Перейти до основного вмісту

Щука в кам’яній «річці»

Чому залишаються непокараними тіньові надрокористувачі?
18 липня, 00:00

Чи не кожен новий голова Житомирської облдержадміністрації робив заяви про необхідність наведення порядку у каменедобувній галузі. Мотив формулювався досить логічно — маючи найбільші в Україні запаси унікального декоративного каміння, інших нерудних матеріалів, територіальна громада отримувала від каменедобувної галузі доволі невисокий фінансовий, економічний та соціальний ефект. Крім того, при розробці кар’єрів часто нехтувалися екологічні вимоги. Дехто з губернаторів навіть здійснював певні кроки, здебільшого в напрямі адміністративного втручання. Але невдовзі їхній запал згасав, і все залишалося як було.

Чергову спробу навести лад у цій сфері зробив і нинішній губернатор Юрій Павленко. Разом з міністром охорони навколишнього природного середовища Василем Джарти він відвідав відповідні підприємства, після чого у березні з’явились наказ міністра «Про перевірку користувачів надр Житомирської області». А за розпорядженням Павленка в області створені спеціальні робочі групи. Днями на засіданні колегії облдержадміністрації підбито підсумки роботи «каменярів» області. Згідно інформації заступника губернатора Сергія Тараненка, у січні—травні обсяг виробленої ними продукції перевищив рівень п’яти місяців попереднього року на 18,3%. Водночас Тараненко досить жорстко критикував підприємства галузі за те, що вони не дотримуються правил і стандартів при виконанні гірничих робіт. За його словами, низка добувних підприємств веде облік реалізованої продукції у якихось сумнівних зошитах, де важко прослідкувати її об’єми. Чимало підприємств малого бізнесу, які займаються видобуванням і обробкою блочного каменю, працюють в «тіні».

Власне, ніякої Америки Тараненко не відкрив — про це йдеться кожного разу, коли мова заходить про галузь. Питання в тому, коли ж «тінь» нарешті зникне або хоча б серйозно відступить? З цієї точки зору результати перевірки 100(!) суб’єктів-користувачів надр виглядають вельми скромно. За допущені порушення при розробці та вивченні родовищ корисних копалин до адміністративної відповідальності притягнуто 99 посадових осіб, з яких стягнуто штрафів до бюджету на загальну суму 17,6 тисячі гривень, тобто в середньому всього 177 гривень на одного посадовця. Це дуже схоже на ситуацію, описану у відомому прислів’ї про гору, яка народила мишу. І це при тому, що вартість продукції підприємств галузі сягає десятків і сотень мільйонів гривень. Наприклад, тільки щебеневої продукції у першому кварталі цього року було вироблено майже на 83 мільйони гривень, а загальний прибуток підприємств, що реалізують цей товар, який будівельники хапають ще «гарячим», склав майже 12 мільйонів.

Однак чотири підприємства показали у звітах навіть суттєві збитки. Коли ж автор на недавній прес-конференції вказав на надто ліберальні штрафи, то губернатор постарався уникнути конкретної відповіді і наполягав на позитиві, яким, на його думку, слід вважати насамперед згадане суттєве зростання виробництва в каменедобувній галузі, збільшення в ній легальної заробітної плати і зростання кількості робочих місць. А ще губернатор пообіцяв, що частина матеріалів перевірок буде спрямована до міліції і прокуратури і, ймовірно, за деякими фактами можуть бути порушені кримінальні справи. Однак не пригадується, щоб за останні 10 років хтось у цій сфері отримав серйозне покарання.

Більше того, журналісти пригадали, що як тільки черговий губернатор намагається серйозно зайнятися камінням, то невдовзі він залишає і посаду, і область. І це не жарт — ще на початку діяльності Павленка на Житомирщині очільники Служби безпеки України повідомляли про попередження спроби замаху на нього. І те, що після широкомасштабних перевірок не знайшлося адміністративних порушень, за якими слід би вжити серйозних санкцій (враховуючи, що житомирські керівники відкрито визнають наявність значного числа підприємств, які працюють в «тіні»), наводить на думку, що хтось впливовий у цьому зацікавлений. Важко повірити, що бізнесмени з Києва, Донецька, Дніпропетровська, які разом з іншими діють в каменедобувній галузі області, не потурбувалися про надійне прикриття, тобто «дах». Багато хто в області переконаний, що мафія впевнено «кришує» камінь. Більш ніж красномовний момент — при всіх політичних, організаційних і кадрових колізіях останніх років на чолі цих підприємств залишаються одні й ті ж люди. А ще спостерігається така собі пікантна ситуація — рішенням згаданої колегії їм доручається забезпечити контроль за діяльністю підприємств галузі. Щуку та в річку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати