Шведи знову в Україні
Цього разу — у фінансовому секторіПроцес входження іноземних інвесторів до української банківської сфери триває. Черговий шмат цього смачного пирога відхопив Swedbank (Швеція), придбавши на початку тижня український ТАС-Комерцбанк та його дочірній банк ТАС-Інвестбанк. Новий власник зобов’язався виплатити $735 мільйонів, що включає $50-мільйонний внесок в уставний фонд банку. Крім того, через три роки за підсумками фінансових результатів діяльності банку, українцям можуть надати додатково $250 мільйонів для виплати акціонерам ТАС-Комерцбанку.
Купівля українського банку стала реалізацією обраної Swedbank стратегії розширення компанії у напрямі Східної Європи. За словами голови правління ТАС-Комерцбанку і екс-голови Нацбанку України Сергія Тігіпка, для української сторони — це можливість «грунтовно посилити позиції банку на вітчизняному фінансовому ринку». Сьогодні, впевнений він, можна вести мову про майбутню співпрацю з державним сектором. Раніше йти на такі кроки ТАС-Комерцбанк не міг, адже не було «конкурентноздатного ресурсу». З приходом нового партнера ситуація змінилася. У перспективі — через три роки — Тігіпко називає реальним охоплення оновленим банком 6—7% ринку.
Підписанню офіційних документів передувала підготовча робота, результатом якої стало зростання на 30% активів банку. На 42% зріс і кредитний портфель. Інтеграція з шведським банком ставить нові завдання. «Ми повинні кожен рік практично збільшуватися удвiчi», — відзначає Тігіпко. Беручи на себе такі зобов’язання, керівництво ТАС-Комерцбанку розуміє: за умов нинішньої конкуренції у банківському секторі вийти в лідери неможливо без щорічного відкриття 70—100 нових банківських відділень. Тому цей напрям — один з першочергових. «Через три роки все має закінчитися входженням до трійки банків-лідерів не лише у рітейлі, а й за кредитним портфелем та корпоративних клієнтах в цілому», — зазначає голова правління.
Але, звичайно, перш за все роблять наголос на якісних показниках. Враховуючи досвід і сильні сторони нового господаря, запроваджуватимуть механізми банківської «класики», оновлюватимуть перелік додаткових послуг інтернет-банкінгу. Серед перспективних напрямів у діяльності називають ринок іпотеки. Саме на нього роблять чималі ставки. Вже у вересні- жовтні клієнти ознайомляться з цікавими новинками.
Активізація в Україні іноземного банківського капіталу багатьох в нашій країні просто лякає. «Я не підтримую думки про те, що країна може серйозно втратити, якщо не буде своїх приватних банків», — говорить Тігіпко. На його думку, держава може залишити за собою спеціалізовані банки, збільшуючи їхні уставні фонди та стимулюючи команду через систему винагород залежно від кінцевого результату. Якщо ж відбудеться повна приватизація банків, то, на його думку, не слід забувати, що всі вони — юридичні особи — резиденти України і, відповідно до законів, підпорядковуються НБУ. «Маючи чітке законодавство і чіткі функції Національного банку, дуже швидко можна розвернути у будь-який бік банківську систему», — заспокоює Тігіпко.
Під час прес-конференції він також повідомив ще одну цікаву новину. Продаж ТАС-Бізнесбанку відкладається. Відповідно до існуючої домовленості з Swedbank, українцям на його вдосконалення виділили рівно рік з дня підписання липневого договору. Ціна на такий актив стала головною причиною ухвалення такого рішення. За словами Тігіпка, «якість товару» поліпшать найближчим часом. Для цього проведуть кадрові зміни. Замість Ігоря Полховського банк очолить генеральний директор Міжнародного бюро кредитних історій Андрій Кияк.