Перейти до основного вмісту

Ринок праці вибирає стабільність

Згідно з дослідженням, доходи та кар’єрне зростання втрачають свою актуальність
17 грудня, 00:00

У період кризи українці все менше звертають увагу на кар’єрне зростання та розвиток, оплату праці й навіть завдання та функції, які вони мають виконувати на новій посаді. А ось такий критерій як стабільність компанії став у 20 разів важливішим, ніж ще два роки тому. Такими є результати опитування майже двох тисяч претендентів роботи в Москві, Санкт-Петербурзі та Києві, який провів кадровий холдинг «Анкор». На початку осені з’явилися різного роду прогнози з приводу зміни кризисної ситуації на ринку праці. Деякі експерти прогнозували нову хвилю скорочень, інші ж пророкували збільшення пропонованих вакансій. Що ж все ж таки сталося?

Як засвідчує дане дослідження, явного покращення не зафіксовано. Хоча, можливо, статистика є досить сумною ще й через те, що показники поточного року порівнювалися з ситуацією 2007 року, коли на ринку праці все було добре. Організатори дослідження зацікавилися, чому ж українці звільняються з роботи під час кризи? Економічне становище в країні і в це питання внесла свої корективи. Якщо 2007 року працівники в основному звільнялися з посад через відсутність перспективи кар’єрного зростання, розвитку або незадовільної оплати праці, то сьогодні ці причини змінилися.

У більшості випадків звільнення сьогодні навіть не завжди залежать від самого працівника. Наприклад, величезна кількість українців просто потрапила під скорочення. Кількість таких респондентів за останні два роки збільшилася в чотири рази. Втричі частіше люди залишаються без зайнятості через нестабільне становище компанії, в якій вони працювали. Респонденти також відзначають, що частішими стали конфлікти з керівництвом або ж компанії взагалі припинили своє існування.

РОЗВИТОК КРАЩИЙ НІЖ ГРОШІ

Перебирати вакансіями претендентові роботи сьогодні практично не вийде. Половина опитаних відзначила, що мають всього одну пропозицію роботи, тому вибирати їм немає з чого. Кількість таких респондентів, у порівнянні з 2007 роком, зросла втричі. Ще половина тих, що шукає роботу, мають по дві-три пропозиції від працедавців. А вже тих, кому відразу вдається розглядати по чотири і більше за пропозицію, залишилося взагалі кілька відсотків — уп’ятеро менше, ніж два роки тому.

Тому наступне питання, а саме: яким критеріям віддають перевагу українці при виборі роботи, підійшло лише для тієї половини опитаних, в якої хоч є з чого вибирати. Але тенденцію експертам визначити все ж таки вдалося. Виявляється, професійний розвиток і доходи поки що займають лідируючі позиції, але в порівнянні з 2007 роком явно втрачають свою актуальність. Річ у тому, що все більш важливими стає критерій, який ще недавно був непрямим, — стабільність компанії у всіх її проявах (це і статус міжнародної, впевнені позиції на ринку, наявність стратегії та планів розвитку, особистість керівника). Саме на це сьогодні претендент роботи звертає велику увагу. Важливим залишається чинник матеріального заохочення досягнень і оформлення на роботу в повній відповідності із законом.

Дослідження проводилося не лише в Україні, але і в Росії. У наших сусідів теж є ряд чинників, які залишилися незмінними, незважаючи на ринкові умови. Але російські респонденти, у відмінності від наших, не відзначали проблем з оплатою праці, атмосферою в компанії та конфліктів із керівництвом. У той же час, росіяни набагато частіше звільняються з роботи через відсутність перспектив професійного розвитку. Але головним критерієм для наших сусідів при пошуку нової роботи є рівень доходів, які пропонують на новому місці. А українці в цей час віддають перевагу професійному розвитку, залишивши гроші на другому місці. Тобто, якщо українці не лукавили, а відповідали чесно, то криза їх поки не зламала — їх усе ж таки більше цікавить професіоналізм, а росіян — заробітна плата.

Дане дослідження виявило ще один цікавий факт. Виявляється, кожен 10-й українець просто не вважає можливим працювати в одній фірмі більше 10 років. Ще 13% заявили, що так довго готові працювати лише у своєму власному бізнесі. Але основна частина опитаних все ж таки згодна працювати ціле десятиріччя на одну компанію, якщо там постійно підвищуватимуть заробітну плату. Грошовий фактор, природно, лідирує. Друге місце посідає можливість стати партнером або співвласником бізнесу. Трохи менше, але все ж таки важливими є для працівників можливість працювати в іноземних філіях компанії, надання житла та страхування життя. На всі ці показники, як відзначають організатори опитування, криза ніскільки не вплинула — цього року вони практично такі ж, як і 2007 року. Щоправда, бажання взяти в компанії пільговий кредит на крупну покупку стало менше.

ГІРШЕ — ЛИШЕ У ЯПОНЦІВ

Така ситуація на ринку праці в нашій державі є однією з причин, чому українці дуже слабко довіряють своїй країні. За результатами дослідження компанії Reputation Capital Ukraine, які обнародували в рамках Днів репутації-2009, оцінка нашими співгромадянами репутації своєї країни займає останнє місце в Європі та передостаннє у світі.

Не дивно, що майже на чверть впала довіра до нас і з боку країн Великої вісімки. Оцінка українцями репутації Росії досягає 66,87 бала, тоді як ступінь довіри з боку росіян не перевищує 31 бала.

Експерти говорять, що на такий низький рейтинг вплинула соціальна політика країни, сприятливість середовища для ведення бізнесу, а також спосіб життя. За останній рік і так не дуже велика довіра українців до своєї країни знизилася ще на 19%. Таким чином, гірше до своєї держави, згідно дослідженню, у світі ставляться лише японці.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати