Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Сигнал до пошуку компромісу»

Експерт назвав «Дню» три сценарії розвитку судового спору між «Газпромом» і НАК «Нафтогаз України»
05 лютого, 11:49
ІВАН ПЛАЧКОВ

На цьому тижні експерти НАК «Нафтогаз України» і міністерства енергетики та вугільної промисловості вирушають до Москви для переговорів з газового питання, повідомив у п’ятницю російський посол у Києві Михайло Зурабов. Він сподівається, що Україна і Росія вирішать питання про штраф за недобір 2012 року російського газу без суду. «У мене немає підстав вважати, що це компромісне рішення буде знайдено в рамках судових розглядів», — сказав посол журналістам. На його думку, питання про виставлений «Газпромом» Україні рахунок у $7 мільярдів має вирішитися шляхом юридичного врегулювання норм чинної угоди.

За словами Зурабова, Україна справді 2012 року купувала меншу кількість російського газу, проте інформувала про це російську сторону. «У російської сторони така позиція щонайменше зустріла розуміння», — запевняв посол. «Проте, — продовжував він, — діє норма контракту...». Дипломат з властивою його професії вишуканістю зауважив: «У нас немає підстав вважати, що проблема неврегульованої заборгованості... може негативно позначитися на просуванні на шляху досягнення нових домовленостей у сфері енергетичної співпраці». А сам семимільярдний штраф чи рахунок Зурабов називає «сигналом до пошуку компромісу, який російська сторона була просто зобов’язана подати із суто формального боку про свою готовність врегулювати це питання». Посол пропонує вважати його версію єдиною правильною і наголошує, що останніми днями з’явилася велика кількість інтерпретацій, які «досить вільно трактують зроблений «Газпромом» крок».

Ну, не в змозі українці зрозуміти сигнали від «Газпрому». Навіть народні депутати їх не сприймають і розглядають російський штраф як тиск Росії на Україну, спрямований на те, аби схилити наше керівництво до членства країни в Митному союзі. Наприклад, народний депутат (фракція Партії регіонів) Інна Богословська переконана, що тиск Росії на Україну за допомогою газу не зможе схилити Україну до членства в Митному союзі. «Принаймні за сьогоднішньої влади», — додає вона.

Але Зурабов, звичайно, знає набагато більше, а тому переконує, що Україна і Росія можуть домовитися про зниження ціни за російський газ навіть без вступу України до Митного союзу. «Те, що я зараз знаю з приводу того, як передбачається надалі реалізовувати співпрацю в газовій сфері, з урахуванням української ГТС, ціни на російський газ і низки суміжних запитань, — каже посол, — все це свідчить про те, що російське і українське керівництво знайшли підходи, згідно з якими може відбутися зниження ціни на російський газ поза контекстом вступу України до Митного союзу».

Розповідь Зурабова у перекладі з дипломатичної мови могла б означати: «Ми просто пожартували, і жодних грошей нам не треба, а домагаємося ми всього лише перегляду газового контракту на користь України».

Тим часом український уряд сигнал «Газпрому» розшифрувати не зміг. Зокрема, очільник нашого МЗС Леонід Кожара спочатку навіть розглядав можливість реструктуризації цього «боргу». Але вже за кілька годин він повідомив у Брюсселі українських журналістів, що «Київ не визнав $7 мільярдів як суверенний борг України». Водночас дуже дивний коментар, який нагадує забуту дитячу гру «так і ні не говорити», прозвучав цими днями з «Нафтогазу України». У ньому наголошується, що «Нафтогаз» надіслав відповідь «Газпрому». «Усі питання, пов’язані з виконанням контракту, вирішуватимуться відповідно до його умов», — йдеться в цій непристойно короткій епістолі, вигаданій у прес-службі держхолдингу.

Екс-міністр енергетики і нинішній голова наглядової ради «Київенерго» Іван Плачков також не сприймає штрафних санкцій «Газпрому» як позитивного сигналу. Він переконаний, що перш ніж його подати, вельми досвідчені й метикуваті газпромівські юристи «сто разів відміряли». Плачков переконаний, що українська сторона дуже погано організувала переговорний процес з Росією. «Мене дивує сьогодні сама методика проведення переговорів, вони якісь напівприватні, індивідуальні, на якихось міжсобойчиках, про які нічого не відомо. Газові відносини з Росією — це найбільш стратегічно важливе питання для України, і до цих переговорів має долучитися вся державна машина», — пропонує фахівець. Він переконаний, що в України є вагомі аргументи для того, щоб мати досить сильну позицію в україно-російських газових переговорах. За його словами, Україна — найбільший покупець російського газу, а без української газотранспортної системи, особливо без підземних газових сховищ, взагалі неможлива робота ні ГТС Росії, ні Європи, ні Північного і Південного потоків.

Чим може завершитися ця колізія? Таке запитання «День» поставив незалежному енергетичному експертові Олександру Нарбуту. «Україна вже намагалася якось відстояти свої інтереси у спорі з «РосУкрЭнерго» в Стокгольмському арбітражі, — відповів Нарбут. — Але ті пояснення, які давала там наша делегація, були, м’яко кажучи, не на користь України, з тих чи інших причин рясніли замовчуваннями. Якщо і щодо нинішнього спору з «Газпромом» будуть задіяні ті ж самі керівники «Нафтогазу» і галузі, то навряд чи Україні вдасться відстояти свої інтереси. Я називаю цей варіант інерційним».

Другий варіант, за словами Нарбута, полягає в тому, що російська сторона змушуватиме Україну сплатити штраф за недобір. Його експерт називає «білоруським» сценарієм. «Зразка 2007 років, коли «Газпром» змусив цю країну поступово продати свою ГТС. Але при цьому «Газпром», звичайно, не платив, а забрав трубу в рахунок боргів. Так само Росія може вчинити і з Україною. Прецедент є. За таким же принципом розраховується Росія з Україною за оренду Севастополя, віртуально зменшуючи газовий борг, що сформувався після Харківських угод», — зазначає Нарбут.

Але є і ще один, позитивний варіант, зазначає експерт. Це — розгляд спору про $7 мільярдів у Стокгольмському суді на користь України. Але він можливий лише в тому разі, якщо Україну там представлятиме нова команда, від віце-прем’єра і до голови «Нафтогазу» та його юристів, переконаний Нарбут. «У цієї команди є багато аргументів і має бути ще й досить мотивів, аби відстоювати національні інтереси, а не інтереси іншої країни», — каже він.

P.S. Коли цей матеріал готувався до друку, стало відомо, що у Москві не підтверджують оголошену Зурабовим інформацію щодо того, що Україна може отримати знижку на газ без вступу до Митного союзу. Про це повідомив керівник прес-служби Кремля Дмитро Пєсков.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати