Слідство... на черепасі
Чи можуть правоохоронці сприяти захопленню власностіБлизько півтора року назад в матеріалі «Бережись рейдерів» «День» писав про ситуацію, яка склалася навколо ТОВ «Централ Плюс», яке спеціалізується на будівництві автозаправних станцій (бізнес, слід сказати, доволі прибутковий). Причому за цією справою тягнеться кривавий шлейф — спочатку замах на вбивство у Києві, а потім вбивство у Ризі Олексія Жарова, одного із власників зареєстрованої на Кіпрі компанії «Кепігем холдинг лімітед», яка стала співзасновником «Централ Плюс». Тоді ж указувалось, що за втручання прокуратури Житомирської області став можливий перепродаж автозаправки у Вінницькій області, що раніше належала цьому товариству і була відібрана в нього методами з розряду рейдерських. У свою чергу це серйозно ускладнило повернення автозаправки законному власнику. Розслідування кримінальної справи, порушеної за фактом підроблення печатки названого товариства і шахрайського заволодіння його майном, органами міліції продовжувалось, але дуже повільними темпами. При цьому посилалися на виконання необхідних криміналістичних експертиз, які потребують тривалого часу.
А от цього року заступник прокурора Житомирської області Володимир Кобернюк затвердив постанову про закриття цієї справи й одночасне скасування постанов про визнання речовими доказами певних майнових об’єктів, у тому числі згаданої АЗС. Прийнято навіть рішення про повернення їх останньому власнику (не ТОВ «Централ Плюс»). Парадокс полягає в тому, що буквально впродовж місяця після цієї постанови облпрокуратури Корольовський районний суд Житомира під головуванням судді Покатілова скасував її. Апеляційний суд Житомирської області залишив це рішення без змін. Але до того часу спірну АЗС попередній власник встиг перепродати. Тобто повторився вже раз пройдений варіант. Це наводить на дуже невеселі думки про певну систему у підходах прокуратури до справ, які пахнуть рейдерством.
Сам Кобернюк, однак, уважає, і про це він сказав у коментарі для «Дня», що діяв у рамках закону. Його аргументи наступні: встановлені Кримінально-процесуальним кодексом терміни розслідування цієї справи міліцією пройшли і не продовжувались шість місяців, не було визначено власника «Кепігем холдинг лімітед», одного із засновників ТОВ «Централ Плюс», отже, не було потерпілого. Із його слів, за таких умов він був просто зобов’язаний закрити справу і зняти арешт із майна, яке фігурувало у справі. А суди, що відмінили прокурорську постанову, не праві. (У цьому зв’язку окреме питання про повагу до суддівських рішень з боку правоохоронної структури. — В.К.).
Як важко було правоохоронцям добиватися відповіді на свій запит на Кіпр щодо власників «Кепігем холдинг лімітед» — окрема історія. Проте на момент винесення прокурорської постанови, стверджують слідчі МВС, не було враховано, що міжнародне доручення про встановлення власника кіпрської компанії було виконано. Але ж у «Централ Плюс» був ще один співвласник Олександр Зубцов, тесть Жарова, який також постраждав від захоплення майна товариства, і мав, і має право виступати в ролі потерпілого, що зараз і робить. Щоправда, суттєвої користі ні від цього факту, ні від судових рішень про скасування прокурорської постанови, яка де-факто відсунула ще далі перспективу повернення майна товариству «Централ Плюс», ні він, ні інші спадкоємці Жарова (його вдова і дві дочки), не отримали. Матеріали кримінальної справи відразу після рішень судів витребувала Генеральна прокуратура України, і на кінець листопаду нинішнього року відповіді звідти не було. Це, в свою чергу, унеможливило поновлення слідства. А без доведення в рамках кримінальної справи зловмисного заволодіння майном «Централ Плюс» іншими особами практично неможливо виграти цивільний процес, хоча прокурори, як правило, наполягають на вирішенні подібних справ саме в цивільному порядку. Зрозуміло, так прокуратурі легше.
...Тим часом у Латвії поліція затримала підозрюваних у виконанні вбивства Жарова. Один із них — під вартою. Тобто там вже є результати. А в Україні розслідування або зовсім «заглухло», або просувається черепаховими темпами. Ось і думай після цього, чому рейдерство в Україні розквітає пишним цвітом?