Перейти до основного вмісту

Стимулюючі тарифи та скасовані преференції

В Україні 80 тисяч домогосподарств отримали на утеплення будинків 1,1 мільярда гривень кредитів
03 грудня, 19:51
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

До 2020 року, згідно з Національним планом дій з енергоефективності, в загальному енергетичному балансі України не менше 11% має припадати на відновлювані джерела. Причому обсяг ринку відновлювальних ресурсів вже зараз становить 16 мільярдів євро, а річний обсяг потрібних країні інвестицій — 4,5 мільярда євро. Один із основних напрямків Національного плану, за словами голови Держенергоефективності Сергія Савчука, спрямований на заміщення споживання традиційних енергетичних ресурсів. В умовах України це, насамперед, скорочення споживання природного газу. «За попередній опалювальний сезон нам вдалося замістити 2,4 мільярди кубометрів газу, — доповідає голова агентства і уточнює — І це без промисловості — лише у бюджетних організаціях, теплокомуненерго і у домогосподарствах населення».

Серед заходів, які сприяли цьому, Савчук називає стимулюючий тариф для виробництва тепла з інших видів палива, який було прирівняно до виробництва тепла з газу. Завдяки цьому торік було введено 452 МВт відповідних нових потужностей, а за дев’ять місяців цього року — ще близько 500 МВт. «Це практично дорівнює потужності атомного блоку», — вказує Савчук і розповідає про конкретні проекти, які забезпечили такі зрушення. У місті Кам’янці-Подільському встановили кілька котелень загальною потужністю майже 8 МВт виключно на місцевих видах палива, що виробляються на території району — на пелетах, соломі, відходах деревини. Причому котли, які там працюють, також вітчизняні.

Савчук відзначає, що в Україні надзвичайно великі можливості для виробництва пелет, чистки лісів і вирощування так званих енергетичних культур. Понад чотири мільйони гектар землі в країні не можуть використовувати для вирощування традиційних сільськогосподарських культур. І наш бізнес вже заходить у проекти на так званих маржинальних землях, де люди раніше хоча й мали паї, але нічого не вирощували. Сьогодні там росте енергетична верба. Тільки один із таких проектів, за словами голови агентства, може замістити 10 мільйонів кубометрів газу.

«Урядом запроваджено програму з утеплення житла, за якою держава відшкодовує людям, а також ОСББ і житловим кооперативам частину тіла кредиту (від 20 до 70%) на енергоефективне обладнання та матеріали», — інформує Савчук. Крім того, три державні банки у багатьох регіонах відшкодовують також відсоткові ставки. Завдяки цьому вже видано 70 тисяч «теплих» кредитів на 1,1 мільярда гривень. За цим показником у країні є лідером Львівщина, де сума таких кредитів становить майже 120 мільйонів гривень, причому частина відшкодування провадиться за рахунок обласного бюджету. Савчук відзначає, що 80% кредитів, виданих населенню та ОСББ, використовуються на заміну старих вікон, з яких тепло просто видувається. Економія на цьому становить 30%.

Чи це найкраще використання коштів, адже сучасні вікна лише поліпшують умови проживання, а на ефективне використання енергоресурсів безпосередньо не впливають? Відповідаючи на це запитання «Дня», Савчук пояснив, що утепливши свою оселю, власник індивідуального будинку обов’язково «прикрутить» вентиль опалення. Що ж до багатоквартирних будинків, то там треба встановлювати індивідуальні автоматичні теплопункти, які коштують не так вже й багато для ОСББ — 250—300 тисяч гривень. А скільки їх вже працює у столиці, спитав «День». «Багато», — відповів Савчук. «Або не знає, або їх дуже мало», — подумав «День». Утім голова агентства мав ще один гарний козир. Він зауважив, що нині у кожній квартирі по два, а то й три електричні обігрівачі. Якщо після встановлення нових вікон у квартирі потеплішає, то їх навряд чи вмикатимуть...

«День» також попросив голову Держенергоефективності прокоментувати намір уряду з 2016 року відмінити, згідно з Національним планом дій з енергоефективності до 2020 року, митні та податкові преференції для ввезення в країну енергоефективного обладнання, техніки та комплектуючих. «Енергетична незалежність — не лише гасло. Вона страждає також і тоді, коли, купуючи імпортний енергоефективний ресурс, ми вивозимо з країни іноземну валюту, — відповів Савчук, — Україна володіє достатніми інтелектуальними й технологічними ресурсами, щоб виробляти все необхідне у себе. Я особисто виступаю за те, щоб усі технології заміщення імпортного палива розроблялися в Україні. Вже й сьогодні 40% котлів, які купили згідно з нашою програмою, вітчизняного виробництва. За рік, особливо після того, як буде знято преференції на імпорт, їх буде значно більше. Сюди заходять інвестори і тут конкуруватимуть між собою».

— А як відреагують на це наші європейські партнери, які завозили і ще завозять усе це енергоефективне обладнання?

— Ми переконуємо їх на всіх зустрічах: матимете значно більшу можливість заробити, виготовляючи своє обладнання тут, в Україні, оскільки у нас і робоча сила дешевша, і девальвація гривні відбулася значна — все це гратиме на користь українських виробників, якими ви можете стати. Ваша собівартість буде нижча, ніж у тих, хто не схотів йти в Україну. Причому ви зможете постачати свої вироби не лише на наш ринок, а й експортуватимемо їх на батьківщину.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати