Перейти до основного вмісту

Що обіцяє помірна девальвація?

Знецінення національної валюти супроводжуватиметься підвищенням цін, передусім на товари першої необхідності, такі як продукти харчування, попереджають експерти
16 листопада, 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Вчора НБУ вийшов на міжбанківський ринок і трохи «збив» на ньому валютний попит. Нацбанк пропонував купувати долар по 7,9930 гривні та продавати по 8,05 гривні. Напередодні валютні торги завершилися тим, що на міжбанківському валютному ринку за один долар давали 8,288 — 8,325 гривень. Така цінова пропозиція вписується в тенденцію останніх тижнів, бо на міжбанку відчувався певний дефіцит валюти. Як результат, в банках навіть запровадили правило (негласно) продавати не більше ніж 300 — 500 доларів в одні руки.

Основною причиною підвищення попиту на готівкову валюту минулого місяця, на думку керівника Інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні Миколи Івченка, стало наближення парламентських виборів. Також негативний вплив чинило сповільнення світової економіки та боргова криза в Єврозоні. На думку Івченка, посилений попит на готівкову валюту збережеться й надалі, бо в суспільстві наростають девальваційні очікування. «Боргова криза в Єврозоні, а також уповільнення світової та української економік продовжують підтримувати невпевненість серед населення з приводу стабільності гривні. Той факт, що останнім часом внески фізосіб у національній валюті знизилися, а вклади в іноземній валюті виросли, також підтверджують вищевказана теза. Утім, стійкий попит на готівкову іноземну валюту навряд чи призведе до суттєвого зростання вартості долара, бо готівковий валютний ринок становить лише 7 — 8% від усього валютного ринку в країні», — прогнозує він.

Головний кредитор України (МВФ) порадив уряду та НБУ піти далі й запровадити курсову лібералізацію. «Ми з 2006 — 2007 рокiв у наших звiтах розмiщуємо цi рекомендацiї. Ми вважаємо, що економiка на кшталт української, яка глибоко iнтегрована у свiтову й залежна вiд експорту бiржових товарiв, залежить вiд волатильностi на цьому ринку. Для такої економiки набагато краще було б мати плаваючий курс», — заявив постiйний представник МВФ в Українi Макс Альєр пiд час конференцiї Iнституту Адама Смiта. За його словами, плаваючий курс дасть змогу згладжувати удари свiтового фiнансового ринку в країні. Проте в аналітичному огляді інвестбанку Goldman Sachs йдеться про те, що через уповільнення економічної активності в Україні уряд таки зважиться на девальвацію гривні.

Схоже, й НБУ розуміє необхідність та невідворотність курсових змін. Як повідомив ЗМІ директор Департаменту аналізу та прогнозування грошово-кредитного ринку НБУ Сергій Кораблін, «поступове підвищення гнучкості курсу національної валюти неминуче».

Тож прогноз експертів єдиний — девальвації бути, питання тільки в тому, в яких масштабах. За підрахунками інвестбанку Goldman Sachs, оптимальною для закриття дефіциту поточного рахунку та ослаблення тиску на платіжний баланс була б девальвація гривні на 30%. На думку ж директора вiддiлу економiчних досліджень ринків, що розвиваються, Credit Suisse Сергiя Волобуєва, за умови відновлення спiвпрацi України з МВФ девальвація курсу гривні можлива максимум на 10%.

Куди заведе українську економіку та населення «поступова» девальвація, «День» запитав експертів.

«ЗАВДАННЯ НБУ — ПОГАСИТИ ВАЛЮТНУ ПАНІКУ, ЩОБ ВОНА НЕ ПЕРЕРОСЛА В МАСОВИЙ ВІДТІК ДЕПОЗИТІВ ІЗ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ»

Віктор СУСЛОВ, екс-міністр економіки України:

— Я попереджав цілий рік, що всі об’єктивні передумови для девальвації гривні існують. Зокрема, негативне сальдо торгового балансу, за підсумками вересня 2012 року, становить мінус 14 мільярдів доларів, а від’ємне сальдо поточного платіжного балансу покривається, в основному, за рахунок витрачання валютних резервів. До цього гривню тримали ціною витрачання валютних резервів та великих валютних позик за кордоном (на невигідних умовах під високий відсоток). Оскільки девальвація через об’єктивні підстави невідворотна, то вона зараз і починається. НБУ має мінімум валютних резервів, тому тримати за рахунок їхніх залишків гривню — немає сенсу. Якби ще два-три місяці штучно утримувався валютний курс, то валютні резерви спустошилися б, на гривню чекав би глибокий обвал із справді катастрофічними наслідками для суспільства. Тому сьогодні й робиться спроба провести плавну девальвацію... Від девальвації традиційно виграють експортери, а втратять імпортери. Тому експортери хочуть девальвації (особливо зважаючи на те, що український експорт основних галузей падає), а імпортери — стабільної гривні. Завдання ж НБУ сьогодні — провести плавну девальвацію та погасити валютну паніку, щоб вона не переросла в масовий відтік депозитів із банківської системи.

«КУРС ГРИВНІ ЩОДО ДОЛАРА ХОЧУТЬ ЗРОБИТИ БІЛЬШ ПРОГНОЗОВАНИМ»

Віктор ЛИСИЦЬКИЙ, економіст:

— Я не вбачаю підстав для різкої девальвації гривні. У Нацбанку є певні зобов’язання перед МВФ та суспільством щодо дотримання рівня валютних резервів. Оскільки ж валютні резерви НБУ зменшились у жовтні на 8,4% (або на 2, 446 мільярда доларів) і склали на 31 жовтня 26, 811 мільярда доларів, то нацрегулятор і намагається зберегти те, що лишилося, й сподівається, що ринок самостійно знайде рівновагу та з’явиться зрівноважений валютний курс. Сьогодні валютні резерви зменшуються, валюта відтікає за кордон, банки змушені повертати кредити. У таких умовах, на мій погляд, обійтися без запровадження обов’язкового продажу частини валютної виручки експортерами не вдасться. Дії НБУ в напрямі введення обов’язкового продажу валюти для експортерів свідчить про те, що курс гривні відносно долара хочуть зробити більш прогнозованим. І це добре.

«ДОСЯГНУТИ СТАБІЛЬНОГО ВАЛЮТНОГО КУРСУ НЕ ВДАСТЬСЯ, ПОКИ ЗБЕРІГАТИМЕТЬСЯ ЗАСТАРІЛА СТРУКТУРА НАДВИРОБНИЦТВА»

Олександр КЕНДЮХОВ, голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів :

— Девальвація супроводжується підвищенням цін, передусім на товари першої необхідності, такі як продукти харчування. А от житло, автомобілі, навпаки, можуть подешевшати. На мій погляд, доки зберігатиметься нинішня застаріла структура надвиробництва, доти досягнути позитивного торгового балансу та стабільного валютного курсу не вдасться. Нацбанк сьогодні чекає, поки українські експортери, які тримають на закордонних аварах (валютні рахунки) 9 мільярдів доларів, повернуть частину коштів. Якщо повернеться хоча б 3 мільярда, то попит на валютному рикну стабілізується. Тоді уряду для НБУ не треба буде позичати гроші за кордоном. Долари в НБУ не з’являються з вакууму. Це — результат зовнішньо-економних операцій...

ДО РЕЧІ

Чиста купівля українцями іноземної валюти в банків у жовтні 2012 року становила 2,169 мільярда доларів, що на 20% більше, аніж у вересні, повідомляється на сайті Нацбанку. Згідно з повідомленням, у жовтні фізособи купили у банків валюти на 3,34 мільярда доларів (на 15% більше, аніж у вересні). При цьому населення продало лише 1,171 мільярда доларів, тобто на 6% більше, аніж місяцем раніше. У цілому за січень — жовтень 2012 року українці купили валюти на 8,454 мільярда доларів більше, ніж продали.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати