Торгівлі газом бути цивілізованою
Для цього Україна поспішає приєднатися до договору про Європейську енергетичну хартію. Його було ініційовано після падіння залізної завіси 1991 року. Тоді понад 50 держав у єдиному інтеграційному "пориві" вирішили торгувати газом і рештою енергоресурсів цивілізовано.
Договір до хартії ратифікувала вже 21 країна. Найближчим часом, мабуть, до них приєднається й Україна.
Як заявив у понеділок на прес-конференції генеральний секретар секретаріату Енергетичної хартії Пітер Шутерле, головне завдання хартії - створити умови для максимального захисту інвестицій і безпечного транзиту енергоносіїв. Країни, котрі підписали договір до хартії, зобов'язуються торгувати енергоносіями за правилами ГАТТ-СОТТ, навіть коли вони не є членами цієї організації. Ці країни не "перекриватимуть" одна одній транзитні трубопроводи до з'ясування обставин будь-якого конфлікту в Міжнародному арбітражному суді.
Оскільки Росія також планує приєднатися до договору до Енергетичної хартії, то непередбачуваність північного сусіда щодо транзиту енергоносіїв для України буде зведено до мінімуму.
Утім, договір ще повинен ратифікувати український парламент. За словами міністра енергетики Юрія Бочкарьова, голова парламентського комітету з питань енергоносіїв транспорту, ???зв'язку й паливно-енергетичного комплексу Олександр Кожушко запевнив його, що парламент ратифікує договір. Документ потрапить туди під кінець червня, його заплановано обговорити на початку осені, а ратифікувати можна буде, скоріше за все, до кінця цього року.