МВФ, оскільки в меморандумі уряд обіцяв Фонду, що спеціальні зобов'язання вводилися лише до 1 квітня, тоді підвищення цін, можливо, вдасться відкласти до жовтня».

У той же час топ-менеджер НАК як би генерує для нас промінь надії: якщо Стокгольмський арбітраж задовольнить позовні вимоги до російського «Газпрому», і держхолдинг почне імпортувати газ за ціною «хаб мінус», то, на його думку, слід чекати зниження оптової ціни для населення вдвічі порівняно з поточною ціною. Але… «якщо до 1 жовтня не буде позитивного рішення в арбітражі, якщо використовувати поточні форвардні ціни на газ з постачанням узимку 16/17 років, а решту параметрів залишити незмінними, то, - прогнозує Вітренко, - можна чекати, що підвищення оптових цін на газ для потреб населення становитиме як мінімум 47%».

Чи можна вважати все вищесказане звичайною нетаємною комерційною інформацією? Треба. Але, враховуючи нинішню соціально-політичну обстановку в країні, можна й передбачити, що вона з'явилася не випадково. Інколи й меншої іскри буває достатньо. Утім, президент Київського інституту енергетичних досліджень Олександр Нарбут не бачить політики в прогнозах Вітренко.

«Це просто один із сценаріїв, - зазначає експерт, - решта в руках уряду. А Вітренко не є політичним суб'єктом – ніяких політичних провокацій з його боку ніколи не було. Звинувачувати його в тому, що він провокує політичний вибух, значить, не розуміти природу ринкових процесів. І це об'єктивно: не можна ж торгувати газом дешевше, ніж він коштує. Щоправда, ціна на газ встановлена сьогодні в Україні директивно, постановою Кабміну. І якщо ми говоримо про створення повноцінного ринку природного газу, то насправді у газу як ринкового продукту має бути вища ціна. А Вітренко просто пояснює: якщо ринок газу з 1 квітня функціонуватиме, як обіцяно в меморандумі МВФ, то директивних цін у цьому секторі може не залишитися, а ринкова зросте як мінімум на 40%. Тут немає політичних інсинуацій, а лише констатація ринкової картини».

P. S. «Я не допущу ніякого підвищення тарифів на газ для потреб населення. А ті, хто заявляють про можливе зростання цін на 40%, повинні або відповідально працювати, або писати заяву на звільнення», - цитує слова прем'єра прес-служба уряду в середу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати