Сигнал тривоги
В останньому номері британського журналу "Економіст" видруковано статтю, де йдеться про можливу валютну кризу в деяких країнах Східної Європи, у тому числі й в Україні. Проаналізувавши шість макроекономічних показників, автор дослідження п. Вудл дійшов висновків про можливість фінансових катаклізмів у цих країнах на зразок тих, що спостерігалися в низці країн Південно-східної Азії та Мексиці. Після валютних криз у Мексиці й Таїланді експерти почали аналізувати економічні індикатори, що свідчили про негаразди. Дослідники згрупували показники й проаналізували за їхньою допомогою нинішню економічну ситуацію в Східній Європі. Передусім, бралися до уваги дефіцити платіжного балансу та бюджету. У країнах, що пережили кризу, дефіцити становили майже 8 відсотків від внутрішнього валового продукту (ВВП). А нині в багатьох країнах Європи вони навіть більше від 8%. Проте в Україні в цьому відношенні ситуація відносно стабільна, бо має показник 3,3%.
Проте, на думку дослідників "Економіста", справа ускладнюється тим, що в Україні величезний дефіцит бюджету, який становить понад 6% ВВП. Крім того зростає обмінний курс національної валюти. Вудл наголошує, що подібна ситуація спостерігалася напередодні валютної кризи в Мексиці й Таїланді. Проте загалом ситуація в Україні не найгірша. Набагато більша загроза постала перед Литвою та Словаччиною, які мають 11 і 10 пунктів за 12-бальною шкалою ризику можливого падіння національної валюти. Україна має 8 пунктів. Це своєрідна гранично допустима межа.
Попри нещодавні запевнення голови Національного банку Віктора Ющенка про стабільність і міцність національної валюти, експерти "Економіста" зазначають, що в Україні дуже гостро постала саме проблема дефіциту бюджету, який у минулому вже призводив до того, що друкувалися гроші й відповідно спалахувала гіперінфляція. Вудл твердить, що ця проблема не зникла, й у майбутньому вона може спричинити до нового спалаху валютної кризи. "Тут найбільший дефіцит бюджету, - пише Вудл, - і, якщо не буде зроблено відповідних кроків аби зменшити його, то цілком вірогідно, що протягом кількох наступних років це запалить інші сигнали тривоги, зокрема подальше загострення дефіциту платіжного балансу".
Таким чином Україна наразі опинилася в переліку країн, що перебуватимуть під прискіпливим наглядом експертів "Економіста", яких бентежать зволікання з укладання бюджету на наступний рік, що свідчить про відсутність достатньої політичної волі уряду "протягнути" цей бюджет.