Перейти до основного вмісту

Ринок газу запрацював

Які ціни та сервіс пропонують постачальники?
19 серпня, 10:34

Уже третій тиждень в Україні працює повноцінний ринок газу. За новими, конкурентними правилами, блакитне паливо стало звичайним товаром. І ціну на нього відтепер встановлює не уряд, а ринок.

«Ні Міністерство енергетики, ні Кабмін, ні хтось інший, крім ринку, більше не регулює ціну газу. Рівень цін на блакитне паливо залежить від балансу попиту та пропозиції. Традиційно, ближче до опалювального сезону ціна на газ зростає, ближче до літа — падає. І так в усьому світі», — пояснює директор «Газопостачальної компанії «Нафтогаз України» Максим РАБІНОВИЧ.

Тож побутовий споживач може самостійно моніторити ціну й обирати найкращий для себе варіант. І не в одного, регіонального постачальника, а в цілої низки компаній, які, за бажання, клієнт може змінювати без зайвої паперової тяганини.

«Українці нарешті отримали можливість відчути себе вільними клієнтами, які мають право вибору, — коментує запуск ринку голова правління Нафтобазу Андрій КОБОЛЄВ. — Зусиллями уряду, регулятора, з допомогою експертів і учасників ринку субсидії монетизовані, а українці можуть швидко змінювати постачальників і мають потужний захист від форс-мажорів через постачальника «останньої надії». Тепер ми можемо обирати постачальника за тими критеріями, які самі вважаємо важливими».

Нині ліцензію на постачання природного газу в Україні мають аж 760 компаній. Проте допоки діяв ПСО (режим покладання спеціальних обов’язків на «Нафтогаз України», що унеможливлював цінову конкуренцію між постачальниками) близько 70% ринку історично контролювали регіональні газзбути.

Та за даними інформаційно-консультаційного центру для населення «ГазПравда», в перший же тиждень після відкриття ринку про готовність здійснювати постачання газу для населення повідомили одразу 12 нових компаній.

Тобто бізнес готовий конкурувати за споживача. А для останнього це означає вигідніші ціни та кращий сервіс. До речі, ціну на газ із серпня постачальники мають оголошувати на початку місяця, а не в кінці: щоб споживач заздалегідь знав, скільки йому доведеться заплатити, і зміг порівняти з іншими пропозиціями на ринку.

Першими свою ціну на газ оголосили в «Газопостачальній компанії «Нафтогаз України». В серпні їх тариф для побутових клієнтів становив 3,24 грн за кубометр (з ПДВ, але без вартості доставки (розподілу). Місячний тариф буде змінюватися щомісяця.

Більшість інших постачальників про ціну поки що мовчать. І багатьох споживачів це непокоїть. Люди побоюються значного зростання ціни на газ у опалювальний період.

Проте фахівці заспокоюють: цінових шоків не буде. Водночас українцям варто звикати до сезонних коливань ціни на газ, оскільки Україна інтегрована в світовий ринок.

«Зараз ми бачимо зростання цін у світі, але воно не драматичне. Серйозного зростання ми не очікуємо. Сховища заповнені, дефіциту не буде, істотного подорожчання газу не буде», — вважає фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій ФУРСА.

Надвисокої ціни не очікують і в «Нафтобазі». Там запевняють: запасів газу цілком вистачить, щоб спокійно пройти зиму. В українських підземних сховищах нині понад 23 млрд кубометрів газу. В Європі ПСГ заповнені більш ніж на 86%, а в деяких країнах уже більш ніж на 90%.

Але сезонні коливання ціни на газ будуть, і це — абсолютно нормальні ринкові процеси.

«Ціна на блакитне паливо ближче до осені завжди зростала і цього сезону буде зростати. Але ніяких 30+ грн за кубометр не буде. Ціни на газ циклічні. І не потрібно в циклічності цін шукати зраду», — запевняє Максим Рабінович.

Тим, хто схоче застрахуватися від будь-яких ринкових коливань, у «Нафтобазі» підготували тариф — «Річний» — з фіксованою ціною — 4,73 грн за кубометр. «Цей тариф стане страховкою для клієнтів, які не хочуть узимку платити за газ більше. В межах «Річного» тарифу ціна фіксується на 12 місяців і клієнт точно знає, скільки саме він заплатить. Так, будуть періоди, коли газ на ринку коштуватиме трохи дешевше, ніж закладено в річний тариф, але будуть періоди — коли газ на ринку буде дорожчати», — додає директор «Газопостачальної компанія «Нафтогаз України».

Крім того, в найближчому майбутньому споживачам обіцяють низку депозитних газових пропозицій, за якими паливо можна буде купити наперед. Це ще один спосіб перестрахуватися від можливих коливань ринку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати