Перейти до основного вмісту

Тести на міцність

Як підтримати промисловість
14 червня, 00:00

Статистичні дані щодо виготовлення в Україні промислової продукції (у травні 2007 року проти травня 2006 року зростання 9,9%, у січні— травні — 12,1%, травень проти травня — 2%) свідчать про обґрунтованість і своєчасність травневого рішення Нацбанку, спрямованого на те, щоб через зниження облікової ставки подати сигнал банківській системі про необхідність здешевлення кредитів для фінансової підтримки реального сектору економіки і, зокрема, промисловості.

У травні сталося третє з початку року уповільнення зростання в промисловості (перше — у лютому, друге — у березні). Пік висхідної тенденції нарощування обсягів виготовлення промислової продукції, здається, вже пройдено. Після квітневої консолідації, під час якої індекс кумулятивного збільшення індустріального випуску не зазнав змін і залишився на рівні 12,5%, розпочалася понижувальна корекція. Багато у кого це викликає тривогу. Але реальну загрозу спаду не можна перебільшувати. Насправді вона нині зовсім відсутня. Гальмування ж пов'язане в основному із значним зростанням бази порівняння: у травні 2006 року динаміка виробництва, обрахована накопичувальним підсумком, зросла до 2,6% з 0,7% за попередні 4 місяці. Така «надбавка» темпу (на 1,9%) торік була найвищою. Якщо ж не враховувати ці зміни у базі порівняння, то можна стверджувати, що промисловість у травні, як і раніше, перебувала на високій орбіті.

Однак такої енергії зростання може надалі і не вистачити, щоб перекрити зміни бази. Адже минулого року кожного місяця фіксувався хоча і не високий, але майже неухильний висхідний тренд.

Серед причин початкового пробуксовування зростання в промисловості те, що у травні ціни на метали на світовому ринку вже не зростали, а на деякі види продукції хімії не тільки стабілізувалися, але й знижувалися. Тому провідні експортери дещо послабили нарощування обсягів виробництва.

Аналіз також показує, що в промисловості поступово накопичувалася «втома» від тиску нових енергетичних цін і, перш за все, на газ. У поєднанні з додатковими витратами на підвищення зарплат це погіршує динаміку чистої продукції. Додають проблем і невтомні зусилля Мінтраспорту щодо подорожчання тарифів на перевезення.

Окрім того, літні місяці, як і зимові, за сезонними ознаками не є піковими для економічної активності в промисловості та будівництві. А цього року до того ж літо, ще у травні, «стартувало» з екстремальними температурами. У часі цей негативний фактор поєднався з іншим: ділова активність певною мірою пригнічується загостренням політичної ситуації. Деякі інвестор вже прямують до передвиборчої «зали очікувань». Принишкли лобісти.

Відтак у зв'язку з першочерговістю завдань про підвищення зарплат після отримання відповідних сигналів з бюджетного сектору не можна виключити послаблення темпів приросту інвестицій в оборотні фонди.

Можна також передбачити, що у короткостроковій і, що навіть більш вірогідно, у середньостроковій (1—2 роки) перспективі більшість галузей промисловості чекають складні, а подекуди і виснажливі тести.

Екзамен на міцність мають скласти металургія, якій загрожуватиме падіння цін на метали, а також хімія, для якої може стати критичним високоймовірне нове підвищення цін на газ. Іспит для машинобудування влаштує подальша лібералізація внутрішнього споживчого ринку після вступу України до СОТ, якщо він станеться в четвертому кварталі або на початку 2008 року. Ризики для харчової промисловості залежатимуть від врожаю, який, судячи з усього, не буде високим, і від можливого дефіциту сировини або її подорожчання. Енергетика страждатиме від зростання транспортних тарифів, поглиблення «вугільної» кризи.

Галузі інвестиційної орієнтації можуть отримати невисоку оцінку у зв'язку із зміщенням акценту на споживчі витрати бюджету за умов заблокованої приватизації і послаблення апетиту інвесторів перед виборами і можливими спікеріадами, прем'єрiадами і бюджетним ралі.

Зрозуміло, в цих умовах промисловості потрібна підтримка. Нацбанк немає альтернативи збереженню стимулюючої монетарної політики. Це передбачає девальвацію реального обмінного курсу (РЕОК) через зниження інфляції при недопущенні коливань курсу більше ніж на 2%. Цілком вірогідним кроком центробанку буде зменшення у червні облікової ставки. Якщо у цьому місяці намітяться ознаки подальшого зниження індексу інфляції, то у серпні можна буде розглянути доцільність ще одного здешевлення вартості кредитування. Видається також вірогідним, що уряд внесе корективи у плани підвищення транспортних тарифів у бік зменшення на 2— 3% рівня передбачених підвищень. Він неодмінно прийде і до того, щоб прискорити приватизацію хімічних підприємств і створити спільні підприємства з постачальниками газу, уникнути дестабілізації ринку нафтопродуктів і утримати ціни на бензин.

Актуальним завданням є консолідація дій усіх підгалузей, причетних до аграрно-промислового комплексу в справі мінімізації втрат при збиранні зернових нового врожаю. Йдеться про постачання відповідної техніки, обладнання та інших необхідних товарів і послуг. Враховуючи державну фінансову та кредитну підтримку аграрного сектору, це дозволило б забезпечити мінімальне відхилення жовтневого тренду руху всієї промисловості від традиційних пікових значень, на які виходить галузь під час переробки сировини сільськогосподарського призначення.

Необхідно подолати існуюче відставання у фінансуванні інвестицій в основний капітал з державного бюджету. Питома вага їх в загальній сумі інвестицій скоротилася з 3,7% торік до 2,5%. Якщо власні кошти підприємств, що спрямовуються на такі цілі, зросли з 9,7 мільярда гривень до 15,2 мільярда, то державні залишилися на рівні минулого року (0,6 млрд. грн.), хоча бюджет виконується з профіцитом у більш ніж 4% ВВП проти 0,4% у відповідному періоді 2006 року.

На засіданні РНБОУ не завадило б розглянути причину кризового стану вугільної промисловості та доцільність застосування спеціальних санаційних заходів. Те ж стосується енергетики, яка є єдиною великою галуззю економіки, внесок якої у вихідну динаміку ВВП з початку року залишається «мінусовим».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати