Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Що буде з гривнею?

Експерти: до виборів курс національної валюти буде стабільним, а 2013 року можливе незначне послаблення...
25 вересня, 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Голова Національного банку України Сергій Арбузов не бачить причин для девальвації та ревальвації гривні. За його словами, такого висновку дійшли фахівці банку, орієнтуючись не на курс в обмінниках, а на більш комплексний показник — ефективний обмінний курс. «Так от, значення номінального ефективного обмінного курсу (НЕОК) наразі становить 8,2 гривні за долар. Реальний же ефективний обмінний курс (РЕОК) з урахуванням інфляційних параметрів — 8,14. І якраз фактично відповідає тому, який установився нині на ринку. У зв’язку з цим Нацбанк не бачить сьогодні серйозних передумов ані для девальвації, ані для ревальвації нацвалюти», — повідомив він в інтерв’ю тижневику ZN.UA.

Нагадаємо, що 4 вересня 2012 року на міжбанківському ринку виник валютний ажіотаж. У середині сесії валютні торги фактично зупинилися, бо не було пропозиції валюти. Як стало нещодавно відомо, НБУ вже знайшов винних у цьому валютному дисонансі. «Ми покарали банки, котрі зловживали на міжбанківському ринку, а тепер маємо намір врегулювати ситуацію на готівковому ринку. Після завершення перевірки буде застосовано заходи впливу ще до десятьох банків», — повідомив деталі перевірки голова НБУ. За словами Арбузова, від серйозності встановлених порушень залежатимуть покарання — від штрафів до позбавлення ліцензій. «Ми збираємося покарати банки за те, що, маючи готівкову валюту в касі, вони відмовлялися продавати її людям у дні зростання курсу, тим самим стимулюючи панічні настрої», — деталізував він. На думку голови НБУ, «валютну паніку штучно нагнітають».

Утім, якщо проаналізувати, хто ж нагнітає цю паніку, то постає ще одне запитання: хіба права рука не знає, що робить ліва? Адже як тоді пояснити заяви високопосадовців? Нагадаємо, що зміну курсу недавно прогнозував сам прем’єр-міністр Микола Азаров. За його словами, 2013 року середній курс нацвалюти очікується на рівні 8,11 — 8,2 гривні. Це невелике, але все-таки зростання. А от лідер провладної фракції Партії регіонів Олександр Єфремов зробив куди резонніший прогноз, мовляв, у проекті бюджеті на 2013 рік заклали валютний курс на рівні 8,4 гривні за долар.

На роздуми про зміну валютного курсу наштовхують і заяви голови НБУ. Зокрема, у тому ж таки інтерв’ю Сергій Арбузов сказав, що Нацбанк допускає ініціювання введення норми про обов’язковий продаж експортерами частини валютної виручки. «Це вимушена міра, до якої як до тимчасового стабілізаційного заходу ми будемо вдаватися тільки в разі подальшого погіршення ситуації на світових ринках», — сказав він. Норма про обов’язковий продаж валютної виручки, як зазначив Арбузов, діяла до 2005 року, а її скасування було пов’язане з виниклим істотним позитивним сальдо платіжного балансу (близько 4% ВВП). «Немає нічого дивного в тому, що при менш сприятливому платіжному балансі, викликаному поглибленням світової економічної й боргової криз, НБУ ініціює використання адекватних антикризових інструментів», — назвав умови можливого введення цієї норми голова Нацбанку.

Між тим один із найбільших інвесторів у світі — Міжнародний валютний фонд (МВФ) — має намір знизити прогноз зростання світової економіки 2012 року на «декілька десятих пункту». «Глобальна економіка ослабла — і ми скорочуємо наш прогноз зростання на кілька десятих пункту», — заявив заступник директора підрозділу МВФ в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні Хор Хо Є, якого цитує Bloomberg.

Тож чи є причини для надмірного хвилювання щодо подальшого курсу гривні? І від яких факторів залежатиме економічне благополуччя національної валюти до кінця 2012 року? Про це «День» запитав експертів.

«ДО ВИБОРІВ КУРС БУДЕ СТАБІЛЬНИМ І НЕ ПОНИЖУВАТИМЕТЬСЯ ІСТОТНО...»

Віктор СУСЛОВ, екс-міністр економіки України:

— Уже всі розуміють, що курс гривні утримується багато в чому завдяки адміністративним діям НБУ. Найкращий приклад адміністративного регулювання — офіційний курс, який попри всі зміни є стабільним і непорушним на рівні 7,99 гривні за долар. Цього не скажеш про міжбанківський чи роздрібний курс. Хоча НБУ посилює міжбанківський курс, використовуючи санкції проти комерційних банків, які намагаються купувати і продавати валюту за більшим курсом долара. Ці санкції — незаконні. Ринок має визначати величину курсу долара, а не адміністративні рішення.

Щодо розмов про девальвацію. Оскільки курс утримують адміністративно, то НБУ міг би піти на певну девальвацію, якби цього захотів. Однак у нинішній ситуації, на мій погляд, до виборів курс гривні буде стабільним і не понижуватиметься істотно. Усе залежить від політики НБУ та від наявності золотовалютних резервів, а вони сьогодні визначаються не станом економіки та доходами від експорту, а здатністю України позичати долари на зовнішніх ринках. Тому, крім НБУ, ніхто точно сьогодні не може сказати, коли буде знижено курс нацвалюти. Адже об’єктивні підстави для девальвації гривні існують. Ознаками цього є хронічний дефіцит торгового та платіжного балансу. Останні статистичні дані за сім місяців співвідношення експорту та імпорту не тішать: від’ємне сальдо торгового балансу становить мінус 8,6 мільярда доларів. Платіжний баланс вдається балансувати тільки за рахунок зовнішніх додаткових позик. Але оскільки попит України на зовнішні запозичення високий, то й відсоткова ставка — теж.

До виборів НБУ триматиме курс гривні стабільним, завдяки накопиченим резервам. Але утримування гривні на нинішньому рівні дуже дорого коштує державі загалом, дорожче, ніж девальвація. Адже імпорт та суми зовнішніх боргів зростають. Стабільний курс гривні до виборів — це політична мета. Можливо, до кінця року його також вдасться утримати на цьому ж рівні. Однак 2013 року курс трохи буде понижено й відбудеться помірна девальвація. Вона не завдасть великої шкоди економіці та населенню. Хоча і її можна уникнути, якщо СОТ погодиться із пропозиціями України й дозволить нам підвищити митні ставки за 350 товарними позиціями. Перегляд мит — це серйозне зменшення дефіциту торгового балансу України.

«ПІСЛЯ ВИБОРІВ НАСЕЛЕННЯ ЗАСПОКОЇТЬСЯ, А В КРАЇНУ З ОФШОРІВ ПОЧНУТЬ ПОВЕРТАТИСЯ КОШТИ»

Олександр ОХРІМЕНКО, банківський аналітик:

— На мій погляд, до кінця 2012 року буде максимум 8—8,20 грн за долар. А от після виборів, у листопаді, буде певне зниження, послаблення курсу гривні відносно долара. Адже традиційно вибори стали суттєвим фактором, який впливає на валютний курс в Україні. Після виборів населення заспокоїться, а в країну з офшорів повернуться кошти. Тож мій прогноз: до кінця року гривня незначно посилиться, а після виборів, навпаки, буде незначна ревальвація. Так було 2002 та 2006 рр. Ніякої масштабної девальвації не буде, Це все політичні домисли. Адже НБУ проводить дуже виважену, правильну та оперативну політику, пов’язану з валютним курсом. Як він навів лад із валютними спекулянтами на початку вересня. Якби 2008 року Стельмах зробив так само, то зараз валютний курс становив би 5 гривень 12 копійок за долар. НБУ має багато можливостей забезпечити стабільний курс гривні, і він ним користується. Додатковий спокій забезпечить і механізм єврооблігацій під 7,5% річних.

«ДЕВАЛЬВАЦІЯ У МЕЖАХ 3% — ЦЕ НЕПОГАНО. СТРАШНО, КОЛИ ВОНА СЯГАЄ 15—20%»

Микола ІВЧЕНКО, керівник інформаційно-аналітичного центру «Форекс Клуб Україна»:

— Певні девальваційні фактори в українській економіці є. Платіжний баланс залишається нестабільним (є дефіцит торгового та поточного рахунків). Крім того, очікується погіршення економічної ситуації у єврозоні, тому стан основних торгових партнерів України також погіршиться. Отже, дефіцит поточного рахунку платіжного балансу залишиться, навіть може зрости. Фінансовий рахунок платіжного балансу також нестабільний, адже переважно банки повертають борги, тобто валюта іде з країни. Зростає попит населення на валюту. Тому ми вважаємо, що підсумкове торгове сальдо платіжного балансу на кінець року буде мінус 2 млрд доларів. Це означає помірну девальвацію і середній курс роздрібного продажу долара 8,25—8,4 гривні до кінця року. Утім, девальвація в межах 3% —це не погано. Страшно, коли вона сягає 15—20%. Ось тоді хвилюватися є чого. В Україні цей сценарій найближчим часом не передбачено.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати