«Ситуація для малого бізнесу в Україні геть скрутна»
Експерти коментують сплеск інтересу правоохоронних органів до перевірок підприємств![](/sites/default/files/main/articles/30082016/8karik1.jpg)
Остання десятиденка серпня видалася досить тривожною для українського бізнесу. Вона почалася із заяви СБУ про викриття механізму розкрадання держкоштів під час закупівлі програмного забезпечення для газодобувної галузі. «Правоохоронці встановили, що протягом 2012—2014 років керівництво одного з державних газодобувних підприємств (того ж дня з’ясувалося, що це — «дочка» «Нафтогазу України» — «Укргазвидобування») уклало низку угод з кількома комерційними структурами. Бізнесмени мали надати програмне забезпечення більш ніж на 62 мільйони гривень для об’єктів газовидобування», — говориться в повідомленні прес-центру СБУ.
ВИРОК БЕЗ СУДУ
Спецслужба встановила й задокументувала відсутність сплаченого програмного забезпечення у головному офісі держпідприємства і його регіональних структурах. При цьому була виявлена документація, що доводить проведення цієї операції за рахунок коштів бюджету. Прес-служба поінформувала про відкриття кримінального провадження з низки статей Кримінального кодексу України й про те, що невідкладні оперативно-слідчі дії для притягнення до відповідальності всіх чиновників і комерсантів, задіяних у механізмі розкрадання бюджетних коштів, тривають.
Звісно, у цьому брала участь і Генеральна прокуратура. Один з метрів і старожилів українського бізнесу, відомий венчурний підприємець Євген Уткін, повідомив, що вона проводить вилучення документів в офісі компанії ТОВ «Юармс» (Київ), що належить «Квазар-мікро» (холдинг KM Core). «Зараз тривають слідчі дії в усіх компаніях, що містяться на території, — повідомляв Уткін. — Відбувається вилучення всього підряд, зокрема й грошових накопичень співробітників». Підприємець уточнив, що підставою для слідчих дій стало рішення Печерського суду від 4 серпня.
За його словами, співробітники Генпрокуратури й Служби безпеки України вранці зламали двері й проникли в офіс KM Core, проте потім представники СБУ, «переконавшись у відсутності на даний момент загрози з нашого боку щодо руйнування державних засад», покинули територію. Наприкінці дня підприємець уточнив, що обшуки тривають, зокрема, в компанії «КМ. Сервіс», де працюють прибиральниці, водії й інші люди, що забезпечують життєдіяльність компанії. «Частина з них, ті, хто не вірить у банківську систему, зберігали заощадження в офісі. Гроші вилучені (приїхали) «швидкі допомоги» — повна демотивація... Йде брутальне знущання з простих людей. Крім того, такий віяловий наїзд йде по наших сусідах», — описав ситуацію засновник «Квазар-мікро». Він підкреслив, що компанія впевнена у своїй правоті, й зараз працює з адвокатами.
А ОБІЦЯЛИ НЕ ДОПУСТИТИ ТИСКУ
Через два дні після описаних подій прем’єр-міністр України Володимир Гройсман запевнив, що не допустить якогось тиску на український бізнес. «Я не підтримую ніякого тиску на бізнес, я взагалі цього не розумію. Вважаю, що головне наше завдання — це зростання національної економіки як похідної інших інтеграційних процесів і змін», — сказав прем’єр на зустрічі з представниками дипустанов. Він запевнив, що питання зовнішніх і внутрішніх інвестицій — це пріоритет номер один. «Захист інвестицій, супровід інвестицій, створення умов для унеможливлення якогось тиску — це моє завдання сьогодні», — підкреслив Гройсман.
Але, мабуть, ці слова були не більш ніж звичними заклинаннями, які український бізнес от уже 25 років чує від можновладців. Невипадково ще через два дні Уткін був вимушений йти на прийом до Президента України Петра Порошенка. «Обшук у мене — не поодинокий випадок. До цього, тижні зо два тому, ми зустрічалися з групою людей, які займаються IT і високими технологіями. І одне з питань, яке ми порушували, — регулярні наїзди силових відомств на IT-компанії», — розповів Уткін. За його словами, візит до Президента є продовженням зустрічі з представниками IT-бізнесу. Тільки тепер він, звісно, був «підігрітий брутальним наїздом не лише на мою компанію, а й узагалі на компанії, прописані за цією адресою, які мали й не мали стосунок до високих технологій і до мене».
За словами Уткіна, Президент сказав, що представникам IT-бізнесу й представникам влади необхідно разом попрацювати, зокрема й з Генпрокуратурою, щоб такі ситуації більше не повторювалися. Відповідаючи на запитання, чи задоволений він зустріччю з Порошенком, Уткін заявив: «Я задоволений можу бути лише результатом. Мене процес цікавить абсолютно в іншій сфері діяльності. Тому результатом буду задоволений чи не задоволений через тиждень».
Тим часом у своїх висловлюваннях Президент Порошенко завжди на боці бізнесу. На згадуваній вище зустрічі з IT-бізнесом, а точніше — з українськими стартапами, він запевняв: «Ті повідомлення у ЗМІ, що були з приводу обшуків, «наїздів» на IТ-компанії, не приносять користі ні державі, ні іміджу України у світі, ні наведенню справедливості. Може, і є проблеми з тим, що хтось використовує не за призначенням пільги й підтримку, яку держава надає IТ-індустрії, але боротися з цим точно треба не через обшуки у відомих IТ-компаніях». Президент високо оцінив діяльність стартапів в Україні. За його словами, наразі 3% українського ВВП створює IТ-галузь, і за останній час у цій сфері було створено 15 тисяч робочих місць з середньою зарплатою не менш як 2 тисячі доларів. Президент запевнив, що влада розробляє й проводить зміни в адмініструванні податків, щоб захистити чесний бізнес від утисків з боку правоохоронних органів.
НАВІТЬ СУД ЇМ НЕ УКАЗ
Але у правоохоронних органах, напевно, слова глави держави серйозно не сприймаються. Майже одночасно з обшуками в ІТ-компаніях Уткіна такі ж акції проводилися співробітниками Державної фіскальної служби в Одесі, в компаній «Олімпекс Купе Інтернешнл», «Металзюкрайн Корп Лтд», «Вторметекспорт», «Ферко». «ГФС зараз проводить обшук компаній-зернотрейдерів і тих, хто займається перевалкою зерна, блокує роботу відповідних компаній. Обшук проходить одночасно за дев’ятьма адресами», — повідомила Інтерфакс-Україна директор юркомпанії LeGran.TT Тетяна Титаренко. За її словами, зараз ДФС порушує закон і в однобічному порядку розриває договори між Офісом з обслуговування великих платників податків і підприємствами про визнання електронної документації. Таким чином, компанії позбавляються можливості своєчасно зареєструвати податкові накладні й підпадають під серйозні штрафи, за рахунок яких ГФС виконує план зі збирання платежів до бюджету.
«Одним натисненням кнопки блокується робота підприємства, яке не може ні податкову накладну зареєструвати, ні подати електронну звітність», — обурювалася Титаренко. За її словами, компанії «Вторметекспорт» і «Ферко» подали позови до суду на ДФС про визнання протиправними дій про розірвання договору на електронне обслуговування. Суд заборонив ДФС не приймати накладні компанії, але податківці це рішення не виконують до сьогоднішнього дня.
«Ми з великим занепокоєнням відстежуємо тенденцію до залякування бізнесу із застосуванням нецивілізованих силових методів, — наголошується в отриманій «Днем» заяві Спілки українських підприємців. — Обшуки й блокування роботи в інноваційних компаніях України, що володіють значним авторитетом у світі, негативно впливають на імідж українського бізнесу як усередині країни, так і серед потенційних міжнародних інвесторів». «Ми закликаємо органи, відповідальні за перешкоду законній роботі українських компаній, залишити у минулому радянські каральні методи спілкування з підприємцями й перейти до відкритої й публічної співпраці», — говориться в заяві.
НЕ БУТИ «КОРИСТУВАЧЕМ» КОРУМПОВАНОЇ СИСТЕМИ
Різко засудив незаконні дії правоохоронних органів щодо підприємців в Україні голова комітету з питань промислової політики й підприємництва Верховної Ради Віктор Галасюк. Виступаючи на підтримку Євгена Уткіна, компанії якого стали черговим об’єктом брутального беззаконня з боку СБУ і прокуратури, він зазначає, що ситуація для малого й середнього бізнесу в Україні і без того більш ніж критична — геть скрутна. «Кредити під 25—30%, податки вищі, ніж у Європі, контрабанда на митниці процвітає, диктат енергомонополіста й «старі-нові люди» у владних кабінетах, які говорять, що реформи йдуть успішно, — просто не так швидко, як належить. «Якщо це успішні реформи, то якими ж тоді страшними були б неуспішні?!» — написав він на своїй сторінці у «Фейсбуці».
Відповідаючи на запитання «Дня», що робити, Галасюк перерахував варіанти поведінки українських підприємців. Перший: залишатися «користувачем» наявної бюрократизованої, корумпованої й монополізованої системи й чекати кращих часів. Другий: емігрувати, що сьогодні, на жаль, роблять навіть талановиті, проукраїнські й успішні. І третій: об’єднуватися, створювати власні рецепти й диктувати владі свої правила гри. «Але якщо ти обираєш третій вихід, до тебе рано чи пізно приходять СБУ і прокуратура. Як прийшли до відомого інноватора, волонтера, інвестора, виробника й мецената Євгена Уткіна. Може, хочуть вивчити ретельніше, чи справді є ще такі люди, які не емігрували?» — вказує парламентарій.