Що показали «ваги несправедливості»
Навіщо Кабмін вирішив раптом знизити норму споживання газу
У середу під будівлею Кабміну дівчата з групи «Панночки.UA» влаштували флеш-моб і протестували проти підвищення тарифів. На думку активісток, необґрунтоване зростання цін на послуги ЖКГ, на газ і тепло в умовах кризи каменем лягає на український народ. «Підвищення тарифів пов’язане з безхребетністю нашого уряду перед іноземними кредиторами. Влада знову й знову за рахунок населення вирішує свої проблеми. Ми не можемо залишатися осторонь, коли нові тарифи вбивають українців», — заявила журналістам лідер дівочої групи, яка назвала себе Ганною. Активістки принесли під Кабмін «ваги несправедливості». На одній їхній чаші лежав шматок хліба як символ доходів українця, а на іншій — камінь і квитанція на оплату послуг ЖКГ. Що переважило, запитують дівчата у перехожих, також стурбованих тим, що з 1 квітня уряд, як писали ЗМІ, збирається знову істотно підвищити тарифи на газ, тепло та електроенергію.
Історія на разі замовчує, чи бачив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк цей флеш-моб. Але того ж дня на засіданні уряду він заявив, що газопостачальні підприємства не мають права нараховувати громадянам оплату за газ, виходячи з норми 6 кубічних метрів (на одну людину на місяць). За його словами, при наявності у квартирі тільки газової плити й відсутності лічильника необхідно застосовувати норму 4,4 кубічних метра, визначену Міненерговугілля та НКРЕКУ й «освячену» в середу постановою уряду.
І далі наш прем’єр, а за освітою він не лише економіст, але й юрист (кажуть, що завдяки цьому може претендувати навіть на посаду генерального прокурора) запевнив газопостачальні підприємства, що рішення (Вищого адміністративного суду України) про норму в 6 кубометрів не відповідає щойно схваленій постанові уряду, тобто, воно (рішення суду) не є законним. «(Ухвалюємо) протокольне рішення Кабінету Міністрів протягом двох тижнів внести проект рішення уряду про запровадження регіональних норм споживання газу для домогосподарств, які не мають лічильників і використовують газ для побутових потреб», — сказав у Кабміні Яценюк. А ще він наказав: «Я вимагаю негайно перерахувати й повернути людям кошти». І не посоромився нагадати, що Кабінет міністрів 29 квітня 2015 року (щоб не викликати обурення населення після того, як різкого підвищив газові тарифи) вдвічі знизив (з 6 до 3 кубометрів) нормативи споживання для людей , що використовують лише газову плиту й не мають лічильника газу. Однак Вищий адміністративний суд України скасував відповідну постанову уряду й повернув горезвісні 6 кубів.
Але де це бачено, щоб уряд правової держави, очолюваний, повторюємо, дипломованим юристом, фактично скасовував рішення суду, що набрало чинності, та ще й заднім числом? Що за дивні питання? А де бачено, щоб уряд, що отримав у парламенті «незадовільно» за свою роботу, без найменшого сорому чіплявся за будь-яку соломинку, щоб утриматися на плаву? І ясно, що в цьому питанні йому як ніколи потрібна народна підтримка. А кого ще підтримувати, як не того, хто знижує норму, а відповідно й ціну на газ? Так, дивись, перед неминучою відставкою і рейтинг можна підняти, а згодом нагадувати нашим забудькуватим виборцям, як старанно, нехтуючи навіть конституційними нормами та якимись там рішеннями судів, боровся за зниження газових цін для населення. Але не дали довести все задумане до кінця. Дайте ще трошки покерувати країною — ось побачите, доведу ...
Єдине, про що мовчить прем’єр, так це про те, що невідомий позивач, який попросив спочатку Окружний, а під кінець і Вищий адміністративний суд повернути шестикубову норму, це якщо і не сам уряд, то яке-небудь держвідомство типу «Нафтогазу», яке без дозволу Кабміну й півкроку не зробить ... і навіть жоден приватний облгаз на це без дозволу чиновників із Грушевського не наважиться.
Але що ж все-таки відбулося? Відповідаючи на це запитання «Дня», професор Національної академії державного управління при Президентові України, директор спеціальних програм НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев відповів коротко. «Тарифи та нормативи на газ завжди в центрі уваги людей. І всі звертають увагу на дії влади в цьому питанні. Якщо влада знижує ціну газу, вона хороша. Підвищує — погана. А сьогодні наша влада чомусь навіть пишається тим, що населення не в змозі платити за елементарні послуги і що третина країни отримує субсидії. Але в цьому випадку уряд турбує не населення. Те, що робиться зараз, це спроба полегшити стан «Нафтогазу» і ще більш погіршити становище приватних обленерго, які не платять за боргами монополісту».