Світовий гігант націлився на «Криворіжсталь»
Серед відомих претендентів на «Криворіжсталь», тендер із продажу якого повинен відбутися в кінці жовтня, з’явився абсолютно новий для українського ринку гравець — європейський виробник сталі — компанія «Arcelor».
Як стало нещодавно відомо, Фонд державного майна України уклав із компанією договір про конфіденційність наданої інформації (договір передбачає надання потенційним претендентам на купівлю 93% акцій комбінату пакету документації про конкурс, а також видачу дозволів на відвідування комбінату).
Раніше, як випливає з інформації, що просочилася в ЗМІ, Фонд держмайна уклав такі договори з російськими «Евразхолдингом» і «Северсталью», з компанією «Mittal Steel» (що вже намагалася у 2004 році, як і росіяни, стати власником комбінату), а також українським «Приват-Інтертрейдінгом».
Таким чином, європейська компанія стала п’ятим потенційним претендентом на купівлю найбільшого металургійного комбінату країни.
При цьому серед згаданих кандидатів «Arcelor», мабуть, найменше відомий українській публіці. Компанія не брала участі у попередньому тендері, й багато хто вперше почув про неї з нечисленних інформаційних повідомлень про червневий візит українського прем’єра до Парижа, де відбулася зустріч Юлії Тимошенко з керівництвом компанії. Тоді, після зустрічі з президентом «Arcelor» Гі Долле, з уст Тимошенко вперше прозвучало, що компанія, головні виробничі потужності якої розташовані в Європі та Південній Америці, готова брати участь у новому тендері з «Криворіжсталі».
Якого потенційного інвестора може придбати Україна в особі «Arcelor»?
Згідно зі статистичними даними, опублікованими компанією, сьогодні «Arcelor» є першою у світі компанією з продажу та другою — за обсягами виробництва сталі (в 2003 та 2004 роках — компанія №1). Зокрема, в 2004 році нею було вироблено близько 50 млн. тонн необробленої сталі, прибуток компанії склав понад 29 млрд. євро, на її підприємствах у більш аніж 60 країнах працювали понад 94 тисяч співробітників. Основні потужності компанії з виробництва сталі зосереджені у Франції, Бельгії, Люксембурзі, Іспанії, Німеччині, Італії та Бразилії. «Arcelor» виробляє повний спектр продукції зі сталі, починаючи від вуглецевої та закінчуючи іржостійкою сталлю, випускає як листову сталь, так і довгомірний прокат. При цьому компанія має власну міжнародну мережу сервісних і торгових центрів.
Ключовими ринками компанії, на які вона постачає свою сталь, є автомобілебудування (щорічно 12 млн. тонн); будівництво (щорічно 12 млн. тонн); випуск побутової техніки (компанія займає лідируючі позиції в Європі, втім, як і в поставках сталі для технічного використання); а також виробництво упаковки (світовий лідер серед постачальників сталі для компаній-виробників безалкогольних напоїв).
У кожній із цих галузей компанія не просто ввійшла в число кращих, а впевнено лідирує. Скажімо, лідерство серед постачальників листової сталі для автомобілебудування на практиці означає, що в Європі кожний другий автомобіль зроблено з використанням саме її сталі. Серед клієнтів компанії — підприємства GM, Ford, Honda, VW Group, PSA, Renault, Toyota, DC, BMW, Fiat, Nissan, VW, Skoda, Suzuki. У будівельних проектах «Arcelor» відомий своїми прогресивними технологіями, що дозволяють їй упевнено тримати лідерство в такому складному сегменті, як випуск конструкцій, пов’язаних із водними роботами — причалів і портових споруд, шлюзів і дамб, конструкцій набережних, захисних споруд від повеней.
Багато експертів сходяться на думці, що серед здобувачів «Криворіжсталі», які засвітилися, для України європейська компанія є одним з найпривабливіших претендентів.
Зокрема, імпонує її філософія «чистої компанії», тобто, чесної в сплаті податків і вільної від політичних прив’язок, а також репутація коректного партнера, не обтяженого скандалами чи сумнівними проектами. Друга на світовому ринку металургійна компанія (до березня 2005 року, коли корпорація Mittal Steel поглинула американську International Steel Group, «Arcelor» була найбільшою у світі), що працює з найсучаснішими технологіями, частиною яких є масштабні природоохоронні заходи, — варіант для України, напевно, не найгірший. До речі, експерти компанії заявляють, що за попередніми розрахунками, технології, які використовує «Arcelor», в тому ж Кривому Розі скоротять викид пилу та шкідливих речовин приблизно в 100 (сто!) разів у порівнянні з сьогоднішніми показниками. Компанія, розробила власні показові технології для зменшення викидів, наприклад, такі, як піч «Примус», винайдена її дочірньою інженерною компанією Пол Вурт (Paul Wurth). Ця піч переробляє побічні продукти металургійного процесу, перетворюючи їх в матеріали, які охоче купують різні промислові замовники.
При цьому не варто забувати про клієнтів світового рівня, які працюють із Arcelor на довгостроковій основі в багатьох країнах і які прийдуть в Україну, якщо тут буде випускатися продукція необхідної їм якості.
Іще один аспект, на якому акцентує компанія в інформації про свою діяльність (і який важливий для України) — прагнення стати світовим лідером із впровадження програм виробничої безпеки й охороні здоров’я персоналу. Про те, що це не лише гучні декларації, свідчить хоч би досвід діяльності Arcelor на латиноамериканському континенті — протягом кількох останніх років бразильська «дочка» Arcelor (компанія активно працює в цій країні) визнається однією з кращих компаній у країні за рейтингом авторитетного ділового тижневика Examе (у критеріях цього рейтингу питання охорони праці та безпеки займають одне з пріоритетних місць). Здоров’я та безпека також незмінно обговорюються серед основних пріоритетів на Європейській Робочій Раді компанії. Цей орган було створено вже в перші роки існування компанії для налагодження соціального діалогу, в Раду входять представники менеджменту та персоналу від усіх головних європейських заводів компанії.
Бажання однієї з найбільших світових компаній прийти на український ринок, окрім усього іншого, може розглядатися як позитивний сигнал у контексті так званої «проблеми розполоханих іноземних інвесторів». Голосні політичні заяви та судові процеси, пов’язані з долею «Криворіжсталі», безумовно, не додали довіри до України. Але заявка Аrcelor на участь у новому конкурсі з приватизації «Криворіжсталі» — серйозний сигнал про те, що інтерес до країни у серйозних інвесторів є, й не всі вони остаточно «розполохані». Але, щоб процес повернення довіри став безповоротним, цей конкурс повинен стати дійсно прозорим і чесним. Україна в цьому випадку виграє двічі: отримає довіру та ефективного інвестора у стратегічно важливій для країни галузі.