Перейти до основного вмісту

Світло без обмежень

Міністр оголошує попередні підсумки року
22 грудня, 00:00
СЕРГIЙ ТУЛУБ

Сьогодні вітчизняні енергетики відзначають своє професійне свято. Виступаючи напередодні на засіданні прес-клубу, міністр палива та енергетики України, президент НАЕК «Енергоатом» Сергій Тулуб повідомив, що цього року енергетична галузь вже виробила понад 163 млрд. кВт.год електроенергії. Це більш ніж на один мільярд перевищує минулорічний показник. Головне, наголосив він, що країна забула про відключення електроенергії, і сьогодні немає жодного міста або селища, куди б не надходило світло. З особливою приємністю глава «Енергоатома» наголосив на тому, що станом на 20 грудня атомна енергетика виробила 83,723 млрд. кВт.год, достроково виконавши річне завдання. Сьогодні частка електроенергії, виробленої атомними електростанціями, підвищилася до 49%, а частка цієї електроенергії, відпущеної споживачам, — до 53,5%. А це, підкреслив С.Тулуб, дешевша й екологічно чистіша електроенергія.

Цього року на енергоринку досягнуто значного прогресу щодо збору коштів за відпущену електроенергію. За словами С.Тулуба, рівень оплати товарної продукції зріс порівняно з минулим роком на 2,8 млрд. грн., склавши в сумі за 11 місяців 20,1 млрд.грн. Починаючи з травня, рівень розрахунків на енергоринку сягнув більше 100%. Це дозволило не тільки розраховуватися за електроенергію, але й зменшувати накопичену заборгованість, яка складала 10,7 млрд.грн. Як наслідок поліпшилися розрахунки за енергоресурси і паливо, підприємства галузі своєчасно сплачували заробітну плату та значно підвищили її рівень. В середньому у паливно-енергетичному комплексі зарплата протягом року зросла з 964 грн. до 1120 грн.

Однак в останню декаду листопада і в грудні ситуація із розрахунками на енергоринку погіршилася, і це дуже непокоїть Мінпаливенерго. «І хоча здійснені останнім часом заходи дозволили підвищити рівень розрахунків до 75,2%, це набагато менше, ніж було досягнуто за останні півроку», — сказав С.Тулуб. Попри ці негаразди на енергоринку, розрахунки за свіже ядерне паливо ведуться згідно з графіком.

Атомна енергетика у 2004 році досягне коефіцієнта використання встановлених потужностей 81,5%, що на 2,6% вище, ніж торік. «За два з половиною роки, почавши з 73%, ми майже досягли рівня європейських країн, які мають атомні електростанції», — наголосив міністр. Зменшується кількість порушень в роботі АЕС: якщо минулого року їх було зафіксовано 32, то нині — 23. За рахунок нових технологічних схем атомники змогли виконати ремонтну кампанію на АЕС на 114 діб раніше від запланованого терміну.

На думку міністра, у 2005 році виробництво електроенергії атомними станціями може підвищитися до 90 млрд. кВт.год. Цей приріст буде досягнуто за рахунок роботи введених в експлуатацію поточного року другого енергоблоку Хмельницької АЕС та четвертого енергоблоку Рівненської АЕС. У найближчі роки НАЕК «Енергоатом» завдяки оптимізації технології ремонтних робіт та скорочення їхнiх строків, а також підвищенню коефіцієнту використання встановленої потужності планує збільшити щорічне виробництво електроенергії до 100 млрд. кВт.год. Паралельно з нарощуванням обсягів виробництва електроенергії, відзначив С.Тулуб, Україні треба інтенсивно розвивати об’єднану енергосистему та шукати нові зовнішні ринки збуту електроенергії.

У вугільній галузі за 11 місяців видобуток сягнув 73,3 млн. тонн, що на 1,1 млн. тонн більше, ніж за січень- листопад 2003 року і на три мільйони тонн перевищує цьогорічний плановий показник. На думку С.Тулуба, таке зростання видобутку сталося за рахунок того вугілля, яке призначається для енергетичних потреб і має особливу цінність.

Міністр упевнений, що цього року галузь вийде не менше ніж на минулорічний рівень видобутку вугілля. Адже усі підприємства паливно-енергетичного комплексу України працюють стабільно і забезпечують зростаючі потреби економіки. За час підготовки до осінньо-зимового періоду в підземних газосховищах накопичено 26 млрд. куб. метрів природного газу — на один мільярд більше, ніж за цей період минулого року. Якщо до цього ще додати накопичені 2,14 млн. тонн вугілля, то, вважає С.Тулуб, можна з впевненістю дивитися у майбутнє — зимовий період Україна, завдяки енергетикам, переживе без збоїв.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати